HUBA - a co to takiego?

Numer: 
637

Grzyby znają wszyscy, wiele osób samodzielnie je zbiera i spożywa. Istnienie grzybów zaobserwowano we wszystkich strefach klimatycznych, ale również w wodach słodkich i słonych. Do tej pory opisano ok. 70 tys. gatunków grzybów. Szacuje się jednak, że co roku odkrywanych jest ok. 1700 nowych gatunków grzybów. Przypuszcza się, że na świecie istnieje ok. miliona gatunków grzybów!

Chodząc na spacerze po lesie czasem napotykamy duże naroślą na pniach drzew tzw. HUBY. Czym jest huba? Jest to popularna nazwa owocników grzybów nadrzewnych, wśród których wyróżniamy zarówno saprotrofy - występujące na martwym drewnie, jak i pasożyty - występujące na żywych drzewach.

Zajęcia te przybliżą młodzieży szkolnej rolę i znaczenie hub w środowisku przyrodniczym oraz możliwości ich wykorzystania przez człowieka.

Typ szkoły: 
Dziedzina: 
Liczba osób: 
30
Termin: 
czwartek, 29 Wrzesień, 2016 - 09:30
Czas trwania: 
180 minut
Opis skrócony: 
Czym jest huba? Jest to popularna nazwa owocników grzybów nadrzewnych, wśród których wyróżniamy zarówno saprotrofy - występujące na martwym drewnie, jak i pasożyty - występujące na żywych drzewach.
Dodatkowe informacje: 
Po wykładzie i warsztatach przewidziana jest wycieczka do lasu, w celu zaobserwowania hub rosnących w naturze - okolicznych lasach. wskazany jest strój terenowy (obuwie na protektorze, płaszcz przeciwdeszczowy, czapka z daszkiem).
Wykonawca
mgr inż.
Artur
Sawicki
Miejsce spotkania: 
Sękocin Stary, ul. Braci Leśnej 3
05-090 RASZYN
Siedziba Instytutu Badawczego Leśnictwa, budynek B, parter, sala konferencyjna. Wycieczka terenowa - lasy sękocińskie