Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Afrykańskie Galimoto - recyklingowe pojazdy z drutu

Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję skonstruować samodzielnie Galimoto-zabawkę recyklingową z Kenii. Jest to pojazd ( samochód, riksza lub rower ) z drutu, w którym siedzi postać ubrana w kolorowe stroje. Kiedy wprowadza się koła w ruch, można zobaczyć, jak porusza on nogami.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-28 11:00
Spotkanie festiwalowe Life During Wartime

"Life During Wartime"- wystawa archiwalnych fotografii, prezentująca życie codzienne mieszkańców Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu w trakcie II wojny światowej. Autorami zdjęć, -wykonanych w latach 1942-1943  byli żołnierze Royal Air Force, stacjonujący w tym czasie w Libii, Egipcie, Izralu, Palestynie, Syrii oraz Iraku.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-28 11:00
Spotkanie festiwalowe Małe znaleziska o wielkim znaczeniu-tradycje gliptyczne Bliskiego Wschodu i Półwyspu Arabskiego

Warsztatom ukazującym produkcję pieczęci stemplowych, wzorowanych na zabytkach kultury Dilmum ( dzisiejszy Bahrajn, Kuwejt ) towarzyszyć będą opowieści o oklicznościach powstania tego wynalazku.. Najmłodsi uczestnicy dowiedzą się gdzie, kiedy oraz w jakim celu zaczęto produkować pierwsze pieczęcie, w jaki sposób wynalazek ten rozprzestrzenił się po starożytnym świecie i jakie było jego znaczenie w życiu codziennym.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-28 13:00
Spotkanie festiwalowe Gry i zabawy

 Zapraszamy "małych" i "dużych" zwiedzających do gier i zabaw z odległych zakątków świata. Będą to zarówno gry starożytne , np. popularna w Egipcie gra planszowa o nazwie senet, królewska gra z Ur, ​któr abyła prekursorem tryktraka​;indonezyjska makala ( congkok), ​jak i opracowane w celach adukacyjnych zabawy, które przybliżą  uczestnikom badania archeologiczne na stanowiskach w basemnie Morza Śródziemnego, w Afryce i na Bliskim Wschodzie, budowę egipskich świątyń czy piramid.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-28 15:00
Spotkanie festiwalowe Jak się nazywasz?

Warsztaty z pisania imion w językach arabskim oraz koreańskim.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-28 15:00