Enzymy - katalizatory procesów życiowych

Numer: 
516

Zdolność organizmów do produkcji i przekształcania związków chemicznych jest podstawą wszelkich procesów życiowych - katalizatorami tych przemian są enzymy. Możliwości biosyntezy skomplikowanych struktur przez mikroorganizmy i organizmy wyższe są zadziwiające, ponieważ reakcje chemiczne w komórkach zachodzą w niskiej temperaturze i w środowisku wodnym, dlatego też potencjał syntetyczny tkwiący w enzymach i organizmach żywych jest intensywnie badany na potrzeby szeroko rozumianego przemysłu biotechnologicznego.

Jedną z najczęściej badanych grup enzymów są hydrolazy, zdolne m.in. do rozkładu i tworzenia wiązań estrowych i amidowych. Zdolność tych enzymów do prowadzenia reakcji chemicznych można badać z wykorzystaniem tzw. próbników, czyli bezbarwnych związków, które w wyniku działania enzymu przekształcane są w barwne produkty. Celem ćwiczenia jest przeprowadzenie syntezy laurynianu p-nitrofenylu i zastosowanie go jako próbnika aktywności natywnych i immobilizowanych enzymów hydrolitycznych.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
15 lat
Termin: 
środa, 23 Wrzesień, 2015 - 15:30
czwartek, 24 Wrzesień, 2015 - 15:30
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Zdolność enzymów do prowadzenia reakcji chemicznych bada się wykorzystując próbniki - bezbarwne związki, które w wyniku działania enzymu przekształcane są w barwne produkty. Celem ćwiczenia jest synteza przykładowego próbnika.
Dodatkowe informacje: 
Zapisy indywidualne od 15 IX: mwielechowska@ch.pw.edu.pl
Wykonawca
dr inż.
Monika
Wielechowska
Miejsce spotkania: 
Koszykowa 75
00-664 Warszawa
Gmach Technologii Chemicznej, wejście bramą od Al. Niepodległości, skręcić w lewo do budynku, klatka schodowa po lewej stronie, II piętro