Nauki medyczne

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Na tapczanie siedzi leń! Nic nie robi cały dzień!

Czyż nie marzy nam się długie życie w dobrej kondycji fizycznej i umysłowej? Czy nie zrobilibyśmy wszystkiego, co możliwe, aby zachować swój mózg w dobrej sprawności do późnej starości? Jest na to sposób i do tego lepszy, niż wszystkie możliwie suplementy. Otóż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że biegając, jeżdżąc na rowerze, pływając, spacerując, oprócz mięśni ćwiczy również mózg. Badania z ostatnich lat wskazują, że już niewielka dawka aktywności fizycznej może znacznie poprawić koncentrację, pamięć, kreatywność oraz zahamować, a nawet odwrócić, starzenie mózgu. Jak to działa? Jak dawkować? W jakim wieku zacząć? Na te i inne pytania odpowiem na wspólnym spotkaniu i postaram się Państwa przekonać, że ruch to często znacznie lepszy pomysł na odpoczynek, niż tradycyjne leżenie na kanapie. Serdecznie zapraszam!

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe Zachorować w Księstwie Warszawskim – medycyna i medycy 1807-1814

Jest to pokaz w formie spotkania i wystawy oraz działania rekonstrukcyjnego poświęcony medycynie cywilnej i wojskowej początków XIX wieku przede wszystkim na terenie Warszawy. Integralną częścią jest zapoznanie z postaciami medyków związanych ze Szkołą Medyczną prekursorką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-21 09:00
 • ndz., 2019-09-22 09:00
 • sob., 2019-09-28 09:00
 • ndz., 2019-09-29 09:00
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE_Badania kliniczne – jak sprawdzamy bezpieczeństwo i skuteczność nowych leków

Jeśli zastanawiałeś się, gdzie badane są nowe leki, czy są bezpieczne i skuteczne, zapraszamy na warsztaty, podczas których pokażemy, jak funkcjonuje doświadczony ośrodek badań klinicznych faz wczesnych. Badania kliniczne są jedyną drogą do uzyskania rzetelnych danych związanych z rozwojem leku, sprawdzeniem jego działania w organizmie ludzkim.

Nasze spotkanie podzielone będzie na dwie części.

Pierwsza część poświęcona będzie omówieniu podstawowych zagadnień dotyczących badań klinicznych. Wspólnie zastanowimy się, jakie są cele realizowania badania klinicznego, zastanowimy się, jakie elementy są najistotniejsze. Podczas tych warsztatów uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w grach i quizach związanych z omawianą tematyką.

Ważnym elementem dotyczącym bezpieczeństwa stosowania nowych – badanych leków jest laboratorium analiz medycznych. To tu sprawdzamy, czy i jak lek wpływa na podstawowe parametry krwi. Podczas tej części będzie możliwość zobaczenia pracy w laboratorium, a chętni będą mogli sobie wykonać podstawowe badania laboratoryjne.

Drugą częścią będzie wycieczka po renomowanym Ośrodku Badań Klinicznych, specjalizującym się w badaniach faz wczesnych.  

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym spotkaniu.

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-21 10:30
Spotkanie festiwalowe Wiedzy garść, szczęścia szczypta… i dolarów miliard, czyli o przepisie na odkrycie nowego leku

Podstawowym narzędziem medycyny są leki. Najczęściej leki to substancje chemiczne, które wywołują w organizmach żywych pewne działanie: „zbijają” gorączkę, uśmierzają ból, obniżają ciśnienie, zabijają chorobotwórcze bakterie itp. Bez leków nasze życie byłoby z pewnością krótsze i bardziej uciążliwe z powodu nieleczonych chorób. Ale mimo bujnego rozwoju farmakologii w XX wieku, wielu chorób wciąż nie da się ani wyleczyć, ani dobrze kontrolować. Ciągle potrzeba nowych leków: skuteczniejszych i bezpieczniejszych. Jak je zatem odkryć?

Historycznie rzecz biorąc, wiele ważnych substancji czynnych zawdzięczamy obcowaniu ludzi ze związkami chemicznymi i szczęśliwej obserwacji. W dawnych czasach było to przede wszystkim obcowanie ze związkami chemicznymi pochodzenia naturalnego (roślinnego i zwierzęcego). Od końca XIX wieku człowiek sam próbuje wytwarzać nowe substancje czynne o określonym działaniu, ale nadal wiele z ważnych odkryć to kwestia rzadkiego zbiegu okoliczności.

Podobno przypadek sprzyja przygotowanym. Wraz z postępem nauk o życiu, wiemy coraz więcej o budowie i działaniu organizmów. Znacznie lepiej rozumiemy przyczyny i przebieg wielu chorób. Czy jesteśmy przez to lepiej przygotowani do odkrywania nowych leków?

Współczesny proces poszukiwania nowych leków jest wieloetapowy i angażuje badaczy z bardzo różnych dziedzin nauki: chemików, biologów, (bio)informatyków, lekarzy, technologów itd. Badania trwają wiele lat, kosztują miliardy dolarów i … nierzadko kończą się porażką.

Podczas wykładu przyjrzymy się poszczególnym etapom odkrywania leków.  Zastanowimy się także nad bardziej podstawowymi pytaniami: dlaczego leki w ogóle działają i dlaczego nie działają tak, jak byśmy tego chcieli, czyli szybko, skutecznie i bez efektów ubocznych?

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-21 10:30
Spotkanie festiwalowe Czy kawa z wieczora chroni od doktora? Suplementy i nutraceutyki w zapobieganiu otępienia

Działania protekcyjne w przypadku otępień, poza zwiększeniem aktywności poznawczej, społecznej, fizycznej oraz dbałość o stan somatyczny i emocjonalny, powinny również uwzględniać interwencje żywieniowe – zmiana stylu odżywania na bardziej przyjazny sercu i wprowadzenie specjalistycznych nutraceutyków. Diety: norweska, śródziemnomorska oraz DASH od dawna zostały uznane za przyjazne prewencji otępienia. Badacze coraz większą rolę przypisują suplementom. Obok licznej grupy witamin (głównie B i D), antyoksydantów, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 (ALA, EPA i DHA), flawonoidów, kurkuminoidów, resweratrolu szczególną rolę pełni żywność funkcjonalna w postaci specjalnych, złożonych substancji, oferujących możliwości opóźnienia następstw procesów neurozwyrodnieniowych.

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Czy mamy broń przeciwko starzeniu?

Starzenie dotyczy każdego z nas i stanowi problem nie tylko ekonomiczno-społeczny, ale przede wszystkim medyczny. Istnieje coraz większa potrzeba zrozumienia mechanizmów leżących u podstaw tego wciąż nie w pełni poznanego, bardzo złożonego procesu.

Każdy z nas marzy o tabletce, która mogłaby spowolnić ten nieunikniony proces. Czy jest jednak szansa, że doczekamy się takiej magicznej substancji?

Naukowcy na całym świecie intensywnie badają różne mechanizmy komórkowe zaangażowane w starzenie, a także poszukują związków mogących potencjalnie te mechanizmy blokować, a tym samym spowalniać negatywne skutki tego procesu.

W trakcie mojego wykładu przedstawię Państwu czynniki genetyczne, epigenetyczne i środowiskowe wpływające na proces starzenia się człowieka, a także przybliżę obecny stan wiedzy na temat substancji czynnych, które potencjalnie mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz na rynku suplementów diety. Opowiem także, w co inwestuje NASA i nad czym pracują obecnie nobliści, żeby wydłużyć nasze życie.

Będziemy także mówić o „komórkach zombie”, fabrykach energetycznych w naszych komórkach, enzymach długowieczności, diecie wydłużającej życie, a nawet o medytacji. A wszystko po to, żeby samemu sobie stworzyć magiczny eliksir młodości.

Serdecznie zapraszam.

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-21 13:30
Spotkanie festiwalowe Zachorować w Księstwie Warszawskim – medycyna i medycy 1807-1814

Jest to pokaz w formie spotkania i wystawy oraz działania rekonstrukcyjnego poświęcony medycynie cywilnej i wojskowej początków XIX wieku przede wszystkim na terenie Warszawy. Integralną częścią jest zapoznanie z postaciami medyków związanych ze Szkołą Medyczną prekursorką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-21 09:00
 • ndz., 2019-09-22 09:00
 • sob., 2019-09-28 09:00
 • ndz., 2019-09-29 09:00
Spotkanie festiwalowe Od poczęcia do narodzin – pomoc człowiekowi w przyjściu na świat

Tematem zajęć będzie zdrowie prokreacyjne, rozwój wewnątrzmaciczny człowieka, przygotowanie do porodu, opieka nad rodzącą, opieka nad noworodkiem, karmienie piersią, początki rodzicielstwa.

Nauki medyczne
 • pon., 2019-09-23 16:00
Spotkanie festiwalowe Evidence-based medicine (EBM), czyli po co nam dowody naukowe w medycynie

Spotkanie będzie poświęcone historii powstania evidence-based medicine (EBM), czyli koncepcji, która zrewolucjonizowała współczesną medycynę. Podczas spotkania zostaną przedstawione podstawowe zasady EBM. Zaprezentujemy piramidę dowodów naukowych oraz znacznie wytycznych w praktyce klinicznej.

Jako protoplastę EBM wskazuje się wiedeńskiego lekarza Ignaza Semmelweisa, który w 1840 roku na podstawie badań statystycznych skorelował śmiertelność kobiet na wydziale położniczym z wcześniejszą pracą lekarzy w prosektorium i na tej podstawie wysnuł wniosek, że zakażenia poporodowe muszą być powodowane przez jakiś czynnik zakaźny przenoszony przez lekarzy. Współczesna epoka badań naukowych w opiece zdrowotnej rozpo­częła się po drugiej wojnie światowej, kiedy to w British Medical Journal opublikowano pierwsze badanie kliniczne z randomizacją, czyli z loso­wym doborem pacjentów. Początkowo w nowej epoce badań dominowały nauki podstawowe, a miejscem prowadzenia badań były głównie laborato­ria. Pionierami rozwoju metodologii medycznych nauk stosowanych, pozwalającej badać nowe odkrycia w populacjach ludzi, byli twór­cy epidemiologii klinicznej: Archie Cochrane z Wielkiej Brytaniii, David Sackett z Kanady. W 1981 roku grupa epidemiologów klinicznych z Uniwersytetu McMastera z Sackettem na czele opublikowała pierwszy z serii artykułów doradzających klinicystom „Jak czytać czasopisma kliniczne". Po latach nauczania przedmiotu, nazywanego wówczas „krytyczną oceną", grupa ta coraz lepiej zdawała sobie sprawę zarówno z potrzeby, jak i ze stopnia trudności wyjścia poza tradycyjne przeglądanie piśmiennictwa i wykorzystania badań naukowych do codziennego rozwiązywania problemów pacjentów.

Nauki medyczne
 • wt., 2019-09-24 16:30
Spotkanie festiwalowe Czy szczęście może być ukryte w żywności?

Spotkanie będzie poświęcone tematyce składników odżywczych zawartych w żywności, które mogą wpływać na hormony i poczucie  szczęścia u człowieka. Szczególna uwaga poświęcona zostanie takim składnikom jak: niektóre aminokwasy (np. tryptofan), magnez, kwasy omega 3 i innym. Zostaną także zaprezentowane produkty spożywcze bogate w te związki. To, co spożywamy, nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne, ale także funkcjonowanie psychiczne. Badania wskazują, że odpowiednio dobrane produkty spożywcze mogą polepszać funkcjonowanie psychiczne człowieka, zwłaszcza wpływać na hormony i poczucie szczęścia. Powszechnie panuje przekonanie, że czekolada poprawia nastrój i wpływa na poczucie szczęścia. Odwołując się do dowodów naukowych, zweryfikujemy ten pogląd podczas wykładu. Warto jednak pamiętać, że jest wiele produktów, które wpływać mogą na hormony szczęścia u człowieka. Podczas zajęć przekazane zostaną praktyczne wskazówki wybierania i łączenia różnych produktów spożywczych tak, aby miały one pozytywny wpływ na hormony szczęścia u człowieka.

Nauki medyczne
 • śr., 2019-09-25 16:00
Spotkanie festiwalowe Druga szansa, czyli życie po przeszczepieniu nerki

Na zajęciach będzie można dowiedzieć się wielu informacji o transplantacji nerki. Spotkają się Państwo z pacjentką po takim zabiegu. Istnieje wiele badań naukowych dotyczących problemów zdrowotnych pojawiających się  po transplantacji nerek. Dlatego istotna staje się kwestia edukacji pacjentów, w jaki sposób powinni przygotować się do zabiegu, jak mogą uniknąć lub zapobiec wielu powikłaniom oraz jak przygotować się do samoopieki i samopielęgnacji po opuszczeniu szpitala. Ważne jest, aby pacjenci rozumieli konieczność zmiany trybu życia oraz na stałe wprowadzili nowe nawyki do swojej codzienności.

Nauki medyczne
 • czw., 2019-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Bank mleka? Mleczna lokata w zdrowie!

Zajęcia obejmują zagadnienia funkcjonowania banku mleka jako elementu opieki nad matką i dzieckiem , a także prozdrowotnego i terapeutycznego znaczenia żywienia mlekiem kobiecym każdego noworodka, zdrowego i chorego. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość zapoznać się z obiegiem mleka w banku mleka  od dawcy do biorcy włącznie z zasadami rekrutacji honorowych dawczyń mleka, procesami laboratoryjnymi jakim podlega mleko zanim trafi do potrzebującego pacjenta oraz kryteriami zakwalifikowania  pacjentów do żywienia mlekiem z banku. Ponadto zostanie zaprezentowana najnowsza wiedza dotycząca składu i roli pokarmu kobiecego. Omówione zostaną także uwarunkowania związane ze różnicami składu mleka u poszczególnych kobiet i na różnych etapach laktacji.

Nauki medyczne
 • pt., 2019-09-27 18:00
Spotkanie festiwalowe Autyzm a zaburzenia bioenergetyczne; wspieranie funkcji mitochondriów szansą na skuteczną terapię

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe objawiające się: problemami z nawiązywaniem kontaktów społecznych, zaburzeniami w komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz przywiązaniem do schematów. Zaburzenie to dotyka ponad 0,8 % światowej populacji, a z roku na rok liczba ta wzrasta.

Do chwili obecnej nie wykryto przyczyny występowania autyzmu, brak również skutecznych metod terapii. Badania poczynione w ciągu ostatnich dwóch dekad wskazują na nieprawidłowości w funkcjonowaniu mitochondriów u wielu dzieci z autyzmem. Wykazano również związek między autyzmem a mutacjami w mitochondrialnym DNA.

Pojawia się zatem pytanie, czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu mitochondriów - komórkowych „elektrowni” odpowiedzialnych za wytwarzanie energii mogą być przyczyną zaburzeń obserwowanych w autyzmie. Czy precyzyjne modulowanie funkcji mitochondriów jest szansą na opracowanie nowych, skutecznych metod leczenia autyzmu?

Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas wykładu.

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-28 09:00
Spotkanie festiwalowe Zachorować w Księstwie Warszawskim – medycyna i medycy 1807-1814

Jest to pokaz w formie spotkania i wystawy oraz działania rekonstrukcyjnego poświęcony medycynie cywilnej i wojskowej początków XIX wieku przede wszystkim na terenie Warszawy. Integralną częścią jest zapoznanie z postaciami medyków związanych ze Szkołą Medyczną prekursorką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-21 09:00
 • ndz., 2019-09-22 09:00
 • sob., 2019-09-28 09:00
 • ndz., 2019-09-29 09:00
Spotkanie festiwalowe Zbuntowany organizm – na czym polegają choroby autoimmunologczne?

Każdy z nas codziennie staje do walki ze światem zewnętrznym, a jedną z form obrony są produkowane przez limfocyty B przeciwciała. To właśnie przeciwciała wykrywają, opłaszczają i prezentują naszemu układowi immunologicznemu groźne dla życia człowieka antygeny, wchodzące w skład wirusów, bakterii czy też pasożytów. Problemy zdrowotne niestety pojawiają się kiedy z różnych przyczyn organizm zaczyna produkować przeciwciała przeciwko swoim własnym tkankom. Staje się to podstawą do rozwoju chorób autoimmunologicznych takich jak np.: celiakia, autoimmunologiczne zapalenia wątroby, autoimmunologiczne zapalenie trzustki itd. Niektórzy ludzie reagują nadmiernie na białka występujące w ich otoczeniu np.: pyłki traw lub w pokarmach, co nazywamy alergią. Zwiedzający będą mogli się zapoznać się w przystępny sposób z metodami jakimi wykrywamy przeciwciała przeciw własnym tkankom (autoprzeciwciała) oraz przeciwciała przeciwko alergenom, z zastosowaniem najnowocześniejszych technik.

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-28 09:00
Spotkanie festiwalowe O tym czego nie widać gołym okiem, czyli tajemniczy świat mikroskopów

Od dawna mikroskop umożliwiał poznawanie świata, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem, np. komórek budujących ludzkie ciało. Przez lata urządzenie to ulegało kolejnym modyfikacjom, tak żeby można było obserwować coraz mniejsze obiekty. Podstawowym rodzajem mikroskopu jest mikroskop świetlny, w którym można obserwować struktury wewnątrzkomórkowe, powiększając oglądany element nawet 1000 razy. W mikroskopie konfokalnym można oglądać struktury oznaczane barwnikami fluorescencyjnymi i uzyskiwać trójwymiarowy obraz obserwowanego preparatu bez konieczności jego krojenia. Natomiast mikroskopy elektronowe pozwalają na uzyskanie powiększeń 100 000 razy, a rozwój technik mikroskopowych umożliwił badanie składu chemicznego oglądanych w nich obiektów, np. kamieni nerkowych, które powstają podczas kamicy nerkowej.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się w prosty sposób z różnymi technikami mikroskopowymi (skaningowa i transmisyjna mikroskopia elektronowa oraz mikroskopia konfokalna; m.in. budowa i zasada działania mikroskopów oraz sposób przygotowania preparatów) oraz ich zastosowaniem w medycynie.

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-28 09:30
Spotkanie festiwalowe Poczuj się jak Leonardo da Vinci – lekcje anatomii dla najmłodszych

Zajęcia dla najmłodszych przybliżą budowę ciała człowieka, od kości aż do serca.

Każdy posłucha rytmu bicia serca, policzy ile żeber ma człowiek, a na koniec każdy będzie mógł poczuć się jak Leonardo da Vinci i odrysować ciało człowieka – inwencja twórcza nie zna granic. Anatomia i sztuka to dziedziny pokrewne, cofnijmy się więc do epoki renesansu!

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-28 09:30
 • sob., 2019-09-28 11:00
Spotkanie festiwalowe Czy mózg można odmłodzić?

Wraz z biegiem lat dostrzegamy, że nasze ciało starzeje się, my stajemy się nieco wolniejsi, a sprawność i zwinność coraz trudniej utrzymać pomimo licznych zabiegów i ćwiczeń. Podobne zmiany, choć niechętnie, zauważamy w funkcjonowaniu naszej pamięci, w zdolności do nabywania nowych umiejętności, w reakcjach na zaskakujące sytuacje. Czasem te zmiany nie są związane z wiekiem, lecz z narzucanym tempem życia. Co zrobić, gdy dostrzegamy gorszą koncentrację i mniejszą podzielność uwagi? 

Jest jednak dobra wiadomość. Pomimo stresu i upływu lat nasz mózg zachowuje umiejętność rejestrowania i uczenia się, co związane jest m.in. z jego plastycznością, u podstawy której leży tworzenie się nowych połączeń pomiędzy neuronami.

Aby utrzymać lepszą sprawność umysłową zalecana jest zmiana stylu życia czy utrzymanie aktywności intelektualnej. Proponowane są terapie konwencjonalne, ale i te niekonwencjonalne. Obok informacji o dostępnych lekach mających wspomagać procesy pamięci, znajdujemy również reklamy suplementów diety, preparatów dietetycznych lub terapii eksperymentalnych. Po pomoc sięgają nie tylko ludzie dorośli, ale również młodzież, gdyż każdy chce w jak największym stopniu wykorzystać zasoby, które tkwią w jego mózgu.

W trakcie naszego spotkania postaramy się odpowiedzieć na pytania: czy i jak możemy wpłynąć na stan naszego umysłu, zdolności percepcji lub koncentrację?

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-28 10:30
Spotkanie festiwalowe Jak zostać Samurajem lub Sifu Kung Fu – warsztaty wschodnich sztuk walki dla dzieci i młodzieży

Prowadzący zajęcia zabiorą uczestników w ekscytującą podróż w przeszłość, do świata wojowników dawnych Chin i Japonii. Zaprezentują podstawy dwóch wielkich systemów bojowych – chińskiego Taijiquan (Tai Chi Chuan) oraz japońskiego Karate Shorin-Ryu z Okinawy. Warsztaty rozpoczną się pokazem stanowiącym połączenie ruchu, muzyki i światła, zawierającym pełne energii i siły dynamiczne kata karate i kobudo z Okinawy oraz subtelne układy Taiji (Tai Chi), medytacyjne i spokojne formy ręczne oraz bojowe formy z bronią, wykonywane w rytm niezwykłych i tajemniczo brzmiących dźwięków. Tradycyjne stroje, zapach kadzideł i dekoracje przeniosą publiczność w świat dawnych Chin oraz wyspy Okinawy.

Część druga to zajęcia ruchowe pozwalające na zapoznanie się z podstawowymi elementami obu stylów – fragmentami form i kata, bojowymi ćwiczeniami w parach, a także technikami z bronią (kij, miecz, szabla, wachlarze). Na zakończenie uczestnicy będą mieli możliwość przebrania się w tradycyjne stroje karate i Tai Chi oraz pozowania do zdjęć z bronią.

Zajęcia prowadzić będzie wykwalifikowana kadra instruktorska: pracownicy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Sekcji Taijiquan (Tai Chi Chuan) oraz Sekcji Karate KU AZS WUM, instruktorzy Stowarzyszenia Dojo oraz Szkoły Tai Chi Yin Long – Srebrny Smok, a zarazem pasjonaci tradycyjnych wschodnich sztuk walki pod wodzą Jerzego Chrzanowskigo, 6 dan Shorin-Ryu Karate, 5 dan Okinawa Kobudo, trenera pierwszej klasy karate, założyciela Stowarzyszenia DOJO, oraz Kingi Klaś-Pupar, 4 duan Wu Shu Międzynarodowej Federacji Chińskich Sztuk Walki, instruktora sportu Wu Shu, instruktora rekreacji ze specjalnością Kung Fu, Tai Chi i Chi Kung, założycielki Szkoły Yin Long – Srebrny Smok.

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-28 10:30
Spotkanie festiwalowe Poczuj się jak Leonardo da Vinci – lekcje anatomii dla najmłodszych

Zajęcia dla najmłodszych przybliżą budowę ciała człowieka, od kości aż do serca.

Każdy posłucha rytmu bicia serca, policzy ile żeber ma człowiek, a na koniec każdy będzie mógł poczuć się jak Leonardo da Vinci i odrysować ciało człowieka – inwencja twórcza nie zna granic. Anatomia i sztuka to dziedziny pokrewne, cofnijmy się więc do epoki renesansu!

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-28 09:30
 • sob., 2019-09-28 11:00
Spotkanie festiwalowe Naprawa DNA dla początkujących – bajka o tym, jak organizm broni się przed nowotworami i starzeniem

Szacuje się, że w każdej komórce ludzkiego organizmu może dochodzić do około 10 000 uszkodzeń DNA w ciągu doby. Głównym źródłem uszkodzeń materiału genetycznego są: produkty uboczne fizjologicznych procesów metabolicznych, związki mutagenne, promieniowanie UV oraz promieniowanie. Najistotniejszym źródłem uszkodzeń są reaktywne formy tlenu, w tym wolne rodniki, oraz pochodne utleniania białek i kwasów tłuszczowych. Czynniki te mogą upośledzać tak kluczowe dla komórek procesy, jak parowanie zasad azotowych, replikację i transkrypcję.

Ponieważ materiał genetyczny jest narażony na tak wiele zróżnicowanych czynników mogących go uszkodzić, w toku ewolucji komórki wytworzyły odpowiednie mechanizmy naprawcze. W sytuacji, gdy uszkodzenia DNA nie zostaną naprawione, a komórka nie zostanie odpowiednio „spacyfikowana” przez mechanizmy obronne organizmu np. samobójczą śmierć (apoptozę), może dojść do poważnych dla całego organizmu konsekwencji w postaci np. choroby nowotworowej. Jednakże nowotwory to najczarniejszy scenariusz, który może nigdy nie nastąpić. Mimo to stabilność genomu (zapewniana przez mechanizmy naprawy DNA) jest kluczowa przez całe życie człowieka i jest ona wypadkową tempa powstawania uszkodzeń oraz efektywności systemów naprawy. Z wiekiem stają się one coraz mniej wydajne, co skutkuje tym, że genom jest gorzej chroniony i staje się coraz mniej stabilny. Prawdopodobnie jest to jedną z przyczyn starzenia oraz częstszego występowania nowotworów u osób starszych.

Podczas spotkania opowiem Państwu, dlaczego naprawa DNA jest kluczowa dla naszego organizmu, co dzieje się z komórkami, w których doszło do uszkodzenia DNA, oraz w jaki sposób wiąże się to z nowotworami i starzeniem.

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-28 12:00
Spotkanie festiwalowe Obesogeny – czym są i w jaki sposób przyczyniają się do rozwoju otyłości?

Rosnąca częstość występowania otyłości we współczesnym świecie stanowi istotny problem społeczny i ekonomiczny. Szukając przyczyn tego stanu rzeczy, zwrócono uwagę na korelację pomiędzy zwiększającą się liczbą osób otyłych a rosnącym zanieczyszczeniem środowiska. Tak powstała koncepcja obesogenów, czyli związków chemicznych, które wpływając na metabolizm tkanki tłuszczowej, mogą sprzyjać rozwojowi otyłości u ludzi.

Obecnie zidentyfikowano szereg substancji, które hamując enzymatyczny rozkład tłuszczów lub pobudzając ich syntezę, a także stymulując powstawanie nowych komórek tłuszczowych (adipocytów), sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Substancje te są obecne w produktach codziennego użytku, np.: w opakowaniach żywności  czy w środkach ochrony roślin.

Szczególnie wrażliwe na wpływ obesogenów są młode organizmy, u których długotrwała ekspozycja na te substancje może trwale zaburzyć szlaki metaboliczne. To właśnie obesogenom zawartym w różnych produktach codziennego użytku przypisuje się znaczącą rolę w rozwoju otyłości u dzieci i młodzieży. Dlatego istotna jest identyfikacja potencjalnych źródeł obesogenów, a także prowadzenie badań mających na celu przeciwdziałanie ich szkodliwemu wpływowi na metabolizm tkanki tłuszczowej. 

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-28 13:30
Spotkanie festiwalowe Dlaczego funkcjonowanie poznawcze jest tak ważne w schizofrenii?

Współcześnie schizofrenia jest traktowana jako zaburzenie psychiczne o charakterze neurorozwojowym, w którym występują zaburzenia czynności mózgu. Obok objawów wytwórczych

i negatywnych wyodrębniono w schizofrenii także dysfunkcje poznawcze. Dotyczą one wielu obszarów poznawczych, takich jak funkcje wykonawcze, pamięć operacyjna, słowna, procesy uczenia się. Zaburzenia poznawcze mają istotne znaczenie dla przebiegu choroby, procesu zdrowienia

i funkcjonowania psychospołecznego. Przez wiele lat te objawy były niedoceniane w procesie leczenia. Tymczasem, nieleczone długo się utrzymują, obniżają efektywność psychoterapii i rehabilitacji oraz utrudniają powrót do różnych ról społecznych, w tym kontynuowania nauki, podjęcia pracy zawodowej.

 

Do niedawna uważano, że występują istotne różnice w nasileniu zaburzeń poznawczych u osób

z różnym początkiem zachorowania: w okresie adolescencji i w okresie dorosłości. Wczesny wiek zachorowania (poniżej 18 roku życia) łączono z deterioracją funkcji poznawczych wraz z czasem trwania choroby, a tym samym z gorszym rokowaniem. Wyniki najnowszych badań wskazują, że takich różnic nie ma, ale, co ważniejsze, także na możliwość osiągnięcia, niezależnie od okresu zachorowania, poziomu funkcjonowania takiego, jak u osób zdrowych.

 

W ostatnich latach dysfunkcje poznawcze stały się celem diagnozy i oddziaływań terapeutycznych. Mamy dowody, że możemy skutecznie poprawiać funkcjonowanie poznawcze u osób chorujących

na schizofrenię, a tym samym ich całościowe funkcjonowanie. Sprzyja temu nowoczesna farmakoterapia, zintegrowane interwencje terapeutyczne wraz z treningami funkcji poznawczych. Takie wielopłaszczyznowe oddziaływania wzmacniają proces zdrowienia we wszystkich obszarach: poznawczym, emocjonalnym, społecznym

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-28 15:00
Spotkanie festiwalowe Zachorować w Księstwie Warszawskim – medycyna i medycy 1807-1814

Jest to pokaz w formie spotkania i wystawy oraz działania rekonstrukcyjnego poświęcony medycynie cywilnej i wojskowej początków XIX wieku przede wszystkim na terenie Warszawy. Integralną częścią jest zapoznanie z postaciami medyków związanych ze Szkołą Medyczną prekursorką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Nauki medyczne
 • sob., 2019-09-21 09:00
 • ndz., 2019-09-22 09:00
 • sob., 2019-09-28 09:00
 • ndz., 2019-09-29 09:00
Spotkanie festiwalowe Warsztat na temat Functional Movement System® dla dorosłych

Warsztat dla osób zainteresowanych nowoczesnymi metodami testowania sprawności pod kątem przygotowania do uprawiania sportu amatorskiego lub aktywności o charakterze rekreacyjnym, chcących wzbogacić swoją wiedzę w zakresie kształtowania motoryczności oraz wspierania rozwoju ruchowego dzieci i młodzieży. W części pierwszej prezentacja poświęcona FMS (Functional Movement System), systemowi oceniającemu fundamentalne wzorce ruchowe, stanowiące podstawę każdej aktywności fizycznej. Ich ocena pozwala na zidentyfikowanie asymetrii i ograniczeń w układzie ruchu. Zaburzenie podstawowych wzorców wpływa niekorzystnie na ekonomię ruchu, podwyższa ryzyko odniesienia urazu lub przeciążenia. Ocena FMS, poza identyfikacją zaburzeń wzorców i asymetrii, pozwala natychmiast ustalić kryteria i kierunki działań korygujących, które przywracają prawidłową jakość wzorców ruchowych.

Druga część warsztatu ma charakter zajęć praktycznych, w czasie których przeprowadzony zostanie przykładowy test FMS oraz zaprezentowane zostaną ćwiczenia mające za zadanie skorygowanie występujących dysfunkcji, asymetrii i zaburzeń funkcjonowania mięśni stabilizujących (centralnie, obwodowo), zgodnie z wynikami testu. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z technikami poprawiającymi mobilność oraz stabilizację kręgosłupa i stawów obwodowych, wykonywanych przy użyciu nowoczesnych przyborów i przyrządów równoważnych (duże piłki, poduszki balansacyjne, bosu, czy tzw. berety).

Zajęcia poprowadzi Kinga Klaś-Pupar, magister rehabilitacji ruchowej, specjalista odnowy biologicznej, międzynarodowy instruktor Functional Movement System® - nowoczesnego systemu rehabilitacji oraz przygotowania motorycznego w sporcie, wykładowca w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nauki medyczne
 • ndz., 2019-09-29 11:00