Socjalizacja ekonomiczna dzieci i młodzieży

Ostatnie dekady wiązały się z dynamicznym rozwojem wiedzy ekonomicznej. Umiejętność rozsądnego gospodarowania pieniędzmi stanowi dziś wyzwanie dla prawie każdego dorosłego człowieka. Warto zastanowić się jaką wiedzę o świecie ekonomii posiadają nasze dzieci, czy wystarczającą, by odnaleźć się w codzienności współczesnego konsumenta? Nasze pociechy wyrastają w kulturze konsumpcjonizmu, w której to, kim się jest zależy coraz bardziej od tego, co się ma. Dodatkowo, reklamy skierowane do najmłodszych i zabiegi sklepów odpowiednio przystosowane do danej grupy wiekowej, przyczyniają się do myślenia: „muszę to mieć", niezależnie, czy jest mi to rzeczywiście potrzebne, czy nie. Proponowany wykład będzie miał na celu przedstawienie rozwoju wiedzy ekonomicznej polskich dzieci wraz z wiekiem, roli edukacji/socjalizacji ekonomicznej, sposobów uczenia najmłodszych o wartości pieniądza, podstaw ekonomii, oszczędzania i świadomej konsumpcji. Wskazane zostaną również mechanizmy wykorzystywane w reklamach, mające na celu wpłynięcie na decyzje zakupowe dzieci oraz sposób odbioru materiałów reklamowych przez nasze pociechy. Ponadto, podczas spotkania zastanowimy się wspólnie z uczestnikami, kiedy i czy warto poruszyć temat pieniędzy z naszymi dziećmi, jaką wiedzę finansową powinno posiadać dziecko w danym wieku oraz jak nauczyć dziecko oszczędzania.

Dostępne od:
sobota, 19 Wrzesień, 2015 - 12:00
Dodatkowe informacje:
Warsztat w ramach cyklu "Edukacja ekonomiczna najmłodszych". Warsztat przeznaczony jest dla rodziców, które uczestniczą w równoległym warsztacie prowadzonym przez dr Agatę Trzcińską. UWAGA! Liczba uczestników ograniczona, zgłoszenia na wykład prosimy przesyłać na adres: atrzcinska@psych.uw.edu.pl Osoby, które nie zgłoszą wcześniej swojego udziału, będą mogły uczestniczyć w zajęciach tylko jeśli zostaną wolne miejsca.
mgr
Katarzyna