Zapory wodne - katastrofy, które wstrząsnęły światem
Budowle piętrzące należą do najstarszych, największych i najpiękniejszych obiektów inżynierskich na świecie. W Polsce posiadamy 174 obiekty piętrzące wodę zaliczane wg specjalistycznej klasyfikacji do obiektów, których katastrofa pociągnie za sobą istotne zniszczenia materialne oraz zagrozi życiu i zdrowiu wielu ludzi. Geodezyjne pomiary przemieszczeń obiektów hydrotechnicznych - zapór wodnych należą do najważniejszych działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa tych obiektów.
W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się jak zbudowana jest zapora wodna, poznają największe i najstarsze tego typu obiekty w Polsce i na świecie. Zobaczą jak przebiegały różne katastrofy zapór. Poznają podstawowe techniki monitoringu geodezyjnego takich obiektów.
W części praktycznej za pomocą nowoczesnych geodezyjnych instrumentów: niwelatora i tachimetru będą mogli wyznaczyć położenie i przemieszczenia obiektów zbudowanych wcześniej z klocków lego duplo, w zespołach wykonają symulację przemieszczeń, przeprowadzą pomiary kontrolne i poczują jak podstawowe, znane z lekcji matematyki zależności geometryczne wykorzystuje się do badania konstrukcji.
Każdy będzie mógł poczuć się inżynierem geodetą i samodzielnie wykonać pomiary kontrolne.
Znajomość podstawowych praw geometrii mile widziana, ale nie konieczna.