Jak płynąca krew wspomaga gojenie się ran?

Numer: 
192

Aby z rany powstałej wskutek skaleczenia nie wypłynęło zbyt dużo krwi, w miejscu zranienia powstaje skrzep złożony między innymi z fibryny oraz komórek krwi. Ponieważ skrzep tworzy się w obecności przepływającej krwi, która wywiera na niego ciągły nacisk, musi on posiadać wysoką wytrzymałość oraz elastyczność, aby nie ulec przedwczesnemu zerwaniu. Właściwości te zapewnia skrzepowi obecności w nim sieci fibrynowej. Sieć ta może samoistnie zwiększyć swoją sztywność do tysiąca razy, jeśli zostanie poddana działaniu sił, a jej pojedyncze włókna mogą zostać rozciągnięte czterokrotnie, bez większego uszkodzenia.

W trakcie 30 minutowego spotkania zaprezentuję Państwu proces tworzenia sieci fibrynowej w warunkach laboratoryjnych, jej obrazowania mikroskopowego w warunkach statycznych oraz w obecności przepływu, oraz wytłumaczę mechanizmy, dzięki którym sieć ta jest w stanie wytrzymać ciągły nacisk przepływającej krwi

Termin: 
czwartek, 26 Września, 2019 - 16:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Sieć fibrynowa wpływa na wytrzymałość i elastyczność skrzepu tworzącego się wokół rany. W trakcie spotkania pokażę, jak tworzy się taką sieć w laboratorium oraz jak wygląda ona pod mikroskopem.
dr
Izabela
Piechocka
Miejsce spotkania: 
ul. Pawińskiego 5B
02-106 Warszawa
Miejsce przyjazne dla niepełnosprawnych, mapka dojazdu: http://www.ippt.pan.pl/kontakt.html