Człowiek i dieta, czyli zwyczaje żywieniowe okiem biologia ewolucyjnego

W krajach rozwiniętych jedzenie dawno przestało spełniać swoją biologiczną funkcję dostarczania substancji odżywczych do organizmu i stało się elementem kultury i światopoglądu. Zwolennicy licznych diet, rozumianych jako styl odżywiania się, przytaczają często na uzasadnienie swoich wyborów argumenty biologiczne. Alergię na gluten tłumaczy się zanieczyszczeniem środowiska, niechęć do rezygnacji z mięsa – konsekwencjami fizjologicznymi wegetarianizmu. W trakcie wykładu omówię wybrane trendy żywnościowe z punktu widzenia biologa ewolucyjnego. Do jakiego sposobu odżywania jesteśmy przystosowani? Co jadali nasi przodkowie? Dlaczego na południu Europy więcej osób cierpi na nietolerancję laktozy niż na północy?

wtorek, 24 Września, 2019 - 17:00
Organizator:
Współorganizator:
Wydział Fizyki UW
Agnieszka
Kloch
ul. Pasteura 5
Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, wejście z rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego, sala 1.40 na I piętrze. Więcej informacji na stronie: http://festiwal-nauki.fuw.edu.pl/