warsztat

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Ale kwas! - czyli jak pracować z DNA

Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy na temat kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) i poznanie jego funkcji w komórce. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się z charakterystyką pracy z DNA począwszy od etapu jego izolacji z komórek do etapu analiz różnymi technikami biologii molekularnej. Podczas warsztatów młodzi naukowcy wyizolują DNA z drożdży piekarskich z zastosowaniem metody 'domowej', następnie przeprowadzą reakcję PCR, pozwalającą  na uzyskanie dużej ilości ściśle zdefiniowanego fragmentu  DNA, i zapoznają się z podstawową techniką analizy i obrazowania DNA – elektroforezą.

Dodatkowo przeprowadzony zostanie pokaz, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, że jedną z najbardziej niezbędnych rzeczy do życia każdego organizmu jest zachowanie integralności materiału genetycznego. Celem pokazu jest zapoznanie uczestników z zastosowaniem białek fluorescencyjnych w biologii molekularnej. Podczas pokazu (z użyciem mikroskopu fluorescencyjnego) będzie można zaobserwować przyłączanie białka zaangażowanego w naprawę materiału genetycznego w komórkach drożdży (zintegrowanego z białkiem żółtej fluorescencji - YFP) do uszkodzonego DNA.

Nauki biologiczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
  • ndz., 2019-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Bulwy mocy

Czy Mieszko I lubił ziemniaki? Czy takie same bulwy nadają się do przygotowania frytek i do zupy? Zapraszamy na opowieści o ziemniaku i krótkie warsztaty kulinarne dla dzieci z ziemniakiem w roli głównej.

Nauki biologiczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Gen - jak go ugryźć?

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z pracą w laboratorium badawczym oraz niektórymi metodami biologii molekularnej wykorzystywanymi w badaniu genów. Uczestnicy dowiedzą się, co to jest plazmid, enzymy restrykcyjne, klonowanie genów, oraz że niepozorne drożdże piekarnicze są doskonałym obiektem eksperymentalnym. Podczas warsztatów uczestnicy przeprowadzą także eksperyment z wykorzystaniem trawienia enzymami restrykcyjnymi.

Nauki biologiczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
  • sob., 2019-09-21 13:00
Spotkanie festiwalowe Jak twórczo dyskutować?

Tematem warsztatu jest organizowanie dyskusji tak by przynosiły twórcze efekty. Jak określić temat dyskusji, by nie wskazywał z góry na to czyje stanowisko jest bardziej słuszne? Gdzie się spotkać? Jak zorganizować samo spotkanie: gdzie się spotkać, jak siedzieć? Czy ktoś powinien prowadzić dyskusję? Jaka powinna być procedura? Jakich zasad powinni przestrzegać uczestnicy?

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Kolorowy świat bakterii

Bakterie to maleńkie organizmy, których nie widzimy gołym okiem, tzw. mikroorganizmy. O ich obecności często możemy się przekonać; mogą być naszymi wrogami, gdyż są przyczyną wielu chorób (angina, borelioza, próchnica, tężec), ale także sprzymierzeńcami, ponieważ pomagają np. w produkcji szczepionek i leków, kiszonych ogórków, produktów mlecznych, kosmetyków czy w oczyszczaniu ścieków.

Bakterie wykorzystuje się również w nauce, jako organizmy modelowe w badaniach, a także w przemyśle, jako narzędzia do wytwarzania pożądanych substancji. Takie zastosowanie bakterii jest możliwe dzięki poznaniu ich fizjologii i materiału genetycznego oraz rozwojowi biologii molekularnej.

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z pracą w laboratorium, w którym przedmiotem badań są bakterie. Dowiedzą się, że są one najliczniejszą i wszędobylską grupą organizmów żywych na Ziemi, że mogą się poruszać, produkować pożyteczne enzymy i inne związki chemiczne, tworzyć kolonie oraz porozumiewać się ze sobą. Podczas warsztatów uczestnicy zobaczą bakterie pod mikroskopem, wyhodują „własne” mikroorganizmy, a także przeprowadzą eksperyment z wykorzystaniem enzymu produkowanego przez bakterie i zobaczą skutki jego aktywności.

Nauki biologiczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
  • sob., 2019-09-21 12:30
Spotkanie festiwalowe Mitochondria - komórkowe elektrownie z własnym genomem

Wszystkie organizmy do życia potrzebują energii. Głównym nośnikiem energii wykorzystywanej w procesach biologicznych jest ATP. Każda komórka organizmu człowieka posiada organelle wyspecjalizowane w produkcji ATP – mitochondria. Mitochondria wyewoluowały z bakterii, które zostały wchłonięte przez inne komórki około dwóch miliardów lat temu, dając początek organizmom eukariotycznym, tzn. takim, które posiadają jądro komórkowe będące miejscem, gdzie znajduje się większość DNA komórkowego. Mitochondria, obok jądra komórkowego, są jedynymi organellami komórek zwierzęcych, które posiadają własny genom – genom mitochondrialny. Genom ten koduje niewielką liczbę genów w porównaniu z genomem jądrowym, ale każdy z nich jest niezbędny do życia człowieka. Informacja genetyczna zawarta w genomie mitochondrialnym ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania mitochondriów, od których funkcjonowania zależy wiele procesów komórkowy. Wieloletnie badania wykazały, że funkcjonowanie mitochondriów wpływa m.in. na starzenie się, śmierć komórkową oraz wrodzoną odpowiedź immunologiczną. Mutacje w genomie mitochondrialnym lub zaburzenia jego liczby kopii prowadzą do tzw. chorób mitochondrialnych człowieka. Ponadto, mitochondria mają znaczący udział w etiologii wielu innych chorób, np. neurodegeneracyjnych.

Spotkanie będzie składać się z wykładu oraz części praktycznej. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat mitochondriów, ich budowy, funkcji oraz roli w procesach komórkowych. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy poznają podstawowe techniki biologii molekularnej, wykonają eksperyment, którego celem będzie zbadanie zmienności sekwencyjnej genomu mitochondrialnego, a także przeprowadzą obserwacje mitochondriów przy użyciu mikroskopii fluorescencyjnej.

Nauki biologiczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Nauka z Pałacem w tle

 

Na program Festiwalu składają się pokazy osiągnięć naukowych z różnych dyscyplin nauki, adresowane do szerokiej publiczności, która będzie miała okazję – w bardzo atrakcyjnej formie – poszerzyć swoją wiedzę. Szczególną uwagę zwracamy na młodzież szkolną, dla której Festiwal Nauki jest okazją do spotkania z wybitnymi osiągnięciami nauki polskiej, o których w sposób łatwy i przystępny opowiedzą ich Twórcy i Naukowcy, m. in. profesorowie z Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Medycznego czy Ogrodu Botanicznego.

W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 70. partnerów.

 

  • sob., 2019-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Piknik rodzinny IBL "Las, jakiego nie znamy"

Piknik Rodzinny „Las, jakiego nie znamy" będzie połączony z IV edycją Biegu Instytutu Badawczego Leśnictwa "Naukowcy na start".

W ramach spotkania przewidujemy wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy i quizy dla dzieci i dorosłych. W ramach projektu edukacyjnego "Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie" współfinansowanego przez NFOŚiGW przewidziane są wykłady (na świeżym powietrzu) oraz gry i zabawy tematycznie nawiązujące do zagrożeń ekologicznych związanych z występowaniem klęsk ekologicznych: pożarów, powodzi, huraganów, susz i gradacji owadów.

Zwieńczeniem Pikniku będzie pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Gwarantujemy:

  • słoneczny nastrój,
  • piorunującą dawkę wiedzy w formie przystępnej dla każdego,
  • cenne nagrody w konkursach ufundowane przez sponsorów,
  • powietrze przesycone aromatem sosen,
  • wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku (kiełbaski zapewnia organizator).
Nauki rolnicze i leśne
  • sob., 2019-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Psychologia bliskich związków

Bliskie związki, a w szczególności związki romantyczne, są jednym z ważniejszych obszarów naszego funkcjonowania społecznego. Jakość relacji partnerskich niejednokrotnie wyznacza nasze priorytety życiowe i w dużym stopniu decyduje o ocenie poziomu całego życia. Dla wielu osób również istotne znaczenie ma jakość relacji rodzicielskich. Satysfakcjonujące związki mogą stać się motorem intensywnego rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego. Natomiast brak porozumienia z partnerem życiowym i/lub dziećmi może przyczynić się do obniżenia jakości życia we wszystkich dziedzinach życia, włącznie z pogorszeniem zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Celem warsztatu będzie przedstawienie psychologicznych mechanizmów powstawania, utrzymywania oraz rozpadu bliskich związków. Prowadząca omówi na czym polega i kiedy kształtuje się styl przywiązania, który w znacznej mierze wyznacza jakość bliskich związków. Każdy uczestnik będzie miał możliwość sprawdzenia swojego własnego stylu przywiązania. Zostaną również poruszone wątki dotyczące dynamiki związków intymnych oraz chemii miłości.

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Roboty w ruch - warsztaty konstruktorskie DigiKids

Podczas trwających 90 minut warsztatów zapraszamy do przeżycia pierwszej przygody z mechaniką i elektroniką. Poznamy działanie robotów Photon, które przeprowadzimy przez labirynt. Uczestnicy będą mieli szansę zbudować też proste roboty i wprawić je w ruch, wyposażając je w zasilanie, silnik i przekładając jego pracę na napęd. Zajęcia poprowadzą doświadczeni trenerzy edukacji technologicznej współptworzący projekt DigiKids Academy.
 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

 

 

Nauki techniczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
  • sob., 2019-09-21 11:30
Spotkanie festiwalowe Warsztaty interaktywne Baylab

Multimedialny salon popularno-naukowy Baylab firmy Bayer zaprasza w podróż po świecie nauk medycznych i przyrodniczych. Na interaktywnych warsztatach uczestnicy wspólnie znajdą odpowiedzi na wiele zagadek otaczającego nas świata, w tym m.in.: czy w żołądku mamy cytrynę, ile pszczół mieszka na łące, czy grozi nam głód? Chętni będą mogli przenieść się do wirtualnego świata dzięki technologii VR. Śmiałków zaprosimy również do skorzystania z symulatora, dzięki któremu poczujemy się jak 80-letni dziadek i babcia i zrozumiemy, jak ważna jest codzienna profilaktyka.

Nauki biologiczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
  • sob., 2019-09-21 11:30
  • sob., 2019-09-28 10:00
  • sob., 2019-09-28 11:30
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE_Badania kliniczne – jak sprawdzamy bezpieczeństwo i skuteczność nowych leków

Jeśli zastanawiałeś się, gdzie badane są nowe leki, czy są bezpieczne i skuteczne, zapraszamy na warsztaty, podczas których pokażemy, jak funkcjonuje doświadczony ośrodek badań klinicznych faz wczesnych. Badania kliniczne są jedyną drogą do uzyskania rzetelnych danych związanych z rozwojem leku, sprawdzeniem jego działania w organizmie ludzkim.

Nasze spotkanie podzielone będzie na dwie części.

Pierwsza część poświęcona będzie omówieniu podstawowych zagadnień dotyczących badań klinicznych. Wspólnie zastanowimy się, jakie są cele realizowania badania klinicznego, zastanowimy się, jakie elementy są najistotniejsze. Podczas tych warsztatów uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w grach i quizach związanych z omawianą tematyką.

Ważnym elementem dotyczącym bezpieczeństwa stosowania nowych – badanych leków jest laboratorium analiz medycznych. To tu sprawdzamy, czy i jak lek wpływa na podstawowe parametry krwi. Podczas tej części będzie możliwość zobaczenia pracy w laboratorium, a chętni będą mogli sobie wykonać podstawowe badania laboratoryjne.

Drugą częścią będzie wycieczka po renomowanym Ośrodku Badań Klinicznych, specjalizującym się w badaniach faz wczesnych.  

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym spotkaniu.

Nauki medyczne
  • sob., 2019-09-21 10:30
Spotkanie festiwalowe Odkryj Meksyk. Meksyk dla dzieci

"Odkryj Meksyk" to spotkanie dla dzieci do lat 8, podczas którego opowiem o historii i geografii kraju kaktusów, sombrero i chile. Poznasz codzienne zwyczaje swoich rówieśników. Dowiesz się co to piñata. Będziesz mógł poznać zabawne słowa języka hiszpańskiego, zaśpiewamy razem piosenkę piñatas! i opowiem Ci historię starożytnych wojowników.

Obszar sztuki
  • sob., 2019-09-21 11:30
Spotkanie festiwalowe Roboty w ruch - warsztaty konstruktorskie DigiKids

Podczas trwających 90 minut warsztatów zapraszamy do przeżycia pierwszej przygody z mechaniką i elektroniką. Poznamy działanie robotów Photon, które przeprowadzimy przez labirynt. Uczestnicy będą mieli szansę zbudować też proste roboty i wprawić je w ruch, wyposażając je w zasilanie, silnik i przekładając jego pracę na napęd. Zajęcia poprowadzą doświadczeni trenerzy edukacji technologicznej współptworzący projekt DigiKids Academy.
 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

 

 

Nauki techniczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
  • sob., 2019-09-21 11:30
Spotkanie festiwalowe Warsztaty interaktywne Baylab

Multimedialny salon popularno-naukowy Baylab firmy Bayer zaprasza w podróż po świecie nauk medycznych i przyrodniczych. Na interaktywnych warsztatach uczestnicy wspólnie znajdą odpowiedzi na wiele zagadek otaczającego nas świata, w tym m.in.: czy w żołądku mamy cytrynę, ile pszczół mieszka na łące, czy grozi nam głód? Chętni będą mogli przenieść się do wirtualnego świata dzięki technologii VR. Śmiałków zaprosimy również do skorzystania z symulatora, dzięki któremu poczujemy się jak 80-letni dziadek i babcia i zrozumiemy, jak ważna jest codzienna profilaktyka.

Nauki biologiczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
  • sob., 2019-09-21 11:30
  • sob., 2019-09-28 10:00
  • sob., 2019-09-28 11:30
Spotkanie festiwalowe Fake newsy: jak je rozpoznać?

Warsztat będzie omawiał definicje, strukturę i istotę fake newsów oraz uczył skutecznych sposobów rozpoznawania fake newsa na przykładach z historii dziennikarstwa.

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Jak media cyfrowe zmieniły charakter i obieg informacji?

Szybszy obieg informacji sprawia wrażenie, że na świecie dzieje sie więcej i szybciej. Czy tak jest w rzeczywistości i jak korzystać z mediów cyfrowych z pożytkiem dla siebie - na to pytanie odpowiedzą uczestnicy dyskusji.

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Love Bonding in the Era of Artificial Intelligence

“Love does not consist in gazing at each other, but in looking outward together in the same direction.” ~ Antoine de Saint-Exupéry Did you know that falling in love takes one-fifth of a second or that sexual desire is more than just a basic thrive? That kissing has an immense impact on the quality of a love bond? That facial similarity between people in love increases over time? Or that it’s the little things that make the biggest difference?

But love can be still so much more. As thinking machines become increasingly part of our lives, we are also transforming definitions of what it means to be conscious, what it means to live, to die, and ultimately, what it means to love a non-human being. Advancements in deep learning allow artificial neural networks to continually train themselves and improve their skills without human intervention. They have already allowed computers to rival humans in pattern recognition, natural language and various emotional enactments. Can they also make them love?

This workshop is directed at anyone interested in the subject of love through the lens of process-oriented psychology. The workshop introduces basic techniques of how to understand and speak about love, such as a dreaming process, a method which seeks integration of conscious and subconscious desires, and creates opportunities for a conscious awareness of integrating both as a purposeful direction of a psychic transformation.

 

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Piórkiem, dłutkiem, rysikiem-artystyczne techniki graficzne-warsztaty z wykonywania linorytów

Moda i Druk .1918 rok"  Radość z odzyskania Niepodległości, z odbudowy państwowowści Polskiej zaowocowały  ożywieniem w wielu sferach politycznych, gospodarczych  społecznych , kulturowych :także w konsekwencji ożywienia życia towarzyskiego - wzrostem zainteresowania modnymi ubiorami . Zmiany w ubiorach szczególnie kobiecych wi ązały sie z emancypacja ,podjeciem  aktywnośći zawodowej ,społecznej  i politycznej a także sportowej . Stroje uległy  ogromnej transformacji - stały sie prostsze,wygodniejsze. Nauczycielki,ekspedientki, urzedniczki potrzebowały wygodnych i jednocześnie eleganckich ubiorów do pracy .Salony, Domy Mody lub projektanci ubrań wydawali własne ilustrowane czasopisma lub publikowali reklamy w wydawanej prasie kobiecej ( Bluszcz, Pani, Kłosy) Muzeu drukarstwa przygotowało pokaz ulotek reklamowych i reklam  z czasopism z własnej kolekcji. Prezentacja stanowi inspiracje do warsztatów  graficznych kaligraficznego zaprojektowania reklamy czy wykonanie linorytu inspirowanego pokazem reklam.  

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Warsztat dziennikarski: sztuka wystąpień publicznych

Warsztat dziennikarski, prowadzony przez dziennikarzy radiowo - telewizyjnych współpracujących na stałe z Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS, umożliwi gościom zapoznanie się i doświadczenie pracy z kamerą oraz z mikrofonem w studiu radiowo - telewizyjnym Uniwersytetu SWPS, pod czujnym okiem profesjonalistów.

godz.12 - M. Zamachowska

godz.13 – M. Kasprzak

godz.14 R. Mróz

godz.15 – B. Tadla

godz. 16 – J. Kaszyński

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
  • sob., 2019-09-21 13:00
  • sob., 2019-09-21 14:00
  • sob., 2019-09-21 15:00
  • sob., 2019-09-21 16:00
Spotkanie festiwalowe Kolorowy świat bakterii

Bakterie to maleńkie organizmy, których nie widzimy gołym okiem, tzw. mikroorganizmy. O ich obecności często możemy się przekonać; mogą być naszymi wrogami, gdyż są przyczyną wielu chorób (angina, borelioza, próchnica, tężec), ale także sprzymierzeńcami, ponieważ pomagają np. w produkcji szczepionek i leków, kiszonych ogórków, produktów mlecznych, kosmetyków czy w oczyszczaniu ścieków.

Bakterie wykorzystuje się również w nauce, jako organizmy modelowe w badaniach, a także w przemyśle, jako narzędzia do wytwarzania pożądanych substancji. Takie zastosowanie bakterii jest możliwe dzięki poznaniu ich fizjologii i materiału genetycznego oraz rozwojowi biologii molekularnej.

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z pracą w laboratorium, w którym przedmiotem badań są bakterie. Dowiedzą się, że są one najliczniejszą i wszędobylską grupą organizmów żywych na Ziemi, że mogą się poruszać, produkować pożyteczne enzymy i inne związki chemiczne, tworzyć kolonie oraz porozumiewać się ze sobą. Podczas warsztatów uczestnicy zobaczą bakterie pod mikroskopem, wyhodują „własne” mikroorganizmy, a także przeprowadzą eksperyment z wykorzystaniem enzymu produkowanego przez bakterie i zobaczą skutki jego aktywności.

Nauki biologiczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
  • sob., 2019-09-21 12:30
Spotkanie festiwalowe Opowieść o Szlachetnym Inkunabule – tajemniczym herosie Westeros, Śródziemia i Hogwartu
  • Czy J. R. R. Tolkien, J. K. Rowling i G. R. R. Martin rzeczywiście wymyślili nowe uniwersa?
  • Co łączy Sama Tarly’ego z Jasiem Fasolą?
  • Dlaczego Hermiona Granger zawsze szuka odpowiedzi w bibliotece, skoro mogłaby skorzystać z Internetu?
  • Co łączy książkę z kołem?
  • Czy Inkunabuł jest bohaterem na miarę XXI wieku?
  • Dlaczego stare książki pełnią ważne role w literaturze, filmach i serialach, mimo że na oko wydają się bezużyteczne?

Podczas warsztatów padną odpowiedzi na te i inne pytania. Uczestnicy otrzymają możliwość zapoznania się z magicznymi przedmiotami minionych epok. Prym będą wiodły stare druki (czyli nawet pięćsetletnie książki!), które, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, od wieków towarzyszą człowiekowi w życiu codziennym, zmieniając jedynie swoje oblicza i dostosowując się do odbiorcy. Wbrew pozorom spotykamy je nie tylko w antykwariatach i bibliotekach, gdzie teoretycznie jest ich miejsce. Spoglądają na nas milcząco z kinowego ekranu, wpraszają się na wieczory z Netflixem, HBO GO, TVP czy YouTube’em. Podczas spotkania uczestnik - współczesny człowiek, dla którego podstawowym narzędziem komunikacji, nośnikiem informacji i bohaterem dnia codziennego jest smartphone, dowie się, że, czy tego chce czy nie, stare książki i tak mają spory udział w jego życiu, bowiem inteligentnie się do niego prześlizgnęły dzięki pomocy kilku znanych osób. Porozmawiamy o woluminach droższych od IPhone’a, starszych od Draculi i rzadszych od smoków. Niektóre nawet zaszczycą nas swoją obecnością. 

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-21 12:30
Spotkanie festiwalowe Gen - jak go ugryźć?

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z pracą w laboratorium badawczym oraz niektórymi metodami biologii molekularnej wykorzystywanymi w badaniu genów. Uczestnicy dowiedzą się, co to jest plazmid, enzymy restrykcyjne, klonowanie genów, oraz że niepozorne drożdże piekarnicze są doskonałym obiektem eksperymentalnym. Podczas warsztatów uczestnicy przeprowadzą także eksperyment z wykorzystaniem trawienia enzymami restrykcyjnymi.

Nauki biologiczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
  • sob., 2019-09-21 13:00
Spotkanie festiwalowe Warsztat dziennikarski: sztuka wystąpień publicznych

Warsztat dziennikarski, prowadzony przez dziennikarzy radiowo - telewizyjnych współpracujących na stałe z Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS, umożliwi gościom zapoznanie się i doświadczenie pracy z kamerą oraz z mikrofonem w studiu radiowo - telewizyjnym Uniwersytetu SWPS, pod czujnym okiem profesjonalistów.

godz.12 - M. Zamachowska

godz.13 – M. Kasprzak

godz.14 R. Mróz

godz.15 – B. Tadla

godz. 16 – J. Kaszyński

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
  • sob., 2019-09-21 13:00
  • sob., 2019-09-21 14:00
  • sob., 2019-09-21 15:00
  • sob., 2019-09-21 16:00
Spotkanie festiwalowe Władza sądownicza w Polsce

Władza sądownicza. Struktura władzy sądowniczej. Niezawisłość sędziowska i jej gwarancje. Sądownictwo powszechne a sądownictwo administracyjne. Trybunały – zagadnienia ogólne.

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 13:00
Spotkanie festiwalowe „Good times, bad times” – o postrzeganiu czasu w bieganiu amatorskim i rekreacyjnym

Prawie cała Polska biega. Podczas treningów i zawodów można zobaczyć wielu biegaczy wpatrujących się jak zaczarowani w zegarki biegowe czy w telefony z aplikacjami treningowymi. Angażując się coraz bardziej w bieganie z coraz większym zapałem odmierzają sekundy i minuty, porównują czasy poszczególnych kilometrów, analizują międzyczasy, obliczają czasy netto i brutto. Jak widać temat czasu w sporcie jest ważny. Ale warto pamiętać, że czas to nie tylko ten „obiektywny”, wyznaczany przez stopery, lecz też ten „subiektywny”, czyli nasza ocena i nastawienie wobec czasu. Mimo, że to ten pierwszy mówi o wygranej czy przegranej, rekordzie życiowym lub o naszych postępach w danej dyscyplinie, okazuje się, że to czas "subiektywny" bywa częstokroć ważniejszy. To od niego zależy m.in. jakie aktywności będziemy podejmować, jak będziemy sobie radzić z porażkami oraz jakie cele będziemy sobie wyznaczać. Także od tego jak postrzegamy czas i jakie przyjmujemy perspektywy czasowe będą zależeć nasze "twarde" wyniki biegowe.
W czasie warsztatów przedstawię najważniejsze badania i teorie dotyczące postrzegania czasu w sporcie, ale przede wszystkim będziemy koncentrować się na wzmacnianiu wspierającego nas czasu „subiektywnego”. Poznamy czym są perspektywy czasowe i jak mogą one wpływać na nasze życie oraz jak można je tak "trenować", by osiągać jak najlepsze czasy "obiektywne". 

Zapraszamy nie tylko biegaczy. :-)

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 13:00
  • sob., 2019-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe The Power of Love: How to survive in the maze of emotions, resolve conflicts and read your partner?

Love, one of the most compelling drives in human life, has not only been under-researched, but also viewed as a psychic, un-measurable and unruly subject, a realm envisioned by art, literature and philosophy, areas considered less relevant for science and more for pleasurable pursuit. No wonder, because when we fall in love, we enter the realm of a fairly tale and abandon rational thinking. Moreover, we believe that we have just met our soul mate and that we have been waiting exactly for that very person. Now all our dreams can finally come true… The reality, however, is often very different and our amazing relationship may suddenly end, leaving us with emptiness and disappointment.

 

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Warsztat dziennikarski: sztuka wystąpień publicznych

Warsztat dziennikarski, prowadzony przez dziennikarzy radiowo - telewizyjnych współpracujących na stałe z Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS, umożliwi gościom zapoznanie się i doświadczenie pracy z kamerą oraz z mikrofonem w studiu radiowo - telewizyjnym Uniwersytetu SWPS, pod czujnym okiem profesjonalistów.

godz.12 - M. Zamachowska

godz.13 – M. Kasprzak

godz.14 R. Mróz

godz.15 – B. Tadla

godz. 16 – J. Kaszyński

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
  • sob., 2019-09-21 13:00
  • sob., 2019-09-21 14:00
  • sob., 2019-09-21 15:00
  • sob., 2019-09-21 16:00
Spotkanie festiwalowe „Good times, bad times” – o postrzeganiu czasu w bieganiu amatorskim i rekreacyjnym

Prawie cała Polska biega. Podczas treningów i zawodów można zobaczyć wielu biegaczy wpatrujących się jak zaczarowani w zegarki biegowe czy w telefony z aplikacjami treningowymi. Angażując się coraz bardziej w bieganie z coraz większym zapałem odmierzają sekundy i minuty, porównują czasy poszczególnych kilometrów, analizują międzyczasy, obliczają czasy netto i brutto. Jak widać temat czasu w sporcie jest ważny. Ale warto pamiętać, że czas to nie tylko ten „obiektywny”, wyznaczany przez stopery, lecz też ten „subiektywny”, czyli nasza ocena i nastawienie wobec czasu. Mimo, że to ten pierwszy mówi o wygranej czy przegranej, rekordzie życiowym lub o naszych postępach w danej dyscyplinie, okazuje się, że to czas "subiektywny" bywa częstokroć ważniejszy. To od niego zależy m.in. jakie aktywności będziemy podejmować, jak będziemy sobie radzić z porażkami oraz jakie cele będziemy sobie wyznaczać. Także od tego jak postrzegamy czas i jakie przyjmujemy perspektywy czasowe będą zależeć nasze "twarde" wyniki biegowe.
W czasie warsztatów przedstawię najważniejsze badania i teorie dotyczące postrzegania czasu w sporcie, ale przede wszystkim będziemy koncentrować się na wzmacnianiu wspierającego nas czasu „subiektywnego”. Poznamy czym są perspektywy czasowe i jak mogą one wpływać na nasze życie oraz jak można je tak "trenować", by osiągać jak najlepsze czasy "obiektywne". 

Zapraszamy nie tylko biegaczy. :-)

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 13:00
  • sob., 2019-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Dlaczego warto badać komiks? Trochę o warstwie wizualnej

Komiks to jedno z ciekawszych mediów XX i XXI w. Dzięki temu, że jest on amalgamatem literatury i sztuki wizualnej, poruszana za jego pomocą tematyka może zostać przedstawiona inaczej niż robią to kino, czy książka. Co więcej, warstwa wizualna komiksu pozwala na dodanie dodatkowych warstw znaczeniowych skrytych w kadrowaniu paneli, szczegółach w rysunku, a czasem nawet całkowitym oderwaniu tekstu od rysunku. Podczas naszej prelekcji zajmiemy się komiksami, w których warstwa wizualna nie jest jedynie ilustracją do tekstu, a równoprawnym nośnikiem treści. Omówimy komiksy biograficzne takie jak Maus i Persepolis, przyjrzymy się interaktywnemu komiksowi Meanwhile, zerkniemy też na przygodowe komiksy z serii Rork czy Promethea. Nie zabraknie też miejsca dla Batmana.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-21 15:00
Spotkanie festiwalowe Talent i wytrwałość: klucz do innowacji

Połączenie talentu i wytrwałości może być kluczem do sukcesu. Badania pokazują wyraźnie, że ci którzy odnieśli największe sukcesy w nauce, technice i technologii, biznesie, edukacji i są uznawani za innowatorów, byli jednocześnie wybitnie utalentowani i wytrwali w swoich działaniach. Oznacza to, że sam talent nie jest żadną gwarancją sukcesu. Co więcej, sam talent jest często przeceniany. Co w takim razie odróżnia tych najlepszych od całej reszty? Znane są liczne przypadki wybitnie utalentowanych osób, które nigdy nie osiągnęły żadnego znaczącego sukcesu. Czy rzeczywiście talent połączony z wytrwałością jest kluczem do odkrywania innowacji? Odpowiedzi na to pytanie będziemy poszukiwać wspólnie podczas warsztatu.

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 15:00
Spotkanie festiwalowe Warsztat dziennikarski: sztuka wystąpień publicznych

Warsztat dziennikarski, prowadzony przez dziennikarzy radiowo - telewizyjnych współpracujących na stałe z Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS, umożliwi gościom zapoznanie się i doświadczenie pracy z kamerą oraz z mikrofonem w studiu radiowo - telewizyjnym Uniwersytetu SWPS, pod czujnym okiem profesjonalistów.

godz.12 - M. Zamachowska

godz.13 – M. Kasprzak

godz.14 R. Mróz

godz.15 – B. Tadla

godz. 16 – J. Kaszyński

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
  • sob., 2019-09-21 13:00
  • sob., 2019-09-21 14:00
  • sob., 2019-09-21 15:00
  • sob., 2019-09-21 16:00
Spotkanie festiwalowe Warsztat dziennikarski: sztuka wystąpień publicznych

Warsztat dziennikarski, prowadzony przez dziennikarzy radiowo - telewizyjnych współpracujących na stałe z Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS, umożliwi gościom zapoznanie się i doświadczenie pracy z kamerą oraz z mikrofonem w studiu radiowo - telewizyjnym Uniwersytetu SWPS, pod czujnym okiem profesjonalistów.

godz.12 - M. Zamachowska

godz.13 – M. Kasprzak

godz.14 R. Mróz

godz.15 – B. Tadla

godz. 16 – J. Kaszyński

Nauki społeczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
  • sob., 2019-09-21 13:00
  • sob., 2019-09-21 14:00
  • sob., 2019-09-21 15:00
  • sob., 2019-09-21 16:00
Spotkanie festiwalowe Świat Mikrokosmosu – podglądanie człowieka pod mikroskopem

Świat oczami okulara mikroskopu pozwoli zajrzeć głębiej do ludzkiego ciała. Nasi wykładowcy i naukowcy zdradzą to czego nie widać gołym okiem. Komórki, krwinki czerwone, mięśnie, nerwy to tylko nieliczne ciekawostki, które będzie można podejrzeć i zachwycić się sztuką i nauką ludzkiego organizmu. Przetrzyj oczy i spójrz w świat Mikrokosmosu!

Nauki biologiczne
  • ndz., 2019-09-22 09:00
  • ndz., 2019-09-22 10:00
  • ndz., 2019-09-22 11:00
  • ndz., 2019-09-29 09:00
  • ndz., 2019-09-29 10:00
  • ndz., 2019-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Ale kwas! - czyli jak pracować z DNA

Celem warsztatów jest zdobycie wiedzy na temat kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) i poznanie jego funkcji w komórce. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się z charakterystyką pracy z DNA począwszy od etapu jego izolacji z komórek do etapu analiz różnymi technikami biologii molekularnej. Podczas warsztatów młodzi naukowcy wyizolują DNA z drożdży piekarskich z zastosowaniem metody 'domowej', następnie przeprowadzą reakcję PCR, pozwalającą  na uzyskanie dużej ilości ściśle zdefiniowanego fragmentu  DNA, i zapoznają się z podstawową techniką analizy i obrazowania DNA – elektroforezą.

Dodatkowo przeprowadzony zostanie pokaz, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, że jedną z najbardziej niezbędnych rzeczy do życia każdego organizmu jest zachowanie integralności materiału genetycznego. Celem pokazu jest zapoznanie uczestników z zastosowaniem białek fluorescencyjnych w biologii molekularnej. Podczas pokazu (z użyciem mikroskopu fluorescencyjnego) będzie można zaobserwować przyłączanie białka zaangażowanego w naprawę materiału genetycznego w komórkach drożdży (zintegrowanego z białkiem żółtej fluorescencji - YFP) do uszkodzonego DNA.

Nauki biologiczne
  • sob., 2019-09-21 10:00
  • ndz., 2019-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Elegancki nicień, zdobywca Nobla, Caenorhabditis elegans jako gwiazda wśród organizmów modelowych

Caenorhabditis elegans jest małym (długość do 1 mm), niepasożytniczym nicieniem żyjącym w glebie. Wiele cech nicienia przyczyniło się do tego, że został on jednym z najbardziej popularnych organizmów modelowych. Przezroczyste ciało C. elegans znacząco ułatwia obserwacje mikroskopowe wszystkich jego 959 komórek somatycznych. Jedną trzecią wszystkich komórek nicienia stanowią neurony. Nicień jest dotychczas jedynym organizmem z kompletną mapą połączeń neuronalnych. Cykl życiowy nicieni jest bardzo szybki – rozwój od jaja do dorosłego organizmu wynosi około 72 godzin. Przez kolejne 3 dni pojedynczy osobnik może złożyć do 400 jaj, co znacząco ułatwia uzyskanie dużych populacji na potrzeby badań. C. elegans był pierwszym organizmem wielokomórkowym z całkowicie odczytaną sekwencją nukleotydów w jego DNA. Genom nicieni zawiera wiele genów mających swoje odpowiedniki u człowieka. Ze względu na fakt, że mutacje w wielu z tych genów skutkują rozwojem poważnych schorzeń u ludzi, nicień jest wykorzystywany jako model wielu chorób.

Spotkanie będzie składać się z wykładu oraz części praktycznej. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat nicieni: ich budową, cyklem życiowym i fizjologią. Zaprezentowany zostanie przegląd głównych odkryć naukowych dokonanych na nicieniach i najciekawsze kierunki przyszłych badań. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy poznają podstawowe techniki pracy z nicieniami, przeprowadzą obserwacje fenotypów spowodowanych mutacjami w poszczególnych genach oraz przygotują preparaty do obserwacji nicieni przy użyciu mikroskopii fluorescencyjnej. Uczestnicy również wykonają proste eksperymenty mające na celu zbadanie wpływu różnych czynników na chemotaksje – reakcje ruchową nicieni na bodźce chemiczne.

Nauki biologiczne
  • ndz., 2019-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Świat Mikrokosmosu – podglądanie człowieka pod mikroskopem

Świat oczami okulara mikroskopu pozwoli zajrzeć głębiej do ludzkiego ciała. Nasi wykładowcy i naukowcy zdradzą to czego nie widać gołym okiem. Komórki, krwinki czerwone, mięśnie, nerwy to tylko nieliczne ciekawostki, które będzie można podejrzeć i zachwycić się sztuką i nauką ludzkiego organizmu. Przetrzyj oczy i spójrz w świat Mikrokosmosu!

Nauki biologiczne
  • ndz., 2019-09-22 09:00
  • ndz., 2019-09-22 10:00
  • ndz., 2019-09-22 11:00
  • ndz., 2019-09-29 09:00
  • ndz., 2019-09-29 10:00
  • ndz., 2019-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Urodziny dinozaura Dyzia

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania 22. urodzin naszego dinozaura Dyzia. Na gości - tych małych i tych nieco większych - czekać będzie moc atrakcji podczas pikniku rodzinnego w niedzielę 22 września 2019 r.

W programie:

- wykłady i warsztaty popularno-naukowe

- gry i zabawy geologiczne

- konkursy z nagrodami

- mini wykopaliska

- warsztaty plastyczne

- maleowanie buziek

- wspólne odśpiewanie 100-lat i zdmuchnięcie świeczek na torcie

... oraz wiele wiele innych!

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2019-09-22 10:00
Spotkanie festiwalowe Cyberbullying, sexting, hejtowanie, trollowanie i ja

Jeśli piszą do ciebie i to zaboli, to jest to mowa nienawiści. Jeśli mówią do ciebie, a ty się tego boisz, to jest to mowa nienawiści. Jak się przed tym bronić? Co mogę zrobić sam i co może zrobić sędzia w todze, gdy ktoś niszczy moją godność w sieci? Na pytania odpowiadają sędzia Urszula Żółtak i dziennikarz Sławomir Matczak. Spotkanie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „Iustitia”.

Nauki prawne
  • ndz., 2019-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Czy z wiekiem pamięć musi się pogarszać?

Zdolności pamięciowe człowieka zmieniają się z wiekiem. Nie jest tajemnicą, że z czasem funkcjonowanie naszego umysłu zaczyna się pogarszać. Dlaczego tak się dzieje? Czy osłabia się działanie "całej" pamięci, czy tylko jej niektórych aspektów? Czy można zrobić coś, żeby przeciwdziałać tym negatywnym zmianom? Zapraszam na wykład z elementami warsztatu, podczas którego odpowiemy na najważniejsze pytania oraz wykonamy kilka ćwiczeń trenujących umysł.

Nauki społeczne
  • ndz., 2019-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Świat Mikrokosmosu – podglądanie człowieka pod mikroskopem

Świat oczami okulara mikroskopu pozwoli zajrzeć głębiej do ludzkiego ciała. Nasi wykładowcy i naukowcy zdradzą to czego nie widać gołym okiem. Komórki, krwinki czerwone, mięśnie, nerwy to tylko nieliczne ciekawostki, które będzie można podejrzeć i zachwycić się sztuką i nauką ludzkiego organizmu. Przetrzyj oczy i spójrz w świat Mikrokosmosu!

Nauki biologiczne
  • ndz., 2019-09-22 09:00
  • ndz., 2019-09-22 10:00
  • ndz., 2019-09-22 11:00
  • ndz., 2019-09-29 09:00
  • ndz., 2019-09-29 10:00
  • ndz., 2019-09-29 11:00
Spotkanie festiwalowe Unia Europejska jako samochód

Wyobrazimy sobie, że my wszyscy – obywatele UE – są pasażerami, a UE jest autonomicznym samochodem. Jako pasażerowie, zwykle oczekujemy od samochodu tego samego: dostania się z punktu A do punktu B w komforcie, bezpieczeństwie i przyjemności. I każdy istniejący samochód jest zaprojektowany tak, aby spełnić te oczekiwania.
Jako obywatele UE, lubimy żyć bogatym, spokojnym i zdrowym życiem. UE również jest projektowana w sposób to umożliwiający. Ponadto, jako obywatele jesteśmy bezpośrednio odpowiedzialni za inżynierię UE!
Każdy samochód jest tym, czego oczekuje od niego konsument i co mogą zaoferować producenci. Idziemy do salonów i kupujemy model, który lubimy. Rozważamy markę, technologie, moc, bezpieczeństwo, luksus i inne specyfikacje. 

Mówiąc o polityce, nasze głosowanie na partie i kandydatów jest równoznaczne z wypłatą pieniędzy w salonie dealerskim. Dlatego UE jest tym, co robimy poprzez wybór naszych krajowych posłów i partii do PE. Decydując się na ich programy i osobowości, upoważniamy ich do „konstruowania” UE w taki sposób, jakiego oczekujemy. Wzywamy ich do przekształcenia UE w najbardziej komfortowy i zaawansowany samochód autonomiczny, z którego będziemy mieli przyjemność korzystać.

Oczywiście, ten samochód ma swój silnik, skrzynie biegów, system sterowania. Jednak o tym opowiem Państwu podczas spotkania.

Nauki społeczne
  • ndz., 2019-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Rozrywka i wypoczynek na wsi we współczesnych Chinach: przykład z prowincji Hunan

Czas, kiedy po kolacji prawie wszyscy siedzieli przed telewizorami już minął. Obecnie mieszkańcy chińskiej wsi wykorzystują w znacznie większym stopniu inne sposoby spędzania wolnego czasu. Słuchacze wykładu będą mogli się z nimi zapoznać oraz dowiedzieć się jakie rozrywki są najbardziej popularne w wiejskich rejonach Chin. Ponadto dowiedzą się tego, jakie znaczenie mają dokonujące się w nich przezmiany z perspektywy antropologicznej.

Nauki społeczne
  • ndz., 2019-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe "Wystarczy jeden papieros.. ” – profilowanie w procesie karnym

Jak typuje się w Polsce sprawcę przestępstwa? Ile jest prawdy w serialach kryminalnych? Czy istnieje zbrodnia doskonała? Spotkanie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „Iustitia”.

Nauki prawne
  • ndz., 2019-09-22 15:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego w archiwum są papierki po cukierkach?

Archiwum kojarzy się z zakurzonymi księgami, rzędami półek, z szufladami i pudłami oraz z…. No właśnie, z czym? Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie skarby tak naprawdę są w archiwum? Skąd one tam się wzięły? Czy ktoś je przynosi? Dlaczego  się je przechowuje? A może wy też macie w domu swoje archiwum?

Na warsztatach w pracowni naukowej Archiwum Państwowego w Warszawie odkryjemy, czym jest archiwum, jak ono powstaje i co tutaj się robi. Odkryjemy szuflady pełne skarbów. Dowiemy się, kto to koszykarz i piaskarz. Prześledzimy, jak 100 lat temu rodziny spędzały wolny czas i zastanowimy się, skąd my to wszystko wiemy. Każdy będzie miał okazję wejść w rolę  małego archiwistę i profesjonalnie zbadać źródła. A papierki po cukierkach? Czy znajdziemy je wśród skarbów archiwalnych?

  • pon., 2019-09-23 09:00
  • wt., 2019-09-24 09:00
  • śr., 2019-09-25 09:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego w nocy jest ciemno i w jaki sposób Albert Einstein poprawił sprawność naszego wzroku?

Niska sprawność ludzkiego wzroku w warunkach nocnych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa nocnych misji lotniczych. Celem warsztatu jest wyjaśnienie uczestnikom Festiwalu Nauki, dlaczego w nocy jest ciemno, oraz zaprezentowanie osiągnięć techniki, które wspomagają widzenie człowieka w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Uczestnicy będą mieli okazję zrozumieć, jak działa narząd wzroku, noktowizor oraz na czym polega i gdzie znalazło zastosowanie zjawisko fotoelektryczne. Uczestnicy wcielą się w rolę pilota i na własne oczy przekonają się, jak wygląda świat nocą po założeniu gogli noktowizyjnych. Zobaczą, jak przy różnych efektach świetlnych wygląda nocą pas startowy lotniska, miasto oraz teren niezabudowany.

  • pon., 2019-09-23 09:00
  • czw., 2019-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Geoportale - informacja przestrzenna dla każdego

Podczas warsztatów w sali komputerowej uczniowie poznają tajniki funkcjonowania geoportali: Geoportalu krajowego, geoportalu M. st. Warszawy i geoportalu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Uwaga: Klasa zostanie podzielona na dwie grupy, warsztaty odbędą się w dwóch salach komputerowych (po 15 miejsc).

  • pon., 2019-09-23 09:00
Lekcja festiwalowa Nie taki pająk straszny

Pająki występują na Ziemi od ponad 300 milionów lat. Przez ten czas przystosowały się do życia w różnych środowiskach (np. pod wodą, w jaskini, w ziemi), wykształciły wiele skomplikowanych cech pozwalających na przeżycie. Zaskakują swoimi zdolnościami – potrafią tańczyć, obdarowywać prezentami, upodobnić się do biedronki i konstruować kunsztowne sieci. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się zaskakujących ciekawostek z życia pająków, a także samodzielnie wykonają pajęczą sieć.

  • pon., 2019-09-23 09:00
  • pon., 2019-09-23 11:00
Lekcja festiwalowa Polski system sądownictwa – jak łatwo można go zrozumieć

Edukację prawną młodzieży należy rozpocząć od wprowadzenia w temat polskiego systemu sądownictwa. Przedstawienie struktury sądów w Polsce pozwala na uszeregowanie wiedzy, jakie sprawy są rozpatrywane przez poszczególne sądy. 

W trakcie interaktywnych warsztatów młodzież będzie rozwiązywała kazusy dotyczące właściwości sądów, co ułatwi młodzieży poznanie instancji sądów powszechnych, administracyjnych oraz wojskowych. Poprzez pracę nad przygotowanymi kazusami młodzież pozna podstawowe przepisy procedury cywilnej oraz karnej, a także będzie miała okazję wcielić się w rolę sędziego, poprzez podjęcie samodzielnego rozstrzygnięcia z zakresu prawa cywilnego oraz karnego. W trakcie warsztatów wykorzystywane będą metody szybkiego i efektywnego zapamiętywania.

  • pon., 2019-09-23 09:00
Lekcja festiwalowa Skuteczne mediacje - gwarancją Twojego sukcesu

Mediacje są uznanym sposobem rozwiązywania konfliktów.  Na drodze mediacji może dochodzić do porozumienia w oparciu o koncentrację na potrzebach stron i dążeniu do rozwiązania konfliktu. Celem warsztatu jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat znaczenia mediacji rodzinnych. Uczestnicy warsztatu będą mieli możliwość rozwijania umiejętności komunikacyjnych, asertywności oraz pracy w zespole. 

  • pon., 2019-09-23 09:00