Skazani na tlen

Numer: 
195

Tlen jest jednym z najważniejszych pierwiastków na naszej planecie. Ale nie zawsze tak było. Czy wiesz, jak wyglądało życie na Ziemi przed pojawieniem się tlenu? W jaki sposób tlen doprowadził do masowego wymierania gatunków? W trakcie wykładu na wiele głosów przedstawimy charakterystykę cząsteczki tlenu i jej reaktywnych form oraz zastanowimy się, jak wpływają one na żywe organizmy. Wykażemy, jak wiele obliczy ma tlen i jego reaktywne formy, często mylnie uważane za przyjaciół, i jak pochopnie traktowane wrogo. Czy cząsteczka, która otacza nas z każdej strony i bez której nie możemy żyć, zawsze ma na nas pozytywny wpływ? 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
piątek, 27 Września, 2019 - 16:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Tlen to jeden z najważniejszych pierwiastków na Ziemi. Ale czy zawsze ma na nas pozytywny wpływ? W trakcie wykładu na wiele głosów opowiemy, jak tlen i jego reaktywne formy wpływają na żywe organizmy.
Organizator: 
Współorganizator: 
Wydział Fizyki UW
dr
Radowsław
Mazur
mgr
Michał
Bykowski
mgr
Małgorzata
Krysiak
mgr
Magdalena
Łazicka
mgr
Aleksandra
Owczarek
licencjat
Anna
Węgrzyn
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 5
02-093 Warszawa
Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, wejście z rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego, sala 1.40 na I piętrze. Więcej informacji na stronie: http://festiwal-nauki.fuw.edu.pl/