Do domu po nocy, czyli skąd nietoperz wie, gdzie mieszka

Wszyscy wiedzą, że nietoperze potrafią latać i polować w zupełnych ciemnościach, posługując się echolokacją. Ale echolokacja pozwala "widzieć" otoczenie na odległość  kilkudziesięciu metrów, a im się zdarza co noc pokonywać w drodze na obiad całe kilometry!  Jak to wobec tego jest możliwe, że te zwierzaki potrafią po ciemku wrócić tam, gdzie mieszkają? Czy po prostu mają dużo szczęścia, czy też jakiś zmysł podpowiada im, którędy do domu? Łatwo się mówi: wrócić przed świtem do kolonii. A co zrobić, jeśli nasz gatunek ma zwyczaj kryć się na dzień w rozwijających się liściach, które jutro już będą zbyt rozwinięte, by w nich spać i trzeba znaleźć nowe? Czy da się wtedy odszukać "swoich", czy trzeba się kryć gdzie popadnie, bo za chwilę zrobi się jasno? No i skąd nietoperze strefy umiarkowanej wiedzą, gdzie należy się schować na zimę - szczególnie te najmłodsze, które jeszcze żadnej zimy nie spędzały? Przecież wybór właściwego miejsca to w tej sytuacji może być kwestia życia i śmierci... Na te i podobne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas lekcji poświęconej latającym ssakom i ich niezwykłym umiejętnościom.

Typ szkoły i dziedzina:
wtorek, 24 Września, 2019 - 10:00
wtorek, 24 Września, 2019 - 12:00
wtorek, 24 Września, 2019 - 14:00
środa, 25 Września, 2019 - 10:00
środa, 25 Września, 2019 - 12:00
środa, 25 Września, 2019 - 14:00
Jak to jest, że nietoperze potrafią po ciemku wrócić do kryjówki? Skąd wiedzą, gdzie spędzić zimę? Na te i podobne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas lekcji poświęconej latającym ssakom.
Współorganizator:
Zakład Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii UW