Mikroświat w makroskali, czyli bliskie spotkania z roztoczami

Numer: 
244

Spotkanie ma na celu przybliżyć słuchaczom wiedzę na temat roztoczy - niepozornych i drobnych pajęczaków, które stanowią niezwykle bogatą pod względem gatunkowym grupę zwierząt. Mimo, iż stykamy sie z nimi bezpośrednio w naszym życiu codziennym i ich obecność nie jest dla nas bez znaczenia, to jednak zagłębianie tajemnic budowy ich małego ciała i poznawanie szczegółów z ich życia wymaga odpowiedniego przygotowania. Przystosowanie roztoczy do różnorodnego środowiska, w którym żyją znajduje odzwierciedlenie m.in. w ich budowie, a tę najlepiej zagłębiać w dużym powiększeniu.

Przyjrzyjmy się bliżej budzącym lęk kleszczom, nielubianym świerzbowcom i nużeńcom. Poznajmy lepiej naszych współlokatorów - tych z sypialni i tych z kuchni. Nieco uwagi poświęcimy również tym roztoczom, które atakują rośliny przyczyniając się do powstawania galasów na liściach oraz tym drobnym pajęczakom, które zwinnie poruszają się wśród gęstej sierści mniejszych ssaków.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
12 lat
Termin: 
niedziela, 20 Wrzesień, 2015 - 10:00
sobota, 26 Wrzesień, 2015 - 10:00
Czas trwania: 
105 minut
Opis skrócony: 
Otaczają nas niemal zewsząd, a jednak ich nie zauważamy. Są tuż obok nas, a nasza wiedza na ich temat wciąż jest niepełna. Roztocza odgrywają niemałą role w naszym życiu. Ich świat to coś więcej niż szara monotonia kurzu domowego!
Organizator: 
Wykonawca
mgr
Dorota
Matuszyk
Miejsce spotkania: 
ul. Tetmajera 38
05-080 Izabelin
Budynek dyrekcji KPN - wejście główne, sala na parterze