Obszar sztuki

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE - Podręczny dmuchany wieżowiec - papercity

Zbuduj z nami swój osobisty kieszonkowy drapacz chmur. Czy potrafisz zbudować obiekt, który sięgnie trzeciego piętra? Czy twój podręczny wieżowiec może być jeszcze wyższy?

Warsztat architektoniczny ma pomóc zrozumieć czynniki wpływającą na budynki: grawitacje, wiatr i innych budowniczych. Będziemy konstruowali dmuchane drapacze chmur. Jak wysoko uda nam się sięgnąć?
Warsztaty poprowadzi architekt Karol Szparkowski. Dla osób od 15 roku życia oraz dzieci z opiekunami.

Obszar sztuki
  • pon., 2018-09-24 16:00
Spotkanie festiwalowe Las w słoiku

Zapraszamy do udziału w warsztatach tworzenia lasów w słojach. Każdy uczestnik ma okazję do stworzenia jedynej w swoim rodzaju, naturalnej ozdoby wnętrza, a zarazem przeprowadzenia ciekawego eksperymentu. Wykreowany przez nas mikroświat zaczyna żyć własnym życiem i funkcjonuje podobnie jak świat zewnętrzny. Ten zamknięty, samowystarczalny i ciągle rozwijający się ekosystem będzie ciekawym obiektem do obserwacji zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego, jak i architektury krajobrazu. To niezwykłe doświadczenie, które angażuje każdego bez względu na wiek. Jednocześnie warsztat to doskonały sposób na relaks i medytację w kontakcie z naturą.

Obszar sztuki
  • wt., 2018-09-25 16:00
Spotkanie festiwalowe Jak powinna wyglądać przestrzeń przyjazna dzieciom i młodzieży

Warsztaty będą polegały na roboczej dyskusji z najmłodszymi mieszkańcami miasta nt. ich potrzeb i wizji przestrzeni wypoczynkowej w mieście (placu, skweru); uczestniczy będą mieli szansę wykreowania elementów zagospodarowania przestrzeni, używając kartonów, papieru oraz kredek i flamastrów - w efekcie powstanie robocza makieta ilustrująca zgłoszone pomysły.

Obszar sztuki
  • śr., 2018-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Sięgać tam, gdzie wzrok nie sięga – promieniowanie rentgenowskie w analizie tkanin zabytkowych

W 1895 roku odkryto nowy typ promieniowania, które od nazwiska odkrywcy nazwano promieniami Roentgena. Bardzo szybko znalazło ono zastosowanie w medycynie. Od ponad 70 lat jest również powszechnie wykorzystywane w analizie dzieł sztuki. W badaniach tkanin zabytkowych pozwala zobrazować warstwy niewidoczne na powierzchni obiektu – sięgnąć tam, gdzie wzrok nie sięga. Na przykładzie późnogotyckiego haftu reliefowego ze Skarbca Jasnogórskiego będą omówione możliwości i ograniczenia nowatorskich metod analitycznych bazujących na promieniowaniu rentgenowskim

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Warsztaty z kaligrafii i iluminatorstwa dla dzieci

Kaligrafia jako sztuka estetycznego pisania jest doskonałym ćwiczeniem wyrabiającym charakter, cierpliwość i doskonalącym pismo odręczne. Jest to więcej niż pisanie – jest to artystyczne malowanie słów. Dla najmłodszych może stać się znakomitą zabawą, która pozwoli im inaczej spojrzeć na rękopiśmiennie teksty – zarówno te dawne, historyczne, jak i te współczesne, napisane przez bliskich czy znajomych.

W ramach warsztatów młodzi uczestnicy będą mieli okazję poznać  wybrane kroje pisma, które spróbują  wykonać za pomocą różnych narzędzi służących do kaligrafii: gęsim piórem, patykiem ze ściętym końcem czy tradycyjną stalówką. Ponadto każdy będzie mógł pokolorować piękny inicjał średniowieczny. Wszystkie dzieła stworzone podczas zajęć uczestnicy będą mogli zachować na pamiątkę jako inspirację do dalszych ćwiczeń kaligraficznych.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Wystawa Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych - haft i druk na tkaninach

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną:

- prace studentów wykonane w ramach ćwiczeń z historycznych technik hafciarskich,

- materiały używane do ręcznego druku stemplowego tkanin – warsztat średniowiecznego rzemieślnika.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
  • ndz., 2018-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Wystawa najlepszych prac studentów Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych 72 Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
  • ndz., 2018-09-30 10:30
Spotkanie festiwalowe Wystawa posterów: skarby introligatorstwa ukryte w małych warszawskich bibliotekach

Zebrane na wystawie postery prezentować będą wyjątkowe książki przechowywane w małych warszawskich bibliotekach mieszczących się w szkołach z tradycjami. Książki zostały udokumentowane w ramach realizacji Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy w 2018 roku.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
  • ndz., 2018-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Wystawa zabawek optycznych

W ramach współpracy naszego Wydziału z Filmoteką Narodową w Warszawie zostaliśmy poproszeni o zrekonstruowanie trzech zabawek optycznych: praxinoskope, zoetrope, phenakistoscope. Zabawki wykonali studenci IV roku: Magdalena Borkowska, Agata Ciecierska i Jakub Wrzosk. Prace pod okiem adi. dr Izabeli Zając, Zosi Koss i Moniki Supruniuk trwały przez cały lipiec.

Szkielet zabawek zbudowany został z blachy aluminiowej, mosiężnych elementów i drewna. Pomagali nam Pan Adam i Pani Joanna Pruszkowscy. Pozostałe elementy i motywy zdobnicze wykonaliśmy ze skóry i barwionych papierów autorstwa Moniki Dzik i Moniki Supruniuk. Do dekoracji wykorzystane zostały fotografie (2010) i fotogramy (2010) Marii Skarżyńskiej, Moniki Supruniuk i Marty Stojeckiej, wykonane w dwóch historycznych technikach – cyjanotypii i papieru solnego. Humorystyczne scenki, wzorowane na tych XIX-wiecznych, namalowali: Magda Borkowska, Agata Ciecierska i Kuba Wrzosek.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
  • ndz., 2018-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Zdobienie papierów introligatorskich

Czy robiliście kiedyś stemple z ziemniaka i farby? A czy wiecie, że papiery zdobione podobną techniką wykorzystywane były od wieków przez introligatorów jako element książki (np. wyklejki, papiery obłóczkowe)?  Zobaczycie przykłady zabytkowych książek oraz atrapy wykonane przez studentów, w których użyto papierów ręcznie barwionych różnymi metodami. Wspólnie wykonamy papiery w technice klajstrowej i marmurkowania.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
Spotkanie festiwalowe Nie tylko igłą i nitką. Możliwości wykorzystania techniki laserowej w konserwacji tkanin zabytkowych

Konserwacja tkanin zwykle kojarzy się z zastosowaniem różnego rodzaju nici i igieł oraz innych prostych narzędzi, takich jak nożyczki, pęsety, centymetry, lupy. Igła i nitka są podstawowymi narzędziami konserwatora tekstyliów, niemniej w procesie konserwacji podejmowany jest szereg innych działań, głównie gdy pewne, wypracowane już metody są niewystarczające lub niemożliwe do zastosowania. Szczególnie często napotkać można takie problemy przy opracowywaniu metody oczyszczania tkaniny. W takich przypadkach należy szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich może być zastosowanie w procesie czyszczenia obiektów techniki laserowej.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Zastosowanie badań chemicznych w analizie dzieł sztuki

Zapraszamy na spotkanie w laboratorium chemicznym, w którym na co dzień badane są zabytki. Będzie to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z metodami stosowanymi przez chemików w celu dokładnego poznania dzieł sztuki.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Makata, gobelin czy żakard? Terminologia i typologia popularnych tkanin

Tkaniny, które zdobią domowe wnętrza często bywają nazywane makatami, gobelinami, arrasami, żakardami czy tapiseriami. Pomiędzy tymi rodzajami tekstyliów istnieją jednak zasadnicze różnice technologiczne i techniczne, a więc nazwy te nie powinny być stosowane wymiennie. Intencją wystąpienia jest ułatwienie właścicielom prawidłowego określenia, z jakiego rodzaju tkaniną mają do czynienia.

 

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 11:30
Spotkanie festiwalowe Średniowieczne wzory i stwory – ręczny druk stemplowy tkanin

Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość stworzenia własnej kompozycji, wykorzystując stemple ze wzorami zaczerpniętymi ze średniowiecznych tkanin — fantastycznych smoków, zwierząt i ptaków. Oryginalne wzory świetnie wyglądają na tekstylnych torbach, koszulkach czy kartach notatnika. Doskonała zabawa dla najmłodszych i ich opiekunów.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 12:00
Spotkanie festiwalowe Warsztaty z kaligrafii dla dorosłych

Obecnie przy codziennym pośpiechu sztuka kaligrafii zanika wypierana przez klawiatury komputerów coraz powszechniej wybierane zamiast odręcznego pisma. Jeszcze do niedawna w szkołach kaligrafia była jednym z przedmiotów nauczania początkowego, którego głównym celem, poza doskonaleniem pisma, było kształtowanie charakteru i cierpliwości. Umiejętność pięknego pisania nadal jest doceniana tym bardziej, że coraz mniej osób posiada chęci i wystarczające samozaparcie, aby się tego nauczyć. Nie jest to niemożliwe i każdy poprzez odpowiednią praktykę i ćwiczenia może udoskonalić swoje pismo. Poznawanie różnych krojów i opanowywanie ich może okazać się fantastyczną przygodą, a niejeden odnajdzie w tym nawet pasję.

Podczas warsztatów będzie możliwość poznania w praktyce kilku popularnych, dawnych krojów pisma oraz narzędzi stosowanych do ich wykonania: gęsiego pióra, odpowiednio ściętego patyka i klasycznej stalówki.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 13:30
Spotkanie festiwalowe Warsztaty z ręcznego wyplatania taśm pasmanteryjnych

Pokaz i praktyczna nauka wyplatania taśm pasmanteryjnych. Uczestnicy będą mogli spróbować sami wypleść bransoletkę, breloczek czy zakładkę do książki. Zapraszamy na kreatywną gimnastykę palców i doskonałą zabawę rozwijającą wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie. Warsztaty dla dzieci od 7 lat i rodziców.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 14:30
Spotkanie festiwalowe Wystawa Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych - haft i druk na tkaninach

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną:

- prace studentów wykonane w ramach ćwiczeń z historycznych technik hafciarskich,

- materiały używane do ręcznego druku stemplowego tkanin – warsztat średniowiecznego rzemieślnika.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
  • ndz., 2018-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Wystawa posterów: skarby introligatorstwa ukryte w małych warszawskich bibliotekach

Zebrane na wystawie postery prezentować będą wyjątkowe książki przechowywane w małych warszawskich bibliotekach mieszczących się w szkołach z tradycjami. Książki zostały udokumentowane w ramach realizacji Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy w 2018 roku.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
  • ndz., 2018-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Wystawa zabawek optycznych

W ramach współpracy naszego Wydziału z Filmoteką Narodową w Warszawie zostaliśmy poproszeni o zrekonstruowanie trzech zabawek optycznych: praxinoskope, zoetrope, phenakistoscope. Zabawki wykonali studenci IV roku: Magdalena Borkowska, Agata Ciecierska i Jakub Wrzosk. Prace pod okiem adi. dr Izabeli Zając, Zosi Koss i Moniki Supruniuk trwały przez cały lipiec.

Szkielet zabawek zbudowany został z blachy aluminiowej, mosiężnych elementów i drewna. Pomagali nam Pan Adam i Pani Joanna Pruszkowscy. Pozostałe elementy i motywy zdobnicze wykonaliśmy ze skóry i barwionych papierów autorstwa Moniki Dzik i Moniki Supruniuk. Do dekoracji wykorzystane zostały fotografie (2010) i fotogramy (2010) Marii Skarżyńskiej, Moniki Supruniuk i Marty Stojeckiej, wykonane w dwóch historycznych technikach – cyjanotypii i papieru solnego. Humorystyczne scenki, wzorowane na tych XIX-wiecznych, namalowali: Magda Borkowska, Agata Ciecierska i Kuba Wrzosek.

Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
  • ndz., 2018-09-30 10:00
Spotkanie festiwalowe Wystawa najlepszych prac studentów Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych 72 Obszar sztuki
  • sob., 2018-09-29 10:00
  • ndz., 2018-09-30 10:30
Spotkanie festiwalowe Jak nie niszcząc obrazu, zbadać jego wnętrze

Wykład przybliży zastosowanie nowoczesnych badań nieniszczących w konserwacji obrazów sztalugowych. Uczestnicy  poznają tajniki techniki i technologii  malarskiej wybranych obiektów. Dowiedzą się, w jaki sposób możemy ustalić, jakich materiałów użył artysta? Jakie zastosował pigmenty i spoiwa? Dlaczego w niektórych obrazach kompozycja uległa zmianie? Czy odkryto niewidoczne gołym okiem adnotacje lubi napisy istotne dla historii obiektu ?

Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 11:00
Spotkanie festiwalowe Miecz laserowy w rękach konserwatora

Zajęcia obejmą prezentację laserowego pomiaru kształtu powierzchni wybranego obrazu, badanie jego deformacji oraz rodzaju faktury warstwy malarskiej. Uczestnicy warsztatów poznają techniki mapowania faktury powierzchni malowideł. Zajęcia zostaną poprzedzone krótkim zwiedzaniem pracowni konserwacji malarstwa sztalugowego.

Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 11:00
  • ndz., 2018-09-30 12:30
Spotkanie festiwalowe Warsztaty odlewnicze dla dzieci i rodziców

Zapraszamy do zabawy w odlewanie przygotowanych przez nas małych detali architektonicznych: zworników, maszkaronów, ornamentów roślinnych lub kwiatowych, z użyciem gipsu lub szybkowiążącej zaprawy i kolorowych pigmentów. Zapraszamy małych i dużych. To świetna zabawa dla całej rodziny.

Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 11:00
Spotkanie festiwalowe Jak odróżnić dzieła sztuki - oryginał, replika, kopia, symulakra czy falsyfikat?

     Skoro oryginał to rzecz autentyczna, oryginalna, może być autorską repliką, ale niebędącą kopią, przeróbką, falsyfikatem, itd., to dlaczego mamy do czynienia z istną lawiną nieporozumień ? Co to jest symulakra ? Sytuację komplikuje najnowsza sztuka wizualna, która ze względu na swój nowy charakter, a także częstą jej nietrwałość, dopuszcza powtórzenia. Odpowiedź prof. Iwony Szmelter wraz z licznymi ilustracjami czeka podczas Festiwalu Nauki.

Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 12:00
Spotkanie festiwalowe Oprowadzanie po pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej i Elementów Architektury Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 12:00
Spotkanie festiwalowe Warsztat malarza od kuchni – z czego i jak dawniej robiono farby

W trakcie warsztatów każdy z uczestników będzie miał okazję zapoznać się dawnymi metodami przygotowywania farb oraz własnoręcznie utrzeć z pigmentów i spoiwa zestaw farb akwarelowych, który będzie mógł zabrać ze sobą.

Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 12:00
Spotkanie festiwalowe Miecz laserowy w rękach konserwatora

Zajęcia obejmą prezentację laserowego pomiaru kształtu powierzchni wybranego obrazu, badanie jego deformacji oraz rodzaju faktury warstwy malarskiej. Uczestnicy warsztatów poznają techniki mapowania faktury powierzchni malowideł. Zajęcia zostaną poprzedzone krótkim zwiedzaniem pracowni konserwacji malarstwa sztalugowego.

Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 11:00
  • ndz., 2018-09-30 12:30
Spotkanie festiwalowe Pokaz zastosowania lasera do oczyszczania dzieł sztuki Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 13:00
Spotkanie festiwalowe Warsztaty odlewnicze dla młodzieży i dorosłych

Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję odlać własną dłoń w gipsie. Pierwszym etapem będzie przygotowanie for, a kolejnym własnoręczne przygotowanie odlewu.

Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 13:00
Spotkanie festiwalowe Dla momentu, dla doświadczenia, dla wolności. Problematyka efemeryczności w street arcie i graffiti

Dla współczesnej kultury wizualnej street art i graffiti są głównymi węzłami łączącym wiele dyscyplinarnych i instytucjonalnych domen. Wykład stanowi wstęp do rozważań nad efemeryczną istotą jednej z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych dziedzin sztuki XXI wieku.

Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 13:30
Spotkanie festiwalowe I pozostanie tylko fotografia? Kolekcje zdjęć rodzinnych w zbiorach ŻIH

Wystawa fotograficzna składająca się z 73 czarno-białych fotografii, autorskich odbitek srebrowych. Ich twórcą jest niezależny amerykański fotograf prasowy Chuck Fishman, znany m.in. z doskonałych, pełnych wyrazu portretów muzyków jazzowych. Zdjęcia wybrane do wystawy powstały w różnych okresach i dzielą się na dwie części, te dawne z lat 70., 80. ubiegłego stulecia, na których nieliczni członkowie gmin żydowskich w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie „walczą” o przetrwanie. Nowe zdjęcia powstałe już po roku 2000 (ostatnie z 2018 z obchodów 75. rocznicy Powstania w Getcie) przedstawiają młode roześmiane osoby, nowo powstałe gminy i  organizacje żydowskie, pełne entuzjazmu, namysłu i zaangażowania w odnowę  żydowskiego życia religijnego w kraju. 

 

Obszar sztuki
  • ndz., 2018-09-30 16:00