Wieczór z nauką

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Noc biologa w Instytucie Nenckiego

Poznaj mózg i jego możliwości. Wystawa neuroanatomiczna. Miniskop - najmniejszy mikroskop świata. Co można pod nim obejrzeć? Fascynujący świat mrówek. Historia odkryć naukowych. I wiele innych.

Nauki biologiczne
  • pt., 2018-09-28 17:00
Spotkanie festiwalowe Dlaczego kot nie może być wegetarianinem? Wymagania żywieniowe psów i kotów

„Żywienie zgodne z naturą” to hasło, które przyświeca większości współczesnych producentów karm dla psów i kotów oraz wielu właścicielom tych zwierząt. W praktyce jednak przekłada się to często na strategie żywieniowe zupełnie w stosunku do siebie przeciwstawne.  Mamy bowiem z jednej strony rosnące zainteresowanie żywieniem psów dietami typu BARF (czyli kości i surowe mięso), a z drugiej - wielu właścicieli pragnie uczynić ze swoich zwierząt wegetarian, a nawet wegan. I co jest niezwykle interesujące, wprowadzając każde z tych rozwiązań żywieniowych, właściciele zwierząt są, w większości przypadków, niezwykle z nich zadowoleni. A to oznacza, że zarówno psy, jak i koty są w stanie dostosować się do różnorodnej diety i przez różny okres czasu funkcjonować całkiem prawidłowo, nawet gdy zjadany przez nie pokarm nie zawiera wszystkich niezbędnych składników. Ale hasło „natura” jest bardzo modne i stąd w ostatnich latach zrobiono naprawdę wiele, aby dużo dokładniej poznać wymagania żywieniowe psów i kotów. Większość tych wymagań i zachowań żywieniowych uwarunkowały dwa czynniki – tryb życia praprzodków dzisiejszych psów i kotów oraz pokarm, do jakiego miały dostęp w środowisku, z którego się wywodzą. Trzeba jednak podkreślić, że głównym czynnikiem decydującym obecnie o sposobie żywienia zwierząt są ich właściciele, dla których wiele z współczesnych strategii żywieniowych (karmy ze świeżym mięsem, karmy bezzbożowe) wydaje się być niezwykle atrakcyjne. Trudno jednak powiedzieć, jak bardzo atrakcyjne są one dla ich podopiecznych.

Nauki weterynaryjne
  • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Obserwacje zjawisk atmosferycznych i procesów klimatycznych

Seria 30-minutowych pokazów dla dzieci i dorosłych ilustrujących z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych Zakładu Fizyki Atmosfery różnorodne procesy atmosferyczne. Uczestnikom pokazu zademonstrujemy działanie ultraszybkiego termometru UFT do pomiarów temperatury w chmurach – unikalną i oryginalną konstrukcję Zakładu Fizyki Atmosfery. Pokażemy komorę chmurową, w której badamy procesy fizyczne zachodzące w małej skali, oraz shadowgraph do pomiaru pojedynczych kropel chmurowych i hydrometeorów. Przedstawimy techniki pomiarowe służące do obserwacji własności optycznych aerozoli atmosferycznych (w tym smogu) w oparciu o  pomiary teledetekcyjne prowadzone w Laboratorium Transferu Radiacyjnego. Pokażemy, jak działają: lidar aerozolowy, fotometr słoneczny oraz liczniki do badania smogu. Opowiemy o pomiarach z wykorzystaniem samolotów badawczych i dronów.

Nauki fizyczne
  • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Quiz klimatyczny i spotkanie z “naukaoklimacie.pl”

Impreza portalu popularno-naukowego naukaoklimacie.pl, którego działalność wspierają i nadzorują naukowcy między innymi z Instytutu Geofizyki UW. Będzie można wziąć udział w quizie dotyczącym klimatu, zapytać o sprawy związane ze zmianami klimatu, globalnym ociepleniem, rolą ludzi w procesach klimatycznych, obejrzeć najnowsze animacje przedstawiające wyniki pomiarów i obserwacji systemu klimatycznego z całego świata

Nauki fizyczne
  • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe W kamień zamienione

Od 700 000 lat rzeźbiono figurki kobiece, często w kamieniu. Poznamy najpiękniejsze z nich, zobaczymy portrety modelek Wenus z Willendorf lub Kostionek, zobaczymy, jak na styl prehistorycznych rzeźb pań wpływał rodzaj użytego kamienia. (Treść wykładu od 16 lat)

Nauki o Ziemi
  • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Wieczór z nauką w Międzynarodowym Instytucie

 D. Goś , P. Dołowy, 28 IX godz. 18, D, P, Wa, W,W, Zw  

Wieczór będzie miał autorski charakter kawiarni naukowych dla dorosłych i dzieci. Formuła ta oparta jest na zajęciach na te same tematy, lecz w różnych, dopasowanych do potrzeb każdej z grup formach.

Uwaga: Zapisy od 17 IX:www.iimcb.gov.pl

 

Nauki biologiczne
  • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Wieczór z nauką w Międzynarodowym Instytucie

Wieczór z nauką w Międzynorodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej będzie miał autorski charakter kawiarni naukowych dla dorosłych i dzieci. Chcemy zaproponować spotkania na te same tematy jednocześnie dorosłym i dzieciom, każdej z tych grup oddzielnie, proponując im formę specjalnie dla nich. W czasie, gdy dorośli uczestniczyć będą w pokazach, zwiedzaniu laboratorium i wykładach, dzieci wezmą udział w warsztatach/grze edukacyjnej zaproponowanej przez animatorów z BioCentrum Edukacji Naukowej.

Nauki biologiczne
  • pt., 2018-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Spotkanie z naukowcami Wydziału Medycyny Weterynaryjnej

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z naukowcami Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Będzie to wspaniała okazja, aby w luźnej, nieformalnej atmosferze piątkowego wieczoru porozmawiać z Państwem o naszej pracy, pasjach badawczych, osiągnięciach, porażkach i planach na przyszłość. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, chociaż mamy nadzieję, że będą i takie, na które nie damy rady odpowiedzieć :) W czasie spotkania zaprosimy Państwa do naszych laboratoriów, pokażemy również, gdzie uczymy naszych studentów. 

Na spotkanie zapraszają pracownicy Zakładów:

Anatomii Porównawczej i Klinicznej,

Fizjologii,

Biochemii,

Dietetyki,

Farmakologii i Toksykologii,

Parazytologii i Chorób Inwazyjnych.

Nauki weterynaryjne
  • pt., 2018-09-28 19:00