O tym czego nie widać gołym okiem, czyli tajemniczy świat mikroskopów

Numer: 
42

Od dawna mikroskop umożliwiał poznawanie świata, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem, np. komórek budujących ludzkie ciało. Przez lata urządzenie to ulegało kolejnym modyfikacjom, tak żeby można było obserwować coraz mniejsze obiekty. Podstawowym rodzajem mikroskopu jest mikroskop świetlny, w którym można obserwować struktury wewnątrzkomórkowe, powiększając oglądany element nawet 1000 razy. W mikroskopie konfokalnym można oglądać struktury oznaczane barwnikami fluorescencyjnymi i uzyskiwać trójwymiarowy obraz obserwowanego preparatu bez konieczności jego krojenia. Natomiast mikroskopy elektronowe pozwalają na uzyskanie powiększeń 100 000 razy, a rozwój technik mikroskopowych umożliwił badanie składu chemicznego oglądanych w nich obiektów, np. kamieni nerkowych, które powstają podczas kamicy nerkowej.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się w prosty sposób z różnymi technikami mikroskopowymi (skaningowa i transmisyjna mikroskopia elektronowa oraz mikroskopia konfokalna; m.in. budowa i zasada działania mikroskopów oraz sposób przygotowania preparatów) oraz ich zastosowaniem w medycynie.

Termin: 
sobota, 28 Września, 2019 - 09:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Przedstawienie różnych technik mikroskopowych (skaningowa, transmisyjna mikroskopia elektronowa oraz mikroskopia konfokalna; m.in. budowa i zasada działania mikroskopów) i zastosowanie ich w medycynie
Dodatkowe informacje: 
Zapisy na wydarzenie od 16 IX: nauka@ipczd.pl Liczba miejsc ograniczona: 30 osób
dr
Agnieszka
Sowińska
lek. med.
Maria
Ejmont
dr
Joanna
Bierła
Miejsce spotkania: 
Al. Dzieci Polskich
04-730 Warszawa
Zakład Patologii Zbiórka przy sali F117, w bud. F, piętro I. Następnie wspólne przejście do Zakładu Patologii.