Nauki ekonomiczne

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Innowacje nie gryzą

Podczas zajęć zastanowimy się, czym są innowacje i dlaczego świat nie może się bez nich rozwijać. Pokażemy przykłady innowacji (produktów i usług). Przedstawimy, jak metody pobudzania kreatywności mogą pomóc w tworzeniu innowacji i niektóre z nich przećwiczymy w praktyce.

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2018-09-24 15:00
Spotkanie festiwalowe Data Science w programie R

We współczesnej gospodarce, opartej na wiedzy, informacji i Big Data, wykorzystanie statystyki i ekonometrii w opisywaniu zjawisk politycznych, ekonomicznych czy biznesowych jest powszechnie przyjętym standardem. Analityk danych (data scientist) jest wymieniany wśród 10 najbardziej intratnych zawodów przyszłości. Efektywne zarządzanie informacją wymaga użycia specjalistycznego oprogramowania, które pozwala  jednocześnie na wygodną pracę, wykorzystanie zaawansowanych algorytmów statystycznych i automatyzację pracy. Na wykładzie omówimy najnowocześniejsze pakiety do anlizy danych, które umożliwią automatyzację i przyśpieszenie pracy – szczególnie tej cyklicznej. Następnie zostaną omówione podstawowe zasady prezentowania wyników analiz statystycznych za pomocą zrozumiałych dla przeciętnego odbiorcy wykresów. Według kanonów sztuki tworzenia wykresów wizualizacje powinny być oszczędne (elementy nieprzekazujące informacji powinny być ograniczone do minimum lub zupełnie usunięte), ale również atrakcyjne dla ich adresata – opowiadać wciągającą historię i pokazywać ciekawe zależności pomiędzy zmiennymi. Pogodzenie ze sobą obydwu aspektów – prostoty i oryginalności jest kluczem do sukcesu w pracy statystyka. Zapraszamy na wykład poświęcony analizie danych za pomocą programu R – obecnie najpopularniejszego narzędzia do wykonywania zaawansowanych analiz danych ilościowych.

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2018-09-24 19:00
Spotkanie festiwalowe Triki w Excelu i VBA

Microsoft Excel jest najpowszechniej stosowanym programem do analizy i prezentacji danych. Niestety często bywa on używany w sposób nieefektywny. Bardzo dobra znajomość arkuszy kalkulacyjnych jest szczególnie ważna, gdyż może usprawnić naszą pracę (dzięki czemu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu). Dlatego jest wymagana niemal na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Przyjdź i poznaj typowe zadania występujące na rozmowach kwalifikacyjnych. Pokażemy Ci, jak je rozwiązać, zwrócimy uwagę na najistotniejsze narzędzia usprawniające codzienną pracę w Excelu, jak również pokażemy do czego można wykorzystywać Excela i VBA (zaawansowane aplikacje biurowe) i gdzie można nauczyć się efektywnego wykorzystania tego programu.

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2018-09-25 19:00
Spotkanie festiwalowe Od homo oeconomicus do człowieka rzeczywistego, czyli finanse behawioralne

Zajęcia mają na celu zapoznanie uczestników z koncepcją behawioralną finansów. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak psychologia i socjologia wpływa na podejmowanie decyzji oraz czym jest teoria perspektywy. Omówione zostaną przykładowe anomalie rynkowe.

Nauki ekonomiczne
  • śr., 2018-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Skuteczny biznes według nowych zasad

Na spotkaniu zapoznamy się z zasadami tworzenia skutecznych przedsięwzięć biznesowych i przećwiczymy ich zastosowanie. W trakcie wprowadzenia zostanie przedstawiona koncepcja modelu biznesowego wg business model canvas. W trakcie części warsztatowej uczestnicy, pracując w grupach, opracują swoje pomysły na biznes zgodnie z zaprezentowaną koncepcją.

Nauki ekonomiczne
  • śr., 2018-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Singapur - Azjatycka Szwajcaria?

Singapur nierzadko nazywany jest Azjatycką Szwajcarią. Prowadzący, mając za sobą czteroletni pobyt i aktywność dyplomatyczną w Singapurze, podejmie próbę wykazania, że teza ta jest w dużym stopniu zasadna. Ponadto przybliży autentyczne problemy tej jedynej w swoim rodzaju aglomeracji, globalnego centrum i jednego z azjatyckich tygrysów gospodarczych. Singapur cieszy się rosnącym zainteresowaniem regionu i świata, bo i z wielu względów jest państwem wyjątkowym. Wyróżnia go chociażby sam fakt, iż funkcjonuje jako zglobalizowane miasto-państwo, ale jest także centrum businessu, handlu, transportu morskiego i lotniczego, finansów, arbitrażu oraz turystyki. Singapur to, jak się niekiedy podkreśla, „kawałek Zachodu w Azji” i współcześnie jest dla regionu tym, czym w średniowieczu była dla Europy Wenecja. Wiele wskazuje na to, iż w tworzącym się dopiero multipolarnym układzie sił rola tego nieco ponad 5 milionowego kraju będzie rosła, zwłaszcza jeśli chodzi o wzmacnianie więzi transpacyficznych.

 

dr Czesław Kozłowski - Wykładowca Uniwersytetu SWPS, współpracownik Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, zawodowy dyplomata z ponad 30-letnim doświadczeniem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Pełnił szereg funkcji dyplomatycznych na placówkach m.in. w Niemczech i Szwajcarii, a ostatnio – w latach 2011-2015 – był Radcą-Ministrem w Ambasadzie RP w Singapurze i kierownikiem sekcji ekonomiczno-handlowej. Jest autorem wielu publikacji, w tym dotyczących procesów integracyjnych w regionie Azji i Pacyfiku.
 

Nauki ekonomiczne
  • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Kapitał fikcyjny i bańka mieszkaniowa a światowy kryzys w gospodarce kapitalistycznej

Jeżeli zastanawia Was, na czym polega bańka mieszkaniowa lub skąd wziął się kryzys gospodarczy na przełomie 2008-2014 r. – dobrze trafiliście! Ekonomia to tak naprawdę prosta sprawa i proste procesy, do których zrozumienia nie potrzeba żadnej magicznej wiedzy. Wyjaśnimy wspólnie mechanizm kredytu, rozróżnimy pieniądz od kapitału, a także porozmawiamy o tym, jak spekulacje kapitałowe doprowadziły do wielkiego wstrząsu, jakim był kryzys finansowy.

Nauki ekonomiczne
  • sob., 2018-09-29 13:00
Spotkanie festiwalowe Młodzi innowatorzy

Młodzi Innowatorzy. Jest to już 7. edycja serii spotkań poświęconych prezentacji liderów ogólnopolskich konkursów dla młodych wynalazców; możliwość zapoznania się z barierami, na jakie natrafiają, oraz oczekiwaniami.

Spotkanie przedstawi inicjatywy społeczne pozwalające ich wspierać oraz możliwości wykorzystania modelu Osterwaldera i Pigneura do dostosowania rozwiązań instytucjonalnych i organizacyjnych do potrzeb młodych talentów i rynku pracy, które łączyłyby młodych innowatorów, organizatorów konkursów i innowacyjnych pracodawców.

W spotkaniach brali udział m.in.: laureaci i organizatorzy ogólnopolskich konkursów dla młodych wynalazców i innowatorów takich jak: E(x)plory, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, Naczelna Organizacja Techniczna, Smart up Adamed, Urząd Patentowy.

Uczestniczyli także przedstawiciele innowacyjnych pracodawców oraz centra co-workingowe Centrum Przedsiębiorczości Smolna, Doradcy Przyszłości z Wrocławia i ReaktorWarsaw dla startupów technologicznych.

Nauki ekonomiczne
  • sob., 2018-09-29 13:00