Nauki prawne

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Cyberbullying, sexting, hejtowanie, trollowanie i ja

Jeśli piszą do ciebie i to zaboli, to jest to mowa nienawiści. Jeśli mówią do ciebie, a ty się tego boisz, to jest to mowa nienawiści. Jak się przed tym bronić? Co mogę zrobić sam i co może zrobić sędzia w todze, gdy ktoś niszczy moją godność w sieci? Na pytania odpowiadają sędzia Urszula Żółtak i dziennikarz Sławomir Matczak. Spotkanie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „Iustitia”.

Nauki prawne
  • ndz., 2019-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Mowa nienawiści: od poczucia wyższości - przez pogardę - po nienawiść

Co to jest mowa nienawiści? Co jest źródłem pogardy i nienawiści? Co mają ze sobą wspólnego
„Braveheart” i getta ławkowe? Czemu ludzie mówią: robole, kibole, siksy, białasy, Polaczki i
katole - czyli skąd się bierze język nienawistny? Kto i dlaczego zohydza niektóre grupy społeczne?
Jakiej ochrony przed mową nienawiści udziela prawo? Spotkanie organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia".

Nauki prawne
  • ndz., 2019-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe "Wystarczy jeden papieros.. ” – profilowanie w procesie karnym

Jak typuje się w Polsce sprawcę przestępstwa? Ile jest prawdy w serialach kryminalnych? Czy istnieje zbrodnia doskonała? Spotkanie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „Iustitia”.

Nauki prawne
  • ndz., 2019-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe Nauka w walce z przestępczością

Prezentacja najważniejszych osiągnięć techniki kryminalistycznej, przedstawienie nowych technik śledczych, w szczególności badanie autentyczności dokumentów i pieniędzy, obszary oraz metody antropometrii dla celów identyfikacji; profilaktyka samobójstw.

Nauki prawne
  • wt., 2019-09-24 15:00
Spotkanie festiwalowe „Rotmistrzu Pilecki! Nie byłeś przestępcą…” – o procesie rehabilitacyjnym

Sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki, obrońca rotmistrza Pileckiego w procesie rehabilitacyjnym z 1990 roku, przypomni jego historię, okoliczności skazania, rozprawę rewizyjną i realia, w jakich została wygłoszona jedna z najwspanialszych mów obrończych w powojennej historii polskiego sądownictwa.

Stanisław Zabłocki – Sędzia Sądu Najwyższego, specjalista prawa karnego. W czasach PRL wykonywał zawód adwokata, był obrońcą represjonowanych, bronił rotmistrza Witolda Pileckiego w procesie rehabilitacyjnym. W latach 1991–2014 członek Państwowej Komisji Wyborczej. Od 1991 roku orzeka w Sądzie Najwyższym, a od 2016 roku jest prezesem Izby Karnej.

Nauki prawne
  • wt., 2019-09-24 17:00
Spotkanie festiwalowe Jak sporządzić pozew o alimenty?

Celem zajęć jest przekazanie uczestnikom warsztatu wiedzy na temat podmiotów zobowiązanych do alimentacji oraz przesłanek, jakie muszą zaistnieć, aby dany podmiot zobowiązany był do alimentacji. Umiejętnością praktyczną, jaką otrzymają uczestnicy, będzie umiejętność sporządzenia prostego pozwu o alimenty.

Nauki prawne
  • śr., 2019-09-25 15:00
Spotkanie festiwalowe Oględziny miejsca zbrodni z wykorzystaniem technologii VR

Wyobraźmy sobie prokuratora na miejscu zbrodni. Wchodzi do przestronnego pokoju. Ostrożnie podnosi z szachownicy figurę. Otwiera szufladę. Za biurkiem na krześle widzi denata z pistoletem w ręku i raną postrzałową głowy. Teraz mężczyzna idzie w głąb pokoju. Otwiera sejf. Ale czy nie popełnił błędu? Uczestnicy zajęć wcielają się w rolę śledczego. Następnie wykładowca analizuje ich pracę, wskazując popełnione błędy, np. pominięcie śladów lub nieprawidłową kolejność ich zabezpieczania. A wszystko to z użyciem WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI!

 

Nauki prawne
  • śr., 2019-09-25 15:00
Spotkanie festiwalowe Nie tylko Czarna Wołga. Porwania, napady i zbrodnie – kryminalne zagadki i procesy z czasów PRL

Afery, wampiry, sąsiedzkie porachunki i napady z bronią w ręku. Kryminalna historia czasów PRL na wybranych przykładach.

Dr Anna Rosner – historyk państwa i prawa, wykładowca akademicki. Wicedyrektor Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Wchodzi w skład Rady Katedry im. Tadeusza Mazowieckiego UW. Zajmuje się badaniami nad historią tradycji i kultury prawnej oraz historią ustroju w XIX i XX w.

Nauki prawne
  • śr., 2019-09-25 17:00
Spotkanie festiwalowe Kto tu rządził? Kto tu rządzi? – kształtowanie się trójpodziału władzy po II wojnie światowej

Kiedy, dlaczego i jak w nowoczesnej historii Polski kształtował się trójpodział władz i dlaczego ma on tak istotne znaczenie dla obywateli.

Marcin Matczak - dr hab., prof. UW, specjalista w zakresie filozofii prawa, teorii interpretacji prawniczej i sądowego stosowania prawa, radca prawny.

Igor Tuleya - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa UW. Od 1996 roku orzeka w sprawach karnych. Autor publikacji z zakresu prawa karnego. Prowadzi ze studentami i aplikantami zajęcia z procedury karnej. Członek SSP „Iustitia”, Laureat Obywatelski Honorowej Odznaki „Iustitii”.

Danuta Przywara -  socjolog. Pracowała kolejno w biurze projektowym i instytucie resortowym budownictwa następnie w Instytucie Psychologii PAN. W okresie „Solidarności” była mediatorem, Komisja Mediacji Regionu Mazowsze NSZZ “Solidarność”. Od 1982 r. członek Komitetu Helsińskiego w Polsce i współautorka części jego raportów. W 1989 współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2008 Prezes Zarządu HFPC.

Nauki prawne
  • czw., 2019-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe CSI: fikcja a rzeczywistość. Oględziny miejsca zdarzenia. Warsztaty

Jak co roku KNPK "Temida" organizuje warsztaty kryminalistyczne w ramach Festiwalu Nauki dla wszystkich chętnych uczniów klas 4-6. 

Członkowie naszego koła na początku przeprowadzą wykład wprowadzający, a później praktyczne zajęcia z użyciem wyposażenia walizki kryminalistycznej. Jednym słowem, każdy z uczestników warsztatów będzie mógł chociaż na chwilę wcielić się w rolę technika kryminalistyki. Planujemy kilka stacji, na których przedstawimy w sposób praktyczny techniki kryminalistyczne, które wykorzystywane są w trakcie oględzin miejsca zdarzenia, m. i. daktyloskopię, oględziny zwłok i inne. 

Nauki prawne
  • ndz., 2019-09-29 10:30