Ogród Botaniczny UW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Co chcielibyście wiedzieć o kompoście?

Jak przyśpieszyć naturalne procesy i najlepiej wykorzystać ich siłę? Jak ujarzmić proces rozkładu materii organicznej, by powstał kompost - szybciej, lepiej i pachnąco? Warsztaty przedstawią kompost - czarne złoto ogrodników. Porozmawiamy o ściółce leśnej i kompoście z liści - co żyje w kompoście, a co w ziemi przy Centrum Sztuki Współczesnej. Sprawdzimy, kiedy kompost jest gotowy do użycia. Opowiemy o różnych sposobach na przydomowe kompostowanie, o komposterach przemysłowych. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy kompostować lokalnie czy systemowo?

Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe "Pyszna roślinność” w oczach bp. Władysława Zaleskiego, twórcy kolekcji Flore Tropicale

 „ (…) Główne ulice dalekie są od tego, co w Europie nazywają ulicą. Są to raczej aleje pięknego parku. Małe domki z pięknemi portykami porozrzucane są wśród pysznej roślinności (…)” tak o Kolombo na Sri Lance pisał w 1886 r. młody misjonarz, dr teologii, ksiądz Władysław Michał Zaleski (1852‒1925), późniejszy biskup i delegat apostolski, który w Indiach Wschodnich i Azji Południowej spędził blisko 30 lat. Zaleski był nie tylko reformatorem, który miał na uwadze zwłaszcza wychowanie i edukację młodzieży (pisał dla niej bajki, budował seminaria), ale również zajmował się hagiografią i kochał przyrodę, w szczególności rośliny tropikalne. Stąd wielką jego pasją było zbieranie ikonografii botanicznej. Stworzył imponującą kolekcję wizerunków roślin z całego świata: liczący ponad 32 000 sztuk zbiór ilustracji (rycin, druków, fotografii i rysunków). Największą wartość w kolekcji mają ryciny autorstwa brytyjskich ilustratorów, z których najwcześniejsze pochodzą z 2. poł. XVIII w., a najmłodsze z pocz. XX w. Na wykładzie zaprezentowane zostaną najciekawsze ilustracje zarówno pod względem artystycznym, jak i ikonograficznym. Opowiemy także o najbardziej znanych brytyjskich rodzinach ilustratorów, specjalizujących się w ikonografii botanicznej, m.in. o rodzinie Curtisów, Smithów i Hookerów. Obok bogatej prezentacji multimedialnej dla uczestników przewidziany jest także pokaz wybranych oryginalnych egzemplarzy rycin z kolekcji Flore Tropicale.

Nauki biologiczne
  • sob., 2018-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe Spacer ornitologiczny

Wycieczka ornitologiczna o świcie po Ogrodzie Botanicznym to okazja do poznania naszych ptasich sąsiadów - kapturki, szpaka, kosa, kwiczoła i..., Uczestnicy dowiedzą się, jakie gatunki zamieszkują parki i ogrody w Warszawie; czy naszymi sąsiadami są sowy i ptaki drapieżne oraz kto i gdzie gniazdował w Ogrodzie w tym roku. Prosimy o zabranie lornetek.

Nauki biologiczne
  • ndz., 2018-09-23 08:00
Spotkanie festiwalowe O drzewach. Obserwacje terenowe

Ten rok zaskoczył nas niezwykle ciepłą wiosną. Rośliny kwitły znacznie wcześniej i krócej niż zazwyczaj. Ciekawe, czy wpłynie to na jesienną fenologię?
W czasie warsztatów obejrzymy wybrane drzewa w parku przed Zamkiem Ujazdowskim i zbadamy, na jakim są etapie rozwoju - czy któreś z nich jeszcze kwitną lub owocują? Czy zrzuciły już liście? Czy wytworzyły pąki na przyszły rok? Zajęcia będą połączeniem obserwacji terenowych i laboratoryjnych. Będziemy oglądać fragmenty roślin w powiększeniu pod binokularem.

Nauki biologiczne
  • ndz., 2018-09-30 11:00
Spotkanie festiwalowe Z czym się je to GMO?

Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć, co to właściwie jest GMO, porozmawiać o tym, z jakich względów może być pożyteczne, a jakie wiążą się z nim zagrożenia, czy też jaki może mieć wpływ na środowisko i społeczeństwo to zapraszamy serdecznie na kawiarnię naukową z udziałem biologa-genetyka prof. Pawła Golika i antropolożki dr Renaty Hryciuk z Uniwersytetu Warszawskiego. W swobodnej, kawiarnianej atmosferze podzielą się z Państwem swoją wiedzą, a także udzielą odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania. Kawiarnia odbywa się w ramach realizowanego w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego projektu Wielki Piknik.
 

Nauki biologiczne
  • ndz., 2018-09-30 11:30