film

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Antropologia science fiction: czego o badaniu innych kultur możemy się nauczyć z serialu Star Trek?

Dzieła literackie i filmowe z gatunku science fiction często dotykają kwestii kontaktu z „obcym” – przybyszem z innej planety, który różni się od, przeważnie ludzkich, bohaterów wyglądem, sposobami komunikacji, kulturą czy wartościami. Tym samym utwory fantastyki naukowej poruszają pytania fundamentalne dla refleksji antropologicznej – w jaki sposób możliwy jest kontakt z osobami wychowanymi w zupełnie innej kulturze, czego taki kontakt wymaga od badacza, na jaką ocenę obcej kultury badacz może sobie pozwolić i jakie kryteria takiej oceny przyjąć czy też wreszcie czy badacz ma prawo interweniować, gdy dostrzega w innej kulturze zjawiska, które on sam uważa za naganne.

W czasie zajęć zastanowimy się nad tymi kwestiami, wychodząc od analizy przykładowego utworu filmowego SF. Wspólnie obejrzymy fragmenty odcinka serialu Star Trek: Enterprise i rozważymy specyfikę kontaktu przedstawicieli różnych kultur, jego uwarunkowania kulturowe, językowe i społeczne, a zwłaszcza dylematy etyczne, które mogą wystąpić przy takim spotkaniu. Porozmawiamy również o tym, jak w książkach i filmach SF tworzone są postacie „obcych” i w czym przypominają one obrazy obcych i innych w kulturach europejskich. Zdefiniujemy także pojęcie etnocentryzmu i zastanowimy się nad tym, jak można unikać tego typu postawy w postrzeganiu innych kultur.

Nauki społeczne
  • sob., 2020-09-19 15:00
Lekcja festiwalowa O królewnie, która zniosła wszystkie prawa

Czy niechęć do szpinaku może mieć wpływ na losy królestwa? Po co nam prawo i gdzie jest ono zapisane? Co to znaczy, że ktoś mądrze rządzi państwem? Jakie znaczenie w budowaniu wspólnoty mają reguły i zasady? Lekcja na motywach filmu zrealizowanego przez Fundację Edukacji Prawnej "Iustitia" (6 min + 20-minutowy warsztat).

  • pon., 2020-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Nitki wiążące życie

Cały otaczający nas świat, żywy i nieżywy, jest związany włóknami. Te, które występują w świecie żywym, roślinnym i zwierzęcym, wiążą komórki. Różny sposób ich połączenia powoduje, że z małych komórek tworzy się albo rozwielitka, albo płetwal błękitny. Albo dąb „Bartek”. To wszystko dzięki nanowłóknom łączącym komórki, umożliwiającym komunikację, dającym wytrzymałość mechaniczną. Takim właśnie włóknom poświęcona będzie prelekcja, zaś podczas pokazu laboratoryjnego będzie się można przekonać, jak łatwo otrzymać takie włókna. Omówię praktyczne zastosowania takich włókien w medycynie. Będzie można zobaczyć tworzenie takich mikro- i nanowłókien.

 

Lekcja odbędzie się on-line

  • pon., 2020-09-21 11:00
Lekcja festiwalowa Magiczne ultradźwięki – co możemy nimi zobaczyć, czego nie widać gołym okiem

Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości powyżej 20 kHz, które są niesłyszalne dla człowieka. Pomimo że ich nie słyszymy, to możemy za ich pomocą wiele zobaczyć! Ultradźwięki są wykorzystywane do obrazowania w medycynie (aparaty USG) oraz do wizualizacji wad w materiałach (badania nieniszczące). Podstawową techniką jest metoda „echa”, w której wysyłamy krótki impuls fali i mierzymy czas docierającej do nas fali odbitej od obiektu (wady, granicy tkanek, itp.). Metodą echa możemy nie tylko określić odległość od obiektu, ale także jego prędkość – co jest podstawą działania sonaru oraz metod pomiaru przepływu krwi w naczyniach.

Na naszej prezentacji pokażemy, jak falami ultradźwiękowymi możemy zajrzeć do wnętrza obiektów i ukazać ich strukturę. Zaprezentujemy miniaturowe sensory ultradźwiękowe, które pozwalają na określanie odległości od przeszkody i są stosowane w samochodowych systemach do parkowania. Opowiemy także o innych aplikacjach ultradźwięków w medycynie i przemyśle oraz aparaturze elektronicznej stosowanej do prowadzenia badań.

 

 

  • śr., 2020-09-23 13:00
Lekcja festiwalowa Czy technologia może być inteligentna?

W IPPT PAN zajęcia będą podzielone na dwie części: wykład i pokazy doświadczalne. W pierwszej części spotkania omówimy materiały funkcjonalne (tzw. materiały inteligentne), które zmieniają swoje właściwości pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Kontrolowanie tych czynników sprawia, że materiały inteligentne znajdują zastosowanie w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. W drugiej części zajęć przeprowadzimy pokazy doświadczalne, m.in. z wykorzystaniem wybranych materiałów inteligentnych.

 

  • czw., 2020-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Narco-Netflix, la fascinación con la violencia

En esta platica reflexionaremos sobre el contenido de algunas de las más afamadas series de Netflix sobre narcotráfico, narcotraficantes y narco violencia. El objetivo de esta plática es discutir  hasta qué punto las series de Netflix son confiables para entender la llamada `Guerra contra las drogas`, hasta qué punto `normalizan` la violencia y, también, hasta qué punto, esas series, son formas de propaganda que justifican la perspectiva de los Estados Unidos sobre este problema.

Podczas spotkania, prowadzonego w języku hiszpańskim, zastanowimy się nad treścią niektórych z najbardziej znanych seriali Netflix na temat handlu narkotykami, handlarzy narkotykami i przemocy narkotykowej. Celem tej rozmowy jest omówienie, w jakim stopniu produkcje Netflix są wiarygodne i pomagają zrozumieć tak zwaną „wojnę z narkotykami”, w jakim stopniu „normalizują” przemoc, a także w jakim stopniu powyższe seriale są formą propagandy uzasadniającej perspektywę Stanów Zjednoczonych dotyczącą tego problemu.

Obszar sztuki
  • pt., 2020-09-25 18:00
Spotkanie festiwalowe Fotowoltaika

 

Gwałtowny wzrost ludności Ziemi i industrializacja zagrażają dalszemu postępowi. Podstawowym problemem ograniczającym dalszy rozwój naszej cywilizacji będzie przede wszystkim brak energii. „Czarny scenariusz” przewiduje konieczność podwojenia produkcji energii elektrycznej do roku 2050. Największym problemem staje się wtedy olbrzymia emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, jeśli nie zmienimy obecnego profilu energetyki. Niestety postępujący wzrost ilości gazu cieplarnianego w atmosferze oznacza nieodwracalne zmiany klimatyczne!  W referacie omówię rosnącą rolę „zielonej energetyki” (fotowoltaika) i wagę działań proekologicznych.

  • sob., 2020-09-26 11:00