Czy pamięć jest w głowach czy pomiędzy ludźmi?

Numer: 
6

Pamięć to jedna z najważniejszych cech naszego intelektu. Zdolność do zapamiętywania osób, informacji, sytuacji i zdarzeń  decyduje o  sukcesie w szkole, w pracy, w kontaktach z ludźmi. Zawartość naszej pamięci – nasze wspomnienia – są najważniejszą cechą, która identyfikujeczłowieka, mnie – jako – mnie.

Każde wspomnienie zostawia w mózgu ślad. Coraz skuteczniej potrafimy go odnajdywać. Potrafimy nawet  zrobić w laboratorium  sztuczny ślad pamięciowy; wspomnienie o zdarzeniu, którego nie było. Czy, w  normalnym życiu,  wspominamy zdarzenia, których nie było?  Jakie procesy neuronalne leżą u podłoża takich zjawisk?

Czy zniekształcenia tego typu dotyczą tylko jednostek, czy może także grup? Kulturoznawcy, socjolodzy, historycy potwierdzają dziś, że społeczeństwa również mają zdolność zapamiętywania, a co za tym idzie mogą pamiętać „dobrze” i „źle”, mogą też zapominać.  Co więcej, specjaliści ci twierdzą, że nasza własna, prywatna pamięć jest w znacznej mierze społecznie kształtowana.

O istocie pamięci i zapominania także w kontekście polsko-żydowskiej historii dyskutować będą: neurobiolog dr hab. Katarzyna Radwańska, biochemik prof. Jerzy Vetulani, historyk prof. Marcin Kula i kulturoznawca prof. Katarzyna Kaniowska.

Typ spotkania: 
Forma: 
Dostępne od: 
16 lat
Termin: 
czwartek, 24 Wrzesień, 2015 - 18:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Każde wspomnienie zostawia w mózgu ślad, ale potrafimy też w laboratorium stworzyć sztuczny ślad pamięciowy – wspomnienie o zdarzeniu, którego nie było. Czy w „normalnym życiu” wspominamy zdarzenia, których nie było?
Organizator: 
Festiwal Nauki
Wykonawca
prof. dr hab.
Marcin
Kula
Wykonawca
dr hab.
Katarzyna
Radwańska
Wykonawca
prof. dr hab.
Jerzy
Vetulani
Wykonawca
prof. dr hab.
Katarzyna
Kaniowska
Wykonawca
prof. dr hab.
Dariusz
Stola
Miejsce spotkania: 
Mordechaja Anielewicza 6
00-157 Warszawa
POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich