Żona łyżka, mąż widelec... O historii zastawy stołowej

Numer: 
642

Stół, nazywany jest najważniejszym meblem w domu. Mówi się też, że bez stołu nie ma domu. Król domowych mebli nie może być jednak nagi. Z racji swojej rangi przysługuje mu odpowiedni strój w postaci zastawy stołowej oraz szacunek zawarty w zasadach savoir vivre. Rozbudowana etykieta stołu dawnych wieków może zaskoczyć współczesnego człowieka. Nauka jedzenia nożem i widelcem była dopiero początkiem skomplikowanej edukacji "dobrego zachowania" przy stole.

Jak przez wieki zmieniała się zastawa stołowa, skąd pochodzą sztućce? Co takiego nazywane było "narzędziem diabla", a co dziś traktowane jest jako niezbędne choć zupełnie zwyczajne narzędzie stołowe? Czy współcześnie również używamy "muszli ślimaka", w jakim celu? Skąd wśród zastawy wziął się młotek oraz szczypce?

To tylko część pytań, na które odpowie spotkanie. Równie ważnym elementem ceremonii związanej ze stołem jest rozmieszczenie zastawy zgodnie z etykietą posiłku oraz znajomość niewerbalnych komunikatów, subtelnie przekazywanych za pomocą sztućcy.

Stół to nie tylko mebel, to obiekt kulturowy. Zbierają się wokół niego ludzie, świętując, goszcząc innych, bawiąc się zgodnie z aktualnymi konwenansami, trendami czy zwyczajami.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 26 Września, 2018 - 12:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Stół- król domowych mebli, z racji swojej rangi przysługuje mu odpowiedni strój w postaci zastawy stołowej oraz szacunek zawarty w zasadach savoir vivre. Jak zmieniała się zastawa stołowa?
Wykonawca
mgr
Weronika
Urban
Miejsce spotkania: 
Nowy Świat 69
00-046 Warszawa
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW