wiedza o społeczeństwie

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Świat jest mały. Zmiany klimatyczne i interes narodowy w czasach sieci społecznościowych

Jakie znaczenie ma odległość? Zależy od naszych celów. Jeśli chcemy się przemieszczać, znaczenie ma dystans fizyczny oraz środki transportu, którymi się posługujemy. Jeśli chcemy się z kimś skomunikować, znaczenie mają z kolei nasze relacje z tą osobą. Podczas wykładu zobaczymy, jak można odpowiadać na trudne pytania dotyczące skomplikowanych zjawisk dzięki wykorzystaniu teorii sieci.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 10:00
  • śr., 2018-09-26 11:30
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Jak mówić, żeby się porozumieć ?

Porozumienie bez przemocy według Marshalla Rosenberga to sposób na efektywną komunikację z innymi, nawet z tymi, z którymi wiele nas dzieli. To sposób na dotarcie do sedna sprawy i skupienia uwagi na znalezieniu rozwiązania dobrego dla obydwu stron. To rodzaj komunikacji opartej na szacunku do samego siebie i drugiej strony dialogu oraz brania pod uwagę uczuć obu stron. To sposób, który pozwala również wyrazić swoją złość w sposób, który nie rani drugiej strony i w dalszym ciągu umożliwia dojście do porozumienia.

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Umowy - kiedy i jak je zawieramy? Podstawy prawa kontraktów

Słuchacze dowiedzą się, co to są umowy cywilnoprawne i jakie są rodzaje umów, co wynika z zasady swobody umów, a także co to jest forma umowy i kiedy zawarta umowa jest nieważna. Wyjaśnimy także, czy trzeba być pełnoletnim, żeby zawrzeć ważną i skuteczną umowę oraz jakie konsekwencje można ponieść w związku z niewykonaniem umowy.

  • pon., 2018-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Kto i jak odpowiada za popełnienie przestępstwa? Podstawy prawa karnego

Wykłąd odpowie na pytania, czym jest prawo karne i jakie są najważniejsze zasady odpowiedzialności karnej. Wyjaśnimy, czym jest przestępstwo i jak można je popełnić oraz wskażemy, kiedy sprawca czynu zabronionego nie odpowiada za jego popełnienie. Poznacie rodzaje kar i środków karnych oraz najważniejsze zasady ich wymierzania.

  • pon., 2018-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Jak to powiedzieć? Warsztat z wystąpień publicznych dla początkujących

Publiczne występowanie to jedna z kluczowych umiejętności w XXI wieku. Skuteczne przemawianie stanowi przewagę konkurencyjną. Umożliwia przekonanie do swoich racji innych. Ułatwia również mierzenie się z edukacyjnymi wyzwaniami, takimi jak wygłaszanie referatów czy branie udziału w debatach.

Zajęcia są przeznaczone dla licealistów chcących poćwiczyć umiejętności publicznego występowania. Warsztat składa się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, dlaczego przekonywanie innych do swoich racji jest ważną społeczną umiejętnością. Poznają kluczowe zasady budowania wystąpień publicznych oraz strategie retoryczne. Otrzymają również wskazówki dotyczące m.in. opanowania stresu przed wystąpieniem czy angażowania publiczności. Licealiści będą też mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Osią części praktycznej warsztatów będzie analiza umiejętności retorycznych oraz stylu występowania każdego z mówców.

  • wt., 2018-09-25 13:00
  • pon., 2018-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Kobiety w Arabii Saudyjskiej - Wizja2030

Jak wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej? Jakie mają prawa i jakie jest ich miejsce w strukturze społecznej? Czy Wizja2030 rzeczywiście wpłynie na zmiany w życiu kobiet, czy jest to zabieg polityczny?

  • pon., 2018-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa O faktach się nie dyskutuje, czyli czym się różni prawda od post-prawdy w Internecie

Fakt to fakt. Ale czy na pewno? Jak rozpoznajemy, że jakaś informacja mówi nam o zaistnieniu faktu? By wychwycić informację właściwą, potrzebujemy wytycznych, potrzebujemy informacji o informacji, a może nawet informacji o informacji o informacji. Niestety, w sieci działa wiele osób i organizacji, w których interesie leży manipulacja faktami. Podczas spotkania porozmawiamy, jak do tego dochodzi oraz jak przed taką manipulacją się bronić.

  • pon., 2018-09-24 11:30
  • wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Prawa konsumenta - czyli co powinno się wiedzieć, robiąc zakupy

Podczas wykładu zostaną omówione aspekty prawne związane z przygotowaniem ucznia do świadomego poruszania się na rynku dóbr konsumpcyjnych - kształtowania umiejętności krytycznego myślenia oraz podejmowania decyzji. Słuchaczom zostaną przekazane podstawowe informacje związane z konsekwencjami prawnymi nieuczciwej sprzedaży, w tym zostaną omówione klauzule abuzywne i wskazane instytucje, które mogą służyć pomocą w sprawach reklamacji. Ponadto uczniowie nauczą się wyróżniać uprawnienia konsumenta z tytułu rękojmi i gwarancji oraz poznają problematykę zawierania umów na odległość.

Uczestnicy nauczą się przede wszystkim, do kogo należy się zwrócić w przypadku problemów ze sprzedawcą oraz prawidłowo zidentyfikować niezadowolone postanowienia umowne. Ponadto będą wyróżniać takie uprawnienia jak rękojmia i gwarancja oraz poznają aspekty prawne związane z zawieraniem umów na odległość.

  • pon., 2018-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Moja rodzina jest… antyczna

Moja rodzina jest antyczna … Uczniowie przeniesieni są do świata starożytnej Grecji, Rzymu, Syrii-Palestyny, w którym żyły rodziny zamieszkujące tereny będące cywilizacyjną kolebką Europy. Wykład dotyczy prezentacji źródeł antycznych na temat rodziny, podziału ról wewnątrz rodziny, organizacji społeczeństw w oparciu o rodzinę, kontraktów małżeńskich, płodności, dzietności, adopcji, spadków, praw karnych, obowiązków dzieci względem rodziców.

Podczas wędrówki śladami starożytnych rodzin uczniowie mają sposobność odkryć antyczne wzory życia rodzinnego, którymi posługują się ich własne rodziny.

Uczniowie zaproszeni są do podjęcia analizy tematu życia rodzinnego na przykładzie sztuki.

  • pon., 2018-09-24 12:30
Lekcja festiwalowa Władza sądownicza w Polsce

Warsztaty na temat władzy sądowniczej w Polsce. 

  • pon., 2018-09-24 14:00
Lekcja festiwalowa Sekty destrukcyjne, nowe ruchy religijne, współczesna duchowość – pułapki, zagrożenia, manipulacja

Zapoznamy się ze zjawiskiem sekt destrukcyjnych, nowych ruchów religijnych i innych grup o charakterze parareligijnym, paranaukowym, paramedycznym i parapsychologicznym. Na spotkaniu przekazana będzie wiedza dotycząca powstawania oraz funkcjonowania wyżej wymienionych grup oraz analiza potrzeb psychologicznych ich członków, zaspokajanych przez udział w wyżej wymienionych grupach. Słuchacze zapoznają się z podstawowymi metodami werbunku i sposobami uzależnienia jednostki od lidera oraz innych współwyznawców.

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:00
  • czw., 2018-09-27 11:30
Lekcja festiwalowa Na szalach wagi Temidy - symulacja rozprawy sądowej

Zastanawiało Cię, co dzieje się za drzwiami sali rozpraw sądowych? Jak dokładnie wygląda walka stron przed niezależnym, bezstronnym i niezawisłym sądem o sprawiedliwy wyrok? Sędzia, prokurator, pełnomocnik, świadek, biegły - kim są i jakie role odgrywają w trakcie procesu? Odpowiedź na te i wiele innych nurtujących pytań znajdziesz w trakcie symulowanej rozprawy sądowej, w której sam  będziesz mógł / mogła wziąć udział. Symulację poprzedzimy krótką analizą i omówieniem sprawy, poświęcając przy tym kilka minut na dyskusję nad obecnością danego problemu w codziennej rzeczywistości. W trakcie wydarzenia będziesz mógł / mogła wcielić się w rolę jednego z uczestników procesu. O treści wyroku zadecyduje pozostała część sali, która pod opieką bogini Temidy wymierzy sprawiedliwość stronom sporu. Nad przebiegiem symulacji czuwać będą członkowie naszego Stowarzyszenia, którzy krok po kroku poprowadzą Cię przez kolejne stadia rozprawy. W międzyczasie wymieniać się będziemy swoimi spostrzeżeniami i refleksjami nad stanem XXI-wiecznej rzeczywistości.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Przyszłość naszej pracy, czyli o tym, czy zastąpią nas roboty?

Jak przewidują eksperci, w ciągu najbliższych lat przez rynek pracy przetoczy się istne tsunami. Cyfrowe technologie — zarówno te, które już dobrze znamy i oswajamy w codziennym życiu, jak i te, które dopiero zostaną wymyślone — zrewolucjonizują gospodarkę i będą miały ogromny wpływ na charakter wykonywanej pracy. Już dziś eksperci szacują, że zmiany technologiczne, a szczególnie te związane z automatyzacją i cyfryzacją wielu czynności umysłowych i fizycznych, przyczynią się do zniknięcia z rynku pracy wielu zawodów, jednocześnie powołując do życia zupełnie nowe profesje.  W trakcie warsztatów zastanowimy się, w jaki sposób najnowsze technologie, takie jak chmura, Big Data czy aplikacje mobilne i roboty zmienią charakter wykonywanej pracy. Przyjrzymy się też rozmaitym zawodom, rozpatrując, które z nich będą gwarantowały sukces finansowy i względną stabilność zatrudnienia, które są skazane na stopniowe odchodzenie w zapomnienie, a które będą stanowić bezpieczny wybór na przyszłość. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, kto utrzyma się na powierzchni cyfrowej rewolucji, a komu może grozić zmiecenie z powierzchni rynku pracy? I jak przygotować się do wejścia na ten grząski grunt pracy zawodowej w dobie wszechotaczających rewolucyjnych zmian?

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Świat jest mały. Zmiany klimatyczne i interes narodowy w czasach sieci społecznościowych

Jakie znaczenie ma odległość? Zależy od naszych celów. Jeśli chcemy się przemieszczać, znaczenie ma dystans fizyczny oraz środki transportu, którymi się posługujemy. Jeśli chcemy się z kimś skomunikować, znaczenie mają z kolei nasze relacje z tą osobą. Podczas wykładu zobaczymy, jak można odpowiadać na trudne pytania dotyczące skomplikowanych zjawisk dzięki wykorzystaniu teorii sieci.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 10:00
  • śr., 2018-09-26 11:30
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa YouTube, blogi, reklamy. Oto dlaczego warto tworzyć jakościowe treści

Wykład o tym, że jakościowe, dostosowane do grupy docelowej treści (zarówno teksty, jak i materiały wideo) są o niebo skuteczniejsze niż standardowe treści reklamowe

  • wt., 2018-09-25 10:00
  • wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa O faktach się nie dyskutuje, czyli czym się różni prawda od post-prawdy w Internecie

Fakt to fakt. Ale czy na pewno? Jak rozpoznajemy, że jakaś informacja mówi nam o zaistnieniu faktu? By wychwycić informację właściwą, potrzebujemy wytycznych, potrzebujemy informacji o informacji, a może nawet informacji o informacji o informacji. Niestety, w sieci działa wiele osób i organizacji, w których interesie leży manipulacja faktami. Podczas spotkania porozmawiamy, jak do tego dochodzi oraz jak przed taką manipulacją się bronić.

  • pon., 2018-09-24 11:30
  • wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa YouTube, blogi, reklamy. Oto dlaczego warto tworzyć jakościowe treści

Wykład o tym, że jakościowe, dostosowane do grupy docelowej treści (zarówno teksty, jak i materiały wideo) są o niebo skuteczniejsze niż standardowe treści reklamowe

  • wt., 2018-09-25 10:00
  • wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Jak to powiedzieć? Warsztat z wystąpień publicznych dla początkujących

Publiczne występowanie to jedna z kluczowych umiejętności w XXI wieku. Skuteczne przemawianie stanowi przewagę konkurencyjną. Umożliwia przekonanie do swoich racji innych. Ułatwia również mierzenie się z edukacyjnymi wyzwaniami, takimi jak wygłaszanie referatów czy branie udziału w debatach.

Zajęcia są przeznaczone dla licealistów chcących poćwiczyć umiejętności publicznego występowania. Warsztat składa się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, dlaczego przekonywanie innych do swoich racji jest ważną społeczną umiejętnością. Poznają kluczowe zasady budowania wystąpień publicznych oraz strategie retoryczne. Otrzymają również wskazówki dotyczące m.in. opanowania stresu przed wystąpieniem czy angażowania publiczności. Licealiści będą też mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Osią części praktycznej warsztatów będzie analiza umiejętności retorycznych oraz stylu występowania każdego z mówców.

  • wt., 2018-09-25 13:00
  • pon., 2018-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Co dziś znaczy bycie przywódcą?

Przywódców możemy znaleźć w każdej sferze życia społecznego – w ekonomii, polityce, kulturze, nauce i technologii. Przywódcy potrafią angażować ludzi w osiąganie ważnych wspólnych celów. W czasach, kiedy zmiany zachodzą coraz szybciej i są coraz bardziej nieprzewidywalne, potrzeba przywództwa jest szczególnie duża. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, na czym polega przywództwo, jakie są jego źródła, jakie muszą być spełnione warunki, by pełnić rolę przywódcy i czy każdy z nas może nim się stać.

  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 10:00
  • czw., 2018-09-27 13:00
Lekcja festiwalowa Ile warta jest przestrzeń?

Często wydaje się nam, że przestrzeń nie ma granic ani nie można mówić o jej wartości. Dlatego spróbujemy sprawdzić, czy takie poglądy są rzeczywiście słuszne.

  • śr., 2018-09-26 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa Miasta Przyszłości. W jakim kierunku zmierza urbanizacja w XXI wieku?

W jakich miastach będziemy żyli za 100 lat?  W jakim kierunku rozwijają się obecnie miasta w Polsce i na świecie? Wykład dotyczy nowych kierunków i trendów w urbanistyce współczesnej, czyli tzw. miast smart city. Omówione będą przykłady zespołów miejskich już zrealizowanych jak: Iiburg – Eko miasto na polderze, Masdar – miasto na pustyni – samowystarczalne -„0” energii i odpadów, Vouban /Freiburga – miasto bez samochodów oraz futurystyczne koncepcje jak: wyspy Lilypads, hybrydowe zespoły urbanistyczne, Miasto zrównoważone Caofedian.

  • śr., 2018-09-26 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa Garnek pełen dukatów - gra we wspólne działanie

Nie zawsze łatwo nam współpracować – czy to w szkole, w pracy, czy w środowisku lokalnym. Żeby zilustrować, na czym polega trudność we wspólnym działaniu, zapraszamy uczestników do wzięcia udziału w grze pt. „Garnek pełen dukatów”. W centrum wydarzeń będzie magiczny garnek, który pomnaża wszystko, co do niego wrzucimy… Gracze będą musieli podejmować decyzje – istotne nie tylko dla nich samych, ale dla całej grupy.
Gra będzie stanowić pretekst i podstawę do dyskusji o tym, jakie czynniki ułatwiają nam wspólne działanie, a jakie je utrudniają. Bazuje ona na modelach pochodzących z teorii gier, matematycznej teorii podejmowania decyzji w warunkach interakcyjnych, powszechnie znanej przez ekonomistów, ale nadającej się doskonale również do analizy zjawisk społecznych.
W trakcie gry i w ramach podsumowania porozmawiamy o takich kwestiach jak pokusa bycia pasażerem na gapę (ang. freerider), brak zaufania, więzi społeczne, normy, sankcje i wiele innych.

  • śr., 2018-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Sekty destrukcyjne, nowe ruchy religijne, współczesna duchowość – pułapki, zagrożenia, manipulacja

Zapoznamy się ze zjawiskiem sekt destrukcyjnych, nowych ruchów religijnych i innych grup o charakterze parareligijnym, paranaukowym, paramedycznym i parapsychologicznym. Na spotkaniu przekazana będzie wiedza dotycząca powstawania oraz funkcjonowania wyżej wymienionych grup oraz analiza potrzeb psychologicznych ich członków, zaspokajanych przez udział w wyżej wymienionych grupach. Słuchacze zapoznają się z podstawowymi metodami werbunku i sposobami uzależnienia jednostki od lidera oraz innych współwyznawców.

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:00
  • czw., 2018-09-27 11:30
Lekcja festiwalowa Ile warta jest przestrzeń?

Często wydaje się nam, że przestrzeń nie ma granic ani nie można mówić o jej wartości. Dlatego spróbujemy sprawdzić, czy takie poglądy są rzeczywiście słuszne.

  • śr., 2018-09-26 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa Miasta Przyszłości. W jakim kierunku zmierza urbanizacja w XXI wieku?

W jakich miastach będziemy żyli za 100 lat?  W jakim kierunku rozwijają się obecnie miasta w Polsce i na świecie? Wykład dotyczy nowych kierunków i trendów w urbanistyce współczesnej, czyli tzw. miast smart city. Omówione będą przykłady zespołów miejskich już zrealizowanych jak: Iiburg – Eko miasto na polderze, Masdar – miasto na pustyni – samowystarczalne -„0” energii i odpadów, Vouban /Freiburga – miasto bez samochodów oraz futurystyczne koncepcje jak: wyspy Lilypads, hybrydowe zespoły urbanistyczne, Miasto zrównoważone Caofedian.

  • śr., 2018-09-26 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa Czynnik ludzki w wypadkach lotniczych

Wykład skupia się na problematyce wypadków związanych z lotnictwem, szczególnie zaś z udziałem człowieka – jego funkcjonowania psychologicznego, które w dużym stopniu determinowało to zdarzenie lotnicze.
W wypadkowości lotniczej jest to związane z tzw. czynnikiem ludzkim (Human Factor) determinującym powstanie katastrofy. Czynnik ten nie musi wcale występować podczas czynności związanych z samym działaniem pilotów w kokpicie, ale równie często znajduje się poza nimi i często dużo wcześniej. Analiza każdego zdarzenia lotniczego rozpoczyna się od przeanalizowania czynników ukrytych mogących mieć istotne znaczenie w wyjaśnieniu przyczyn powstania wypadku lotniczego. Idealną teorią wykorzystywaną w tym procesie wnioskowania jest teoria Jamesa REASONA (Swiss cheese). Każda misja lotnicza, jaką załoga statku powietrznego ma do wykonania, obarczona jest ryzykiem. Szacowanie tego ryzyka odbywa się na każdym poziomie podejmowanej decyzji. Mimo tak sformalizowanych procedur dochodzi jednak do wypadków lotniczych. Niektóre czynniki zewnętrze i wewnętrzne, takie jak: pośpiech, rutyna, aprobowanie nadmiernego ryzyka, brak właściwych nawyków i odpowiedniego przeszkolenia, warunki pogodowe, naciski oraz chęć zaimponowania mogą doprowadzić do tragedii. Każde działanie załogi lotniczej obarczone jest ryzykiem popełnienia błędów, gdyż każdy statek powietrzny przemieszcza się
w przestrzeni trójwymiarowej. Każda misja lotnicza to nie  tylko praca pilota, ale całego zespołu ludzkiego zabezpieczającego ten lot, dlatego tak ważne jest prowadzenie właściwej profilaktyki, odpowiedniego szkolenia oraz dbanie o komfort psychiczny poszczególnych członków personelu lotniczego w „rodzinie lotniczej".

  • śr., 2018-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa Mechanizmy propagandy i manipulacji medialnej

Syntetyczne przedstawienie rozmaitych technik i środków propagandy medialnej.
Omówienie zasad i mechanizmów manipulacji medialnej.
Przypomnienie historycznych przykładów propagandy i manipulacji.
Ukazanie wpływu propagandy na kształtowanie opinii publicznej.

  • śr., 2018-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa Fake news, dezinformacja, postprawda

Dezinformacja to broń masowego rażenia XXI wieku. Jej głównym polem działania jest internet, narzędziem walki treści publikowane w mediach społecznościowych i serwisach internetowych, zaś amunicją - fake newsy. Dlaczego, choć to broń bezkrwawa, jest tak niebezpieczna? Dlaczego warto poznać to zjawisko? Jak przed nim się uchronić?

  • śr., 2018-09-26 11:30
Lekcja festiwalowa Świat jest mały. Zmiany klimatyczne i interes narodowy w czasach sieci społecznościowych

Jakie znaczenie ma odległość? Zależy od naszych celów. Jeśli chcemy się przemieszczać, znaczenie ma dystans fizyczny oraz środki transportu, którymi się posługujemy. Jeśli chcemy się z kimś skomunikować, znaczenie mają z kolei nasze relacje z tą osobą. Podczas wykładu zobaczymy, jak można odpowiadać na trudne pytania dotyczące skomplikowanych zjawisk dzięki wykorzystaniu teorii sieci.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 10:00
  • śr., 2018-09-26 11:30
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Sekrety komunikacji niewerbalnej

Omówienie podstawowych zasad i mechanizmów komunikacji interpersonalnej i masowej.
Rozróżnienie znaczenia komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
Zaakcentowanie roli gestów, mowy ciała i innych elementów komunikacji niewerbalnej w kształtowaniu własnego wizerunku.

  • śr., 2018-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego w tolerancyjnym społeczeństwie tworzą się getta? Gra socjologiczna

Na mapach współczesnych miast można z łatwością znaleźć granice rozdzielające różne grupy czy kategorie społeczne, np. osoby o różnych rasach. W wielu miastach znajdziemy dzielnice bogate i biedne, „stare” i „młode”. Taki stan rzeczy może zaistnieć nie tylko tam, gdzie jest wiele uprzedzeń i niechęci między różnymi grupami, ale też w społeczeństwie tolerancyjnym wobec odmienności.
Gra posłuży nam do znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego w tolerancyjnym społeczeństwie tworzą się getta. Bazuje ona na modelu zaproponowanym przez Thomasa Schellinga, laureata Nagrody Nobla z ekonomii, i ilustruje mechanizmy prowadzące do segregacji przestrzennej.
Gracze wcielą się w przedstawicieli 2 plemion: pomarańczowego i fioletowego i będą szukać odpowiedniego miejsca do życia. Uczestnicy, tworząc wspólnie bardzo prostą symulację przestrzeni miejskiej, będą podejmować decyzje o przeprowadzce i obserwować, jak mało potrzeba, żeby się odseparować od innych.

  • śr., 2018-09-26 12:30
Lekcja festiwalowa Uczeń w postępowaniu cywilnym

Przedmiotem spotkania jest przedstawienie słuchaczom zasad postępowania cywilnego, przedmiotu postępowania oraz ich możliwości samodzielnego działania przed sądami powszechnymi w sprawach cywilnych, jak również budowy pism procesowych, rodzajów wydawanych orzeczeń oraz możliwości ich zaskarżenia. 

  • śr., 2018-09-26 13:00
Lekcja festiwalowa Quo vadis, Europo? Przyszłość procesu integracji europejskiej

Spotkanie ma na celu odpowiedź na pytanie, w jakim kierunku zmierza Europa. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się o głównych przesłankach procesu integracji europejskiej. Odbędzie się również dyskusja o bieżących problemach Europy i potencjalnych scenariuszach integracji lub dezintegracji kontynentu.

  • śr., 2018-09-26 14:00
Lekcja festiwalowa Świat jest mały. Zmiany klimatyczne i interes narodowy w czasach sieci społecznościowych

Jakie znaczenie ma odległość? Zależy od naszych celów. Jeśli chcemy się przemieszczać, znaczenie ma dystans fizyczny oraz środki transportu, którymi się posługujemy. Jeśli chcemy się z kimś skomunikować, znaczenie mają z kolei nasze relacje z tą osobą. Podczas wykładu zobaczymy, jak można odpowiadać na trudne pytania dotyczące skomplikowanych zjawisk dzięki wykorzystaniu teorii sieci.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • wt., 2018-09-25 10:00
  • śr., 2018-09-26 11:30
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Co dziś znaczy bycie przywódcą?

Przywódców możemy znaleźć w każdej sferze życia społecznego – w ekonomii, polityce, kulturze, nauce i technologii. Przywódcy potrafią angażować ludzi w osiąganie ważnych wspólnych celów. W czasach, kiedy zmiany zachodzą coraz szybciej i są coraz bardziej nieprzewidywalne, potrzeba przywództwa jest szczególnie duża. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, na czym polega przywództwo, jakie są jego źródła, jakie muszą być spełnione warunki, by pełnić rolę przywódcy i czy każdy z nas może nim się stać.

  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 10:00
  • czw., 2018-09-27 13:00
Lekcja festiwalowa Prawo na co dzień - postępowanie w sprawach nieletnich

Proponowane zajęcia prowadzone były w roku 2017/2018 w ramach zajęć uniwersyteckich "Prawo na co dzień" przez studentów w szkołach średnich. Zajęcia dotyczące postępowania w sprawach nieletnich mają na celu pokazanie uczniom granic wieku przy odpowiedzialności za czyny karalne oraz zapoznanie uczniów z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich. Po zakończonych zajęciach uczniowie będą wiedzieli, co to jest demoralizacja. W czasie lekcji m.in. zostanie przeprowadzona burza mózgów, a na koniec uczniowie rozwiążą kazusy.

"Prawo na co dzień" to najefektywniejsza forma nauki prawa! Metoda "peer to peer", czyli edukacji rówieśniczej, w której studenci prawa uczą swoich przyszłych kolegów z wydziału ma swoją długoletnią tradycję na Wydziale Prawa i Administracji UW. W ramach Festiwalu Nauki możemy pokazać część naszej pracy, aby od nowego roku szkolnego i akademickiego znów wyruszyć do warszawskich szkoł i szerzyć wiedzę prawną. Zapraszamy! 

  • czw., 2018-09-27 10:00
  • czw., 2018-09-27 11:30
Lekcja festiwalowa Współczesne Chiny - polityka i społeczeństwo

Wykład będzie miał na celu przedstawienie podstawowej wiedzy dotyczącej współczesnych Chin i obejmować będzie następujące zagadnienia:
1. Informacje ogólne: system polityczny, tożsamość kulturowa i narodowa, język, obecna sytuacja gospodarcza
2. Problemy i wyzwania: zanieczyszczenie środowiska, opieka socjalna, nierówności społeczne, cenzura
3. Społeczeństwo: konkurencja w edukacji i karierze zawodowej, życie w mieście, więzi rodzinne, wierzenia.

 

Marcin Jacoby – doktor sinologii (UW, 2008), od 2017 r. wykłada w Katedrze azjatyckiej oraz pracuje jako Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. W latach 2008–2017 kierował Projektem Azja w Instytucie Adama Mickiewicza (realizacja ponad 70 projektów kulturalnych w Azji Wschodniej) oraz wykładał w Zakładzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego (zajęcia z chińskiego języka współczesnego i klasycznego, tłumaczeń ustnych, historii sztuki i historii literatury). W latach 2002–2008 pracował w Zbiorach Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych o sztuce i kulturze chińskiej (m. in. Chiny bez makijażu), tłumacz chińskiej literatury klasycznej (m. in. przekłady dzieł Zhuangzi, Liezi), tłumacz ustny z języka chińskiego i angielskiego, od 2009 roku konsultant Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do egzaminów na tłumacza przysięgłego z języka chińskiego (Ministerstwo Sprawiedliwości).

  • czw., 2018-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Prawo na co dzień - postępowanie w sprawach nieletnich

Proponowane zajęcia prowadzone były w roku 2017/2018 w ramach zajęć uniwersyteckich "Prawo na co dzień" przez studentów w szkołach średnich. Zajęcia dotyczące postępowania w sprawach nieletnich mają na celu pokazanie uczniom granic wieku przy odpowiedzialności za czyny karalne oraz zapoznanie uczniów z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich. Po zakończonych zajęciach uczniowie będą wiedzieli, co to jest demoralizacja. W czasie lekcji m.in. zostanie przeprowadzona burza mózgów, a na koniec uczniowie rozwiążą kazusy.

"Prawo na co dzień" to najefektywniejsza forma nauki prawa! Metoda "peer to peer", czyli edukacji rówieśniczej, w której studenci prawa uczą swoich przyszłych kolegów z wydziału ma swoją długoletnią tradycję na Wydziale Prawa i Administracji UW. W ramach Festiwalu Nauki możemy pokazać część naszej pracy, aby od nowego roku szkolnego i akademickiego znów wyruszyć do warszawskich szkoł i szerzyć wiedzę prawną. Zapraszamy! 

  • czw., 2018-09-27 10:00
  • czw., 2018-09-27 11:30
Lekcja festiwalowa Sekty destrukcyjne, nowe ruchy religijne, współczesna duchowość – pułapki, zagrożenia, manipulacja

Zapoznamy się ze zjawiskiem sekt destrukcyjnych, nowych ruchów religijnych i innych grup o charakterze parareligijnym, paranaukowym, paramedycznym i parapsychologicznym. Na spotkaniu przekazana będzie wiedza dotycząca powstawania oraz funkcjonowania wyżej wymienionych grup oraz analiza potrzeb psychologicznych ich członków, zaspokajanych przez udział w wyżej wymienionych grupach. Słuchacze zapoznają się z podstawowymi metodami werbunku i sposobami uzależnienia jednostki od lidera oraz innych współwyznawców.

  • wt., 2018-09-25 09:00
  • śr., 2018-09-26 10:00
  • czw., 2018-09-27 11:30
Lekcja festiwalowa Wpływ różnych modeli kultury na komunikowanie się i rozwiązywanie sporów  i konfliktów 

Zarówno gdy przebywamy w Polsce  lub  jesteśmy w trakcie podróży zagranicznej spotykamy się z ludźmi wywodzącymi się z  odmiennych kultur  i używających różnych języków,  norm wyrażania się  i komunikowania się przy pomocy słów, ale też  i mowy ciała. Zdarza się, że nie potrafimy się z owymi  obcymi porozumieć, gdyż błędnie interpretujemy ich słowa, gestykulację, ruchy ciała. Zapraszamy na wykład, podczas którego dowiecie się, co należy zrobić, aby zdobyć umiejętność rozszyfrowywania  kodów  innych kultur,  rozumieć  to, co  my  i oni  chcemy sobie wzajemnie  przekazać i jak  rozwiązywać  nieporozumienia  i spory.

  • czw., 2018-09-27 11:30
Lekcja festiwalowa Wyobraźnia socjologiczna – jak myśleć inaczej?

Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki poznają podstawowe pojęcia świata społecznego, takie jak: rola społeczna, norma społeczna, gender, naród. Następnie wspólnie spojrzymy na sytuacje z życia codziennego z perspektywy socjologicznej. Zastanowimy się, co daje nam takie spojrzenie i dlaczego warto na co dzień używać wyobraźni socjologicznej.

  • czw., 2018-09-27 11:30
Lekcja festiwalowa Co dziś znaczy bycie przywódcą?

Przywódców możemy znaleźć w każdej sferze życia społecznego – w ekonomii, polityce, kulturze, nauce i technologii. Przywódcy potrafią angażować ludzi w osiąganie ważnych wspólnych celów. W czasach, kiedy zmiany zachodzą coraz szybciej i są coraz bardziej nieprzewidywalne, potrzeba przywództwa jest szczególnie duża. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, na czym polega przywództwo, jakie są jego źródła, jakie muszą być spełnione warunki, by pełnić rolę przywódcy i czy każdy z nas może nim się stać.

  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 10:00
  • czw., 2018-09-27 13:00
Lekcja festiwalowa Czy warto przebaczać przestępcom?

W tradycyjnym postępowaniu karnym, to pracownicy wymiaru sprawiedliwości nadają kształt temu, w jaki sposób sprawcy i ofiary przestępstw doświadczają procesu rozwiązywania konfliktu. Teoria sprawiedliwości naprawczej proponuje bezpośrednie spotkanie pomiędzy stronami konfliktu. Czy taka praktyka ma szansę powodzenia w wymiarze sprawiedliwości? Czy warto zatem przebaczać przestępcom?

  • czw., 2018-09-27 14:00
Lekcja festiwalowa Czego pragną kobiety, a czego pragną mężczyźni? Podstawy psychologii ewolucyjnej

Czy rzeczywiście mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus? Zapraszamy na warsztat mający na celu przedstawienie podstawowych mechanizmów zachowania i motywacji ludzkiej w oparciu o założenia psychologii ewolucyjnej. Podczas spotkania słuchacze będą mieli okazje lepiej zrozumieć biologiczne mechanizmy sterujące ich zachowaniem. 

  • czw., 2018-09-27 14:30
Lekcja festiwalowa Transformacja energetyczna na świecie, czyli dlaczego ma znaczenie skąd czerpiemy energię

Obecnie ogromna większość energii, której używamy do produkcji prądu, ciepła czy w transporcie, pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Przed nami jednak rewolucja energetyczna związana z potrzebą ochrony środowiska, przede wszystkim zapobiegania zmianie klimatu. Jak to zrobić? Jakie są zagrożenia i szanse w tym procesie? Jakie technologie mogą nam w tym pomóc i jak zmienią one nasze codzienne życie?

  • pt., 2018-09-28 09:30
Lekcja festiwalowa Co Unia Europejska daje swoim obywatelom?

Unia Europejska jako organizacja międzynarodowa wykracza poza ramy integracji gospodarczej, coraz mocniej akcentując znaczenie ochrony praw obywatela. Szczególnym momentem było w tym zakresie ustanowienie obywatelstwa UE, które stanowi fundamentalny status każdego obywatela państwa członkowskiego, dający szereg uprawnień wynikających bezpośrednio z przepisów unijnych. Obywatele UE mogą uczestniczyć w życiu politycznym UE, posiadają wiele praw związanych z możliwością przemieszczania się na terytorium UE, mogą wywierać istotny wpływ na instytucje unijne w celu podjęcia inicjatyw poprawiających sytuację obywateli. Obywatele UE odnoszą zatem coraz więcej bezpośrednich korzyści wynikających z członkostwa ich państw w UE. Możemy wymienić np. wzmocnioną ochronę praw konsumenta, zniesienie opłat roamingowych czy szereg działań prowadzących do poprawy środowiska naturalnego. Obywatele UE mogą swobodnie podejmować naukę na terenie UE i korzystać z gwarancji równego traktowania we wszystkich państwach członkowskich.

Problemem pozostaje słaba wiedza obywateli o UE, przeradzająca się często w niechęć do niej. Celem spotkania będzie dyskusja na temat korzyści, jakie obywatele mogą odnosić z członkostwa w UE i jednocześnie ewentualnych zagrożeń i trudności w pogłębianiu procesów integracyjnych z perspektywy obywatela.

  • pt., 2018-09-28 14:00