redakcja tygodnika POLITYKA

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Polacy i środowisko

Jaki jest stosunek polskiego społeczeństwa do zmian klimatycznych? Ile jest rzeczywiście warta Puszcza Białowieska? Co Polacy są w stanie zrobić dla ochrony środowiska? Jak zmieniła się świadomość ekologiczna od początku transformacji w 1989 r.? I jak zmienił się w tym okresie stan środowiska w Polsce?

Prowadzenie: Marcin Rotkiewicz – zastępca kierownika działu nauki tygodnika POLITYKA

Paneliści:

prof. Jerzy Duszyński, biochemik, prezes Polskiej Akademii Nauk;

Dr Adrian Wójcik, psycholog społeczny, pracuje w Zakładzie Psychologii Społecznej i Środowiskowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;

  • wt., 2019-09-24 18:00
Spotkanie festiwalowe Automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja: obawy i obietnice

Czym rzeczywiście jest sztuczna inteligencja? Komu automatyzacja odbierze pracę i czy Polsce grozi technologiczne bezrobocie? Jakie szanse i jakie zagrożenia niesie z sobą rozwój sztucznej inteligencji? Czy przyszłość potrzebuje człowieka? Czy i jak regulować postęp techniczny, jeśli jeszcze w ogóle mamy nad nim kontrolę

Prowadzenie: Edwin Bendyk – szef działu nauki tygodnika POLITYKA

Paneliści:

Katarzyna Szymielewicz prawniczka, współzałożycielka i prezes Fundacji Panoptykon;

prof. Włodzisław Duch, fizyk, specjalizuje się w informatyce stosowanej, neuroinformatyce, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym, kognitywistyce, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

  • czw., 2019-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Co DNA mówi o naszym rodowodzie?

Co umiejętność badania antycznego i współczesnego DNA mówi o nas jako Europejczykach i Polakach pod względem kulturowym, czy jest to zgodne z badaniami archeologiczno-historycznymi, oraz na ile komercyjne badania genetyczne pomagają odtworzyć korzenie poszczególnych rodzin?

Prowadzenie: Agnieszka Krzemińska - dziennikarka naukowa tygodnika POLITYKA

Paneliści:
Prof. Tomasz Grzybowski, genetyk sądowy, kierownik Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. 

Prof. Marek Figlerowicz, biolog molekularny, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej i Systemowej, w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

dr Maurycy Stanaszek, antropolog zajmujący się genealogią genetyczną, związany z Warszawskim Towarzystwem Genealogicznym z Państwowego Muzeum Archeologicznego. 

Prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog z Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. 

 

  • pt., 2019-09-27 17:00