Muzeum Geologiczne. Państwowy Instytut Geologiczny PIB

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Urodziny dinozaura Dyzia

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania 22. urodzin naszego dinozaura Dyzia. Na gości - tych małych i tych nieco większych - czekać będzie moc atrakcji podczas pikniku rodzinnego w niedzielę 22 września 2019 r.

W programie:

- wykłady i warsztaty popularno-naukowe

- gry i zabawy geologiczne

- konkursy z nagrodami

- mini wykopaliska

- warsztaty plastyczne

- maleowanie buziek

- wspólne odśpiewanie 100-lat i zdmuchnięcie świeczek na torcie

... oraz wiele wiele innych!

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2019-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Skały osadowe - geneza, klasyfikacja i zastosowanie

Przebieg zajęć:

1. Definicja skał osadowych i sposoby ich powstawania
  2. Klasyfikacja – przykładowe okazy
  3. Rozpoznawanie – z wykorzystaniem podstawowych przyrządów geologa terenowego (młotek, lupa, kwas solny 5%)
  4. Skały osadowe jako surowce
  • pon., 2019-09-23 10:00
Lekcja festiwalowa Skały osadowe - geneza, klasyfikacja i zastosowanie

Przebieg zajęć:

1. Definicja skał osadowych i sposoby ich powstawania
  2. Klasyfikacja – przykładowe okazy
  4. Skały osadowe jako surowce
  • pon., 2019-09-23 12:00
Lekcja festiwalowa Z wizytą w kraterze, czyli wulkanizm bez tajemnic

Co kryją w swoim wnętrzu wulkany? Dlaczego wybuchają? Czy wulkan może być uśpiony? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedz w trakcie wykładu poświęconego procesom wulkanicznym. Rozmieszczenie geograficzne wulkanów nie jest wcale przypadkowe. Znajdują się one zarówno na Ziemi, jak i na innych planetach naszego układu. Można je znaleźć zarówno na lądach, jak i w morskich głębinach. Ich aktywność związana jest z procesami endogenicznymi zachodzącymi głęboko pod powierzchnią ziemi – magmatyzmem i aktywnością tektoniczną. Także na terenie Polski można odszukać obszary, gdzie przed milionami lat dymiły stożki wulkaniczne, wyrzucając lawę zastygłą w postaci skał wylewnych i popioły. Erupcjom towarzyszą też inne zjawiska, takie jak gejzery czy wyziewy gazowe, które mogą występować jeszcze długo po wygaśnięciu właściwej aktywności wulkanicznej.

• wt., 2019-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Po co i jak badać grunt? Badania fizycznych właściwości gruntów w Centrum Badań Gruntów i Skał.

Na lekcji przedstawimy podział i nazewnictwo gruntów, zaprezentujemy wykonywane w Centrum badania fizycznych właściwości gruntów oraz wykorzystanie wyników we współczesnym budownictwie. Pokażemy strukturę i specyfikę pracy w laboratorium. Uczestnicy zobaczą pracownie i wezmą udział w wykonywaniu wybranych badań.

• wt., 2019-09-24 11:00
  • czw., 2019-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa Z wizytą w kraterze, czyli wulkanizm bez tajemnic

Co kryją w swoim wnętrzu wulkany? Dlaczego wybuchają? Czy wulkan może być uśpiony? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w trakcie wykładu poświęconego procesom wulkanicznym. Rozmieszczenie geograficzne wulkanów nie jest wcale przypadkowe. Znajdują się one zarówno na Ziemi, jak i na innych planetach naszego układu. Można je znaleźć zarówno na lądach, jak i w morskich głębinach. Ich aktywność związana jest z procesami endogenicznymi zachodzącymi głęboko pod powierzchnią ziemi – magmatyzmem i aktywnością tektoniczną. Także na terenie Polski można odszukać obszary, gdzie przed milionami lat dymiły stożki wulkaniczne, wyrzucając lawę, zastygłą w postaci skał wylewnych, i popioły. Erupcjom towarzyszą też inne zjawiska, takie jak gejzery czy wyziewy gazowe, które mogą występować jeszcze długo po wygaśnięciu właściwej aktywności wulkanicznej.

• wt., 2019-09-24 12:00
Spotkanie festiwalowe Czy pterozaur to dinozaur?

Czy pterozaur to dinozaur? To pozornie proste, czy wręcz banalne pytanie, na które większość z osób bez zastanowienia odpowiada „no pewnie, że tak!”, wcale nie jest takie oczywiste, jak by się mogło wydawać. Panowanie dinozaurów trwało, nie bagatela, ponad 130 mln lat. W trakcie tego okresu gady opanowały większość najważniejszych nisz ekologicznych na lądach, w wodzie i powietrzu. Ale czy wszystkie te zwierzęta możemy zaliczyć do dinozaurów? Czym charakteryzowały się gady lądowe i latające? Jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice? Czy obie grupy mają wspólnych przodków, a może stanowią dwie bliżej niespokrewnione grupy? Na te pytania postaramy się wspólnie odpowiedzieć podczas naszej prezentacji, co na sam koniec doprowadzi nas do rozwiązania zagadki pt. „Czy pterozaur to dinozaur?”.

Nauki o Ziemi
  • wt., 2019-09-24 17:00
Lekcja festiwalowa Czy diament można spalić? Kilka ciekawostek ze świata geologii

Czy diament można spalić? W końcu to czysty węgiel. Dlaczego geolodzy badają mikroorganizmy z zamierzchłej przeszłości? Nie wystarczą im skamieniałości znajdowane w skałach, które można zobaczyć gołym okiem? Na te i kilka innych pytań spróbuję udzielić wam odpowiedzi.

• śr., 2019-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Historia życia na Ziemi

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, podczas których:

• uczniowie poznają historię życia na naszej planecie od momentu jego powstania aż do pojawienia się pierwszych ludzi;
  • dowiedzą się, jakie zwierzęta i rośliny żyły w kolejnych epokach geologicznych,
  • jak zmieniała się otaczający Ziemia.

Na podstawie animowanej prezentacji multimedialnej oraz informacji podawanych przez prowadzących uczniowie samodzielnie wykonają uproszczoną tabelę stratygraficzną, umieszczając w niej zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla poszczególnych okresów geologicznych.

• czw., 2019-09-26 10:00

• wt., 2019-09-24 11:00