Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Zbuntowany organizm – na czym polegają choroby autoimmunologczne?

Każdy z nas codziennie staje do walki ze światem zewnętrznym, a jedną z form obrony są produkowane przez limfocyty B przeciwciała. To właśnie przeciwciała wykrywają, opłaszczają i prezentują naszemu układowi immunologicznemu groźne dla życia człowieka antygeny, wchodzące w skład wirusów, bakterii czy też pasożytów. Problemy zdrowotne niestety pojawiają się kiedy z różnych przyczyn organizm zaczyna produkować przeciwciała przeciwko swoim własnym tkankom. Staje się to podstawą do rozwoju chorób autoimmunologicznych takich jak np.: celiakia, autoimmunologiczne zapalenia wątroby, autoimmunologiczne zapalenie trzustki itd. Niektórzy ludzie reagują nadmiernie na białka występujące w ich otoczeniu np.: pyłki traw lub w pokarmach, co nazywamy alergią. Zwiedzający będą mogli się zapoznać się w przystępny sposób z metodami jakimi wykrywamy przeciwciała przeciw własnym tkankom (autoprzeciwciała) oraz przeciwciała przeciwko alergenom, z zastosowaniem najnowocześniejszych technik.

Nauki medyczne
  • sob., 2019-09-28 09:00
Spotkanie festiwalowe O tym czego nie widać gołym okiem, czyli tajemniczy świat mikroskopów

Od dawna mikroskop umożliwiał poznawanie świata, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem, np. komórek budujących ludzkie ciało. Przez lata urządzenie to ulegało kolejnym modyfikacjom, tak żeby można było obserwować coraz mniejsze obiekty. Podstawowym rodzajem mikroskopu jest mikroskop świetlny, w którym można obserwować struktury wewnątrzkomórkowe, powiększając oglądany element nawet 1000 razy. W mikroskopie konfokalnym można oglądać struktury oznaczane barwnikami fluorescencyjnymi i uzyskiwać trójwymiarowy obraz obserwowanego preparatu bez konieczności jego krojenia. Natomiast mikroskopy elektronowe pozwalają na uzyskanie powiększeń 100 000 razy, a rozwój technik mikroskopowych umożliwił badanie składu chemicznego oglądanych w nich obiektów, np. kamieni nerkowych, które powstają podczas kamicy nerkowej.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się w prosty sposób z różnymi technikami mikroskopowymi (skaningowa i transmisyjna mikroskopia elektronowa oraz mikroskopia konfokalna; m.in. budowa i zasada działania mikroskopów oraz sposób przygotowania preparatów) oraz ich zastosowaniem w medycynie.

Nauki medyczne
  • sob., 2019-09-28 09:30