Programujemy superkomputer

Numer: 
407

Superkomputery stają się istotnym elementem pracy naukowej, coraz częściej wykorzystywane są także w zastosowaniach praktycznych – na przykład do składowania i analizy danych z sieci społecznościowych, czy jako ważne narzędzie projektowania nowych urządzeń zarówno tych dużych jak samoloty czy samochody, jak też tych mniejszych. Współczesne komputery, także te wykorzystywane w zastosowaniach domowych, wykorzystują wiele procesorów, każdy z procesorów składa się z wielu rdzeni obliczeniowych. Programowanie takich komputerów wymusza stosowanie nowych technik programowania oraz nowych narzędzi i algorytmów. Kluczowym problemem jest jednoczesne wykorzystanie wielu procesorów (rdzeni obliczeniowych) do rozwiązania danego problemu.

Na warsztatach przybliżymy uczestnikom, na czym polega programowanie równoległe – programowanie wykorzystujące wiele procesorów. Na prostych przykładach pokażemy, jak stworzyć algorytm równoległy i z jakimi problemami się to wiąże. Przykłady zostaną zilustrowane poprzez wykonanie przez uczestników równoległych aplikacji. W dalszej kolejności pokażemy, jak algorytmy równoległe zapisać w postaci programu i uruchomić na superkomputerze.

Opowiemy o najważniejszych narzędziach wykorzystywanych do programowania równoległego oraz przedstawimy, dlaczego nie jest to takie proste.  

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Temat przewodni: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 28 Września, 2019 - 13:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Pokażemy na przykładach, przy aktywnym udziale publiczności, na czym polega programowanie superkomputerów. Umiejętność programowania nie jest wymagana.
prof.
Piotr
Bała
Miejsce spotkania: 
ul. Pawińskiego 5A, blok D, piętro V
02-106 Warszawa