psychologia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Różnorodność ludzkich emocji – jej źródła i konsekwencje

W naszym doświadczeniu emocje o różnej intensywności odgrywają podstawową rolę. Towarzyszą one każdej sytuacji w której się znajdujemy. Wykład z elementami pokazu będzie miał na celu przedstawienie aktualnego staniu wiedzy jaki zgromadziła psychologia emocji. W trakcie zajęć zademonstrowane zostaną sposoby w jakie psychologia opisuje ogromną różnorodność emocji oraz konsekwencje tych emocji dla działania w codziennych sytuacjach. Punktem wyjścia będzie założenie, że pewne emocje mają charakter pierwotny (np. złość, strach) podczas gdy inne to bardzo złożone wytwory działania ludzkiego umysłu (np. duma, wstyd). Istnieje kilka modeli, które pozwalają wyjaśnić w jaki sposób powstają jedne i drugie. Co więcej oba typy emocji wiążą się z różnorodnymi konsekwencjami. Potocznie uważa się, że emocje utrudniają działanie i podejmowanie racjonalnych decyzji. Ale czy najnowsze badania to potwierdzają? Może jest zupełnie inaczej? Jak jest w tym rola mechanizmów leżących u podłoża powstawania tych emocji? Na te i inne pytania odpowiedź znaleźć będzie można w trakcie spotkania festiwalowego.

psychologia
  • sob., 2016-09-24 10:30
Spotkanie festiwalowe Czy psycholog ma chrapkę na apkę? Aplikacje mobilne w pracy psychologa

Gwałtowny rozwój rynku technologii mobilnych daje unikalną szansę dotarcia do ogromnej liczby ludzi. Wyznacza nowe standardy zarówno pracy terapeutycznej jak i badawczej. W ramach dynamicznego rozwoju sektora E-Health powstają nie tylko złożone systemy informatyczno-komunikacyjne dla służby zdrowia i opieki zdrowotnej, lecz także narzędzia, które mają zachęcać ludzi do zarządzania własnym zdrowiem i dobrostanem. Zespół badaczy StresLab z Uniwersytetu SWPS opowie o tym, jak aplikacje mobilne są wykorzystywane w psychologii. Przedstawi szanse, zagrożenia, a przede wszystkim przykłady już istniejących rozwiązań w oparciu o nowe technologie. Zaprezentowane zostaną przykłady zastosowań
aplikacji mobilnych w terapii i psychoedukacji oraz wyniki badań dotyczące ich efektywności.
Po prezentacji zapraszamy do dyskusji i dzielenia się doświadczeniami na temat wykorzystywania aplikacji mobilnych w psychologii.

psychologia
  • sob., 2016-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Będziemy rodziną – emocje towarzyszące procesowi adopcyjnemu

Nadrzędnym celem prawnej instytucji przysposobienia jest ochrona dobra dziecka oraz realizacja jego prawa do wychowania się w rodzinie. Rodzina adopcyjna postrzegana jest jako najlepsza forma kompensacji sieroctwa społecznego. Jej tworzeniu towarzyszy wiele emocji. Występują one zarówno po stronie dzieci zakwalifikowanych do przysposobienia jak i kandydatów na rodziców adopcyjnych. 

Celem warsztatów będzie analiza emocji towarzyszących dziecku i rodzicowi adopcyjnemu w trakcie procedury przysposobienia. Zajęcia prowadzone będą we współpracy z psychologiem Krajowego Ośrodka Adopcyjno Opiekuńczego mgr Izabelą Rutkowską.

psychologia
  • sob., 2016-09-24 12:00
Spotkanie festiwalowe Dlaczego wszystkie emocje są ważne?

Udział w warsztacie ma prowadzić do refleksji nad rolą emocji w życiu. Wszystkie emocje są potrzebne i ważne: są nośnikiem informacji o otaczającym nas świecie; są jednym z podstawowych napędów (źródłem motywacji) do działania. 

 

psychologia
  • sob., 2016-09-24 12:00
Spotkanie festiwalowe Jak porozumieć się z Dzieckiem? Warsztat dla Rodziców

Na temat komunikacji między Rodzicami i Dziećmi powiedziano już się wiele – co i jak mówić, jak słuchać, jak warto reagować i dlaczego właśnie w ten sposób. Co wydaje się z tych wszystkich informacji najważniejsze? O czym warto pamiętać przede wszystkim, budując dobrą relację ze swoim dzieckiem? Celem warsztatu będzie sformułowanie najistotniejszych punktów „podparcia” dla Rodziców, możliwych do wykorzystania w tworzeniu porozumienia z Dziećmi. Zapraszamy do aktywnego udziału w warsztacie i ćwiczenia umiejętności komunikowania się ze Światem Dzieci.

Warsztat odbywa się równolegle z warsztatem kreatywności dla dzieci.

psychologia
  • sob., 2016-09-24 12:00
Spotkanie festiwalowe Skąd się biorą niezwykłe pomysły? – warsztat kreatywności dla dzieci

Ile trzeba mieć lat, żeby zostać wynalazcą? Czy można zrobić coś z niczego? Czy wyobraźnię można ćwiczyć? W czasie warsztatów poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania. Celem zajęć jest pobudzenie pomysłowości uczestników oraz zachęta do twórczego rozwiązywania codziennych problemów. Wspólnie poszukamy nietypowych zastosowań dla otaczających nas przedmiotów, spojrzymy na otaczający nasz świat z innej perspektywy, a może nawet zaprojektujemy jakiś wynalazek...

Warsztat odbywa się równolegle z warsztatem dla rodziców "Jak porozumieć się z dzieckiem?".

psychologia
  • sob., 2016-09-24 12:00
Spotkanie festiwalowe Czuję, bo myślę.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję odszukać źródeł własnych przeżyć we własnych myślach, przekonaniach, sądach, które na co dzień im towarzyszą. Spotkanie jest okazją do przyjrzenia się własnym myślom oraz ich roli w powstawaniu uczuć. Tym samym jest to szansa na lepsze zrozumienie siebie, swoich emocji i radzenie sobie z nimi.

psychologia
  • sob., 2016-09-24 13:00
Spotkanie festiwalowe Emocje w naszym mózgu, czyli po co się boimy, gniewamy i lubimy.

Emocji doświadczamy na co dzień, ale ich nie rozumiemy i często nie kontrolujemy. W czasie spotkania opowiem po co są emocje i jak się tworzą, czyli, skąd się bierze konflikt serca z rozumem i dlaczego zdrowy rozsądek nie zawsze wygrywa.

psychologia
  • sob., 2016-09-24 13:00
Spotkanie festiwalowe Fałszywe wspomnienia – czy pamięć może nas oszukać?

Często wydaje nam się, że pamięć działa jak kamera, wiernie odwzorowując przeszłość. Czy możemy jednak pamiętać zdarzenia, które nigdy nie miały miejsca? Zastanowimy się nad tym, jakie czynniki mogą prowadzić do takich błędów oraz czy można im zaradzić.

 

psychologia
  • sob., 2016-09-24 13:00
Spotkanie festiwalowe Jak wykorzystać kino do budowania szczęścia?

Celem warsztatu jest pokazanie, rozwojowego i psychoedukacyjnego potencjału kina, który możemy wykorzystać do budowania szczęścia i satysfakcji z życia. Jak możemy sami wykorzystać narzędzia filmoterapeutyczne w zaciszu domowym i wpłynąć na lepsze rozumienie siebie oraz swoich emocji? (co zwiększa naszą samoświadomość i radość z życia). Przy użyciu narzędzi badawczych uczestnicy dokonają oceny poznawczej i emocjonalnej dzieł filmowych, będą mieli także szansę pomiaru Inteligencji Emocjonalnej.

Film pozwala nam nie tylko na spotkanie z własnymi emocjami, ale również zaakceptowanie ich w bezpiecznych warunkach. Jest to szczególnie wartościowe w przypadku nieprzyjemnych i negatywnych emocji, których na co dzień unikamy. Gdy oglądamy film, identyfikujemy się z bohaterem, zwłaszcza jeśli jest podobny do nas pod względem wieku, płci czy problemu, z jakim się zmaga. Następnie doświadczamy tzw. katharsis – docieramy do głęboko ukrytych emocji. W końcowej fazie następuje wgląd – zastanawiamy się nad tym, czego doświadczyliśmy i przekładamy rzeczywistość filmową na swoje życie. W filmie spotykamy się zresztą nie tylko z bohaterem filmowym, ale właściwie sami ze sobą i swoimi emocjami. To, że nie analizujemy bezpośrednio swojej osoby, tylko sytuację bohatera filmowego, jest dla nas bezpieczne. Dzięki temu film rozbraja na chwilę wszystkie nasze mechanizmy obronne. Dlatego osoby, które na co dzień nie płaczą, w kinie doświadczają oczyszczającej roli łez.

Do szczęście potrzebne są nam zarówno emocje pozytywne jak i negatywne.

Trening filmoterapii dostępny na stronie www.filmoterapia.pl w zakładce „trening”.

psychologia
  • sob., 2016-09-24 13:00
Spotkanie festiwalowe Transteoretyczny Model Zmiany, czyli zmiana na dobre

Uczestnicy będą mieli możliwość poznania etapów zmiany zachodzących w człowieku, zgodnie z Transteoretycznym Modelem Zmiany oraz nauczą się tworzyć klimat, sprzyjający przełamywaniu ambiwalencji powstrzymującej ludzi przed wprowadzeniem w życie pożądanych zmian. Ponadto będzie czas na praktyczne wykorzystanie wiedzy z zakresu Trensteoretycznego Modelu Zmiany w przypadku konkretnych problemów.

 

psychologia
  • sob., 2016-09-24 13:00
Spotkanie festiwalowe Stres – przyjaciel czy wróg?

Wykład jest skierowany do osób, które chcą bliżej poznać zjawisko jakim jest stres.
W trakcie spotkania odpowiemy na pytanie czy stres może być dla nas korzystny?

Uczestnicy wykładu poznają wyniki badań naukowych wskazujących na to, że stres potrafi sprzyjać dobrostanowi. Przyjrzymy się temu, dlaczego sposób myślenia o stresie ma znacznie w kontekście naszego radzenia sobie z nim. Dowiemy się jak traktować napięcie jako zasób oraz jak czerpać poczucie sensu z trudnych okoliczności. Podczas wykładu wykonamy także kilka ćwiczeń, które wesprą nas w przywróceniu koncentracji i utrzymaniu dobrego samopoczucia.

psychologia
  • ndz., 2016-09-25 11:00
Spotkanie festiwalowe MuRRanów – Spacer w Rozszerzonej Rzeczywistości - SPOTKANIE ODWOŁANE

Badania pokazują, że bardziej lubimy miejsca zawierające naturalne ślady historii. Co zrobić w sytuacji, gdy miejsce zostało całkowicie zmienione a pod nową zabudową nie widać historii? Sięgnięcie po albumy i opracowania historyczne może być fascynującą podróżą, jednak dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości (RR), możemy przekonać się jak nieistniejące już miejsca żydowskiej historii wyglądałyby na tle obecnej przestrzeni. Technologia rozszerzonej rzeczywistości umożliwia uzupełnienie realnego świata o elementy generowane komputerowo dzięki aplikacjom nakładającym na realny obraz dodatkowe elementy takie jak zdjęcia, filmy, teksty, pliki audio. Zaprojektowana przez nas trasa wskazywać będzie na zabytki oraz miejsca nieistniejącej dzisiaj przeszłości żydowskiej i udostępniać multimedialne informacje na ich temat. Spacer będzie okazją do zapoznania się z żydowską przeszłością Muranowa, zobaczymy nieistniejące budynki, mieszkańców, przekonamy się jak kiedyś wyglądało życie w Dzielnicy Północnej.

Spacer rozpocznie się i zakończy na Wydziale Psychologii UW.

psychologia
  • ndz., 2016-09-25 12:00
Spotkanie festiwalowe Ludzki węch w XXI wieku: przeżytek czy zmysł niedoceniony?

Psychologowie często określają człowieka jako istotę mikrosmatyczną, czyli taką, dla której węch ma niewielkie znaczenie. Istnieją jednak coraz liczniejsze dane wskazujące, że sprawny węch ma znaczenie dla współczesnego człowieka. W trakcie wykładu zostaną przedstawione podstawowe informacje na temat działania węchu człowieka i jego roli w różnych sferach życia. Poruszone zostanie także zagadnienie wykorzystania zapachów w marketingu. W zakończeniu zaprezentowane będą zaburzenia funkcji węchowych w różnych jednostkach chorobowych oraz w starszym wieku. Dysfunkcje węchu stają się współcześnie coraz częstsze, a ich konsekwencje mogą być bardzo poważne. Naukowa i społeczna świadomość roli węchu pozostaje jednak niewystarczająca.  

psychologia
  • ndz., 2016-09-25 13:00
Spotkanie festiwalowe SPOTKANIE ODWOŁANE

Na co dzień podejmujemy dziesiątki decyzji. Częściej dotyczą spraw małych (gdzie wyprowadzić psa na dużym blokowisku?), rzadziej tych dużych (jak chronić świstaki w Tatrach?). To, co je łączy to przede wszystkim znaczna waga dla mniejszych i większych społeczności: sąsiadów, mieszkańców miasta czy obywateli kraju. Jednocześnie bywają to sprawy, w których trudno osiągnąć kompromis, który satysfakcjonowałby wszystkich. Narzędziem pomagającym w osiągnięciu tego celu jest burza mózgów. Na warsztacie sprawdzimy, jak działa i co można z jej pomocą wypracować.

psychologia
  • ndz., 2016-09-25 13:00
Lekcja festiwalowa Uwaga reklamy

Warsztat uświadamiający czym jest reklama, jaką przyjmuje formę, gdzie można ją spotkać i czy można jej uniknąć? Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na przekazy reklamowe, rolę reklamy w kształtowaniu postaw młodych odbiorców i zachęcenie do selektywnego odbioru. Po warsztacie uczestnicy zdobędą kompetencje odróżniania przekazów komercyjnych od informacyjno-edukacyjnych. 

psychologia
  • pon., 2016-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Sekrety psychologii lotniczej: jak rozpoznać kandydata na dobrego pilota?

Aby zostać pilotem najnowocześniejszego samolotu bojowego czy śmigłowca, trzeba odznaczać się wyjątkowymi predyspozycjami fizycznymi, intelektualnymi i psychicznymi. Do latania myśliwcami F16 czy Mig-29 w Siłach Powietrznych RP wybiera się bowiem tylko najlepszych. Jednym z elementów systemu oceny przyszłych pilotów jest diagnoza psychologiczna. Tym, między innymi, zajmuje się Zakład Psychologii WIML, który rok rocznie prowadzi badania kandydatów do Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki odpowiednio dobranym testom przeznaczonym do pomiaru osobowości, zdolności poznawczych oraz koordynacji psychomotorycznej sprawdza się, czy dana osoba spełnia warunki zostania pilotem wojskowym.

Bazując na naszych doświadczeniach, podczas lekcji Festiwalowej opowiemy o psychologicznych aspektach pracy pilota, wymaganiach stawianych kandydatom do lotnictwa, oraz o wyzwaniach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby przechodzące badania w Zakładzie Psychologii WIML. Lekcja będzie składała się z dwóch części - wykładowej, podczas której przybliżymy ścieżkę badań, którą przechodzą przyszli piloci, oraz pokazowej, podczas której uczestnicy zobaczą konkretne zadania stawiane kandydatom i będą mogli samodzielnie spróbować swych sił w wybranych testach.

psychologia
  • pon., 2016-09-26 11:30
  • śr., 2016-09-28 11:30
Lekcja festiwalowa Uwaga reklamy

Warsztat uświadamiający czym jest reklama, jaką przyjmuje formę, gdzie można ją spotkać i czy można jej uniknąć? Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na przekazy reklamowe, rolę reklamy w kształtowaniu postaw młodych odbiorców i zachęcenie do selektywnego odbioru. Po warsztacie uczestnicy zdobędą kompetencje odróżniania przekazów komercyjnych od informacyjno-edukacyjnych. 

psychologia
  • pon., 2016-09-26 11:30
Lekcja festiwalowa Bohaterowie Cyber Świata – jak ograniczyć przemoc w Internecie.

Zajęcia adresowane są do szkół gimnazjalnych. Celem zajęć jest uwrażliwienie uczniów na problem cyberprzemocy i przedstawienie im metod radzenia sobie w sytuacji zetknięcia się z agresją internetową. Liczba nastoletnich użytkowników Internetu rośnie z roku na rok, jest on miejscem ich codziennej komunikacji. Dzieci często nie mają świadomości, jakie konsekwencje mają ich zachowania w Sieci i mogą nieświadomie przyczynić się do czyjegoś cierpienia. Podczas zajęć zdefiniowane zostaną sytuacje, które są przemocą internetową i mogą być krzywdzące dla innych. Omówiona zostanie specyfika komunikacji zapośredniczonej przez media elektroniczne. Wspólnie zastanowimy się, czym różni się ona od komunikacji twarzą w twarz, dlaczego łatwiej o nieporozumienia w Internecie. Uczniowie dowiedzą się, jak zachować się w przypadku bycia świadkiem lub osobą doświadczającą przemocy internetowej, w jaki sposób szukać pomocy. Modelowane będą pozytywne zachowania świadków cyberbullyingu, które ograniczają różne przejawy przemocy internetowej takie jak: zamieszczanie i powielanie obraźliwego materiału (zdjęć,filmów), Internetowe kłótnie, hejtowanie. Zajęcia będą miały interaktywną formę warsztatową. Uczniowie będą ćwiczyć umiejętności miękkie, które ograniczają występowanie zachowań cyberprzemocowych. Uczestnicy będą mieli możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia i praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy w ćwiczeniach ucząc się odpowiedzialności za podejmowane w Internecie działania.

psychologia
  • pon., 2016-09-26 12:00
Spotkanie festiwalowe Trauma relacyjna a ryzyko psychopatologii u dorosłych

Cel warsztatu: prezentacja koncepcji z obszaru psychotraumatologii zakładających, że  doświadczenia  traumatyczne z okresu dzieciństwa mogą w znacznym stopniu wpływać na zaburzenia i dysfunkcje w zakresie rozwoju psychicznego, w tym  afektywnego (deficyty mentalizacji). Przejawiają się między innymi deficytami w obszarze strategii rozpoznawania, rozumienia i zarządzania sferą afektywną przez procesy poznawcze. W efekcie przyczynia się to do rozwoju patologicznych mechanizmów obserwowanych w trakcie traumatycznego rozwoju, takich jak skłonność do patologicznej dysocjacji i aleksytymii. Omówione zostaną wyniki badań prezentujące relacje w obszarze trauma – dysocjacja – aleksytymia a psychopatologia. 

psychologia
  • pon., 2016-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy myślisz jak przywódca globalny?

W zglobalizowanym świecie od przywódców oczekuje się nowego sposobu myślenia – uwzględnienia szerokiego kontekstu, myślenia systemowego oraz kompetencji międzykulturowych. Taki sposób myślenia i działania jest użyteczny nie tylko w pracy zawodowej, ale w przewodzeniu samemu sobie  - swojemu życiu. Na warsztacie uczestnicy dowiedzą się jak rozwijać w sobie umiejętności przywódcy globalnego oraz będą mieli sposobność poznać dobre wzorce takiego przywództwa z życia społecznego. Spotkanie będzie miało formę warsztatu interaktywnego.

psychologia
  • pon., 2016-09-26 18:00
Lekcja festiwalowa Czynnik ludzki w wypadkach lotniczych

Wystąpienie ma na celu skupienie się na wypadkach związanych z lotnictwem, szczególnie zaś z udziałem człowieka – jego funkcjonowania psychologicznego, które w dużym stopniu determinowało to zdarzenie lotnicze. Wykład będzie się skupiać nie na skutkach lecz na przyczynowości.
W wypadkowości lotniczej jest to związane z tzw. czynnikiem ludzkim determinującym powstanie katastrofy. Czynnik ten nie musi wcale występować podczas czynności związanych z samym działaniem pilotów w kokpicie ale równie często znajduje się poza nimi i często dużo wcześniej. Analiza każdego zdarzenia lotniczego rozpoczyna się od przeanalizowania czynników ukrytych mogących mieć istotne znaczenie w wyjaśnieniu przyczyn powstania wypadku lotniczego. Idealną teorią wykorzystywaną w tym procesie wnioskowania jest teoria Jamesa REASONA (Swiss cheese). Każda misja lotnicza jaką załoga statku powietrznego ma do wykonania obarczona jest ryzykiem. Szacowanie tego ryzyka odbywa się na każdym poziomie podejmowanej decyzji. Mimo tak sformalizowanych procedur dochodzi jednak do wypadków lotniczych.

Niektóre czynniki zewnętrze i wewnętrzne takie jak: pośpiech, rutyna, aprobowanie nadmiernego ryzyka, brak właściwych nawyków i odpowiedniego przeszkolenia, warunki pogodowe, naciski oraz chęć zaimponowania mogą doprowadzić do tragedii. Każde działanie załogi lotniczej obarczone jest ryzykiem popełnienia błędów gdyż każdy statek powietrzny przemieszcza się w przestrzeni trójwymiarowej. Najważniejszą cechą każdego pilota powinno być monitorowanie lotu i umiejętne korygowanie niedociągnięć oraz błędów. Dlatego tak ważne jest prowadzenie właściwej profilaktyki, odpowiedniego szkolenia oraz dbanie o komfort psychiczny poszczególnych członków personelu lotniczego w „rodzinie lotniczej”.

psychologia
  • wt., 2016-09-27 10:00
  • wt., 2016-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Czynnik ludzki w wypadkach lotniczych

Wystąpienie ma na celu skupienie się na wypadkach związanych z lotnictwem, szczególnie zaś z udziałem człowieka – jego funkcjonowania psychologicznego, które w dużym stopniu determinowało to zdarzenie lotnicze. Wykład będzie się skupiać nie na skutkach lecz na przyczynowości.
W wypadkowości lotniczej jest to związane z tzw. czynnikiem ludzkim determinującym powstanie katastrofy. Czynnik ten nie musi wcale występować podczas czynności związanych z samym działaniem pilotów w kokpicie ale równie często znajduje się poza nimi i często dużo wcześniej. Analiza każdego zdarzenia lotniczego rozpoczyna się od przeanalizowania czynników ukrytych mogących mieć istotne znaczenie w wyjaśnieniu przyczyn powstania wypadku lotniczego. Idealną teorią wykorzystywaną w tym procesie wnioskowania jest teoria Jamesa REASONA (Swiss cheese). Każda misja lotnicza jaką załoga statku powietrznego ma do wykonania obarczona jest ryzykiem. Szacowanie tego ryzyka odbywa się na każdym poziomie podejmowanej decyzji. Mimo tak sformalizowanych procedur dochodzi jednak do wypadków lotniczych.

Niektóre czynniki zewnętrze i wewnętrzne takie jak: pośpiech, rutyna, aprobowanie nadmiernego ryzyka, brak właściwych nawyków i odpowiedniego przeszkolenia, warunki pogodowe, naciski oraz chęć zaimponowania mogą doprowadzić do tragedii. Każde działanie załogi lotniczej obarczone jest ryzykiem popełnienia błędów gdyż każdy statek powietrzny przemieszcza się w przestrzeni trójwymiarowej. Najważniejszą cechą każdego pilota powinno być monitorowanie lotu i umiejętne korygowanie niedociągnięć oraz błędów. Dlatego tak ważne jest prowadzenie właściwej profilaktyki, odpowiedniego szkolenia oraz dbanie o komfort psychiczny poszczególnych członków personelu lotniczego w „rodzinie lotniczej”.

psychologia
  • wt., 2016-09-27 10:00
  • wt., 2016-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Skoncentruj się, czyli jak ćwiczyć uwagę

Czy zdarza Ci się odrabiać lekcje całe popołudnie, choć wcale nie jest tak dużo zadane, bo „ciągle coś się dzieje”? Pytająca siostra, przychodzący SMS, grająca muzyka to „przeszkadzacze” (tzw. dystraktory), z którymi nasz mózg musi sobie poradzić, aby skupić się na wykonywanym zadaniu. Umiejętność koncentracji uwagi jest bardzo ważna w dzisiejszym wymagającym świecie, ponieważ pozwala działać szybciej, a przez to efektywniej. Podczas naszego spotkania dowiesz się czym jest uwaga i jak można ją trenować.

psychologia
  • śr., 2016-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Co trenujesz? Pamięć!

Trening pamięci można porównać z treningiem sportowym – dzięki wykonywanym ćwiczeniom poprawiamy swoje wyniki, aby w końcu zostać mistrzem. Zapraszamy Cię do udziału w lekcji, podczas której dowiesz się jak zapamiętywać dużo informacji w krótkim czasie, co to są półkule mózgowe oraz gdzie w mózgu ukryta jest pamięć. Poznasz specjalną mnemotechnikę (czyli technikę pamięciową), dzięki której zapamiętasz kilkadziesiąt wyrazów i zaczniesz uczyć się szybciej. 

psychologia
  • śr., 2016-09-28 11:30
Lekcja festiwalowa Sekrety psychologii lotniczej: jak rozpoznać kandydata na dobrego pilota?

Aby zostać pilotem najnowocześniejszego samolotu bojowego czy śmigłowca, trzeba odznaczać się wyjątkowymi predyspozycjami fizycznymi, intelektualnymi i psychicznymi. Do latania myśliwcami F16 czy Mig-29 w Siłach Powietrznych RP wybiera się bowiem tylko najlepszych. Jednym z elementów systemu oceny przyszłych pilotów jest diagnoza psychologiczna. Tym, między innymi, zajmuje się Zakład Psychologii WIML, który rok rocznie prowadzi badania kandydatów do Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki odpowiednio dobranym testom przeznaczonym do pomiaru osobowości, zdolności poznawczych oraz koordynacji psychomotorycznej sprawdza się, czy dana osoba spełnia warunki zostania pilotem wojskowym.

Bazując na naszych doświadczeniach, podczas lekcji Festiwalowej opowiemy o psychologicznych aspektach pracy pilota, wymaganiach stawianych kandydatom do lotnictwa, oraz o wyzwaniach, z jakimi muszą zmierzyć się osoby przechodzące badania w Zakładzie Psychologii WIML. Lekcja będzie składała się z dwóch części - wykładowej, podczas której przybliżymy ścieżkę badań, którą przechodzą przyszli piloci, oraz pokazowej, podczas której uczestnicy zobaczą konkretne zadania stawiane kandydatom i będą mogli samodzielnie spróbować swych sił w wybranych testach.

psychologia
  • pon., 2016-09-26 11:30
  • śr., 2016-09-28 11:30
Spotkanie festiwalowe Wykorzystanie znanych postaci w reklamie

Osobistości przenoszą w obszar działań marketingowych intensywne przeżycia emocjonalne i silne znaczenia ze świata obowiązującej w danej społeczeństwie kultury. Ich życie służy jako idealny i uniwersalny wzór do naśladowania, także w sferze konsumpcji i stylu życia. Konsumenci pilnie śledzą losy podziwianych przez siebie osobistości, których zachowanie i poglądy wpływają na ocenę marek, które wspierają swoim wizerunkiem. Reklamodawcy i twórcy reklam wierzą, że obecność sławnych osób pozwoli im zwrócić uwagę konsumenta rozpraszanego tysiącem informacji. Czy rzeczywiście? Co można osiągnąć wynajmując do reklamy znaną postać? Czego należy się obawiać?

psychologia
  • śr., 2016-09-28 15:30
Spotkanie festiwalowe Ciało- wróg czy przyjaciel…?

Warsztat poświęcony będzie pokazaniu w jaki sposób terapia akceptacji i zaangażowania może pomóc, gdy zmagamy się z problemami takimi jak wygląd który odbiega od kulturowo akceptowalnej normy, lub zmiany funkcjonowania naszego ciała na skutek choroby przewlekłej czy wypadku. Uczestnicy poznają narzędzia do pracy w własnymi zachowaniami, emocjami i myślami, które można wykorzystać, zmaksymalizować jakość własnego życia w zaistniałej sytuacji.

psychologia
  • śr., 2016-09-28 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy psycholog ma chrapkę na apkę? Aplikacje mobilne w pracy psychologa

Gwałtowny rozwój rynku technologii mobilnych daje unikalną szansę dotarcia do ogromnej liczby ludzi. Wyznacza nowe standardy zarówno pracy terapeutycznej jak i badawczej. W ramach dynamicznego rozwoju sektora E-Health powstają nie tylko złożone systemy informatyczno-komunikacyjne dla służby zdrowia i opieki zdrowotnej, lecz także narzędzia, które mają zachęcać ludzi do zarządzania własnym zdrowiem i dobrostanem. Zespół badaczy StresLab z Uniwersytetu SWPS opowie o tym, jak aplikacje mobilne są wykorzystywane w psychologii. Przedstawi szanse, zagrożenia, a przede wszystkim przykłady już istniejących rozwiązań w oparciu o nowe technologie. Zaprezentowane zostaną przykłady zastosowań
aplikacji mobilnych w terapii i psychoedukacji oraz wyniki badań dotyczące ich efektywności. Po prezentacji zapraszamy do dyskusji i dzielenia się doświadczeniami na temat wykorzystywania aplikacji mobilnych w psychologii.

psychologia
  • śr., 2016-09-28 17:00
Spotkanie festiwalowe Work Craving - pracoholik w pułapce pracy

Jak rozpoznać i leczyć uzależnienie od pracy.

Dr Kamila Wojdyło, autorka teorii Work Craving, opowie o nowej koncepcji pracoholizmu. Kto i kiedy może uzależnić się od pracy...? Na czym polega problem, który wciąga rodzinę i bliskich...? Dlaczego trudno poradzić sobie samemu i gdzie szukać pomocy.

psychologia
  • śr., 2016-09-28 18:00
Spotkanie festiwalowe Jak Cię widzą, tak Cię piszą…? O konsekwencjach stygmatyzacji w otyłości...

W ramach wykładu przedstawiona zostanie problematyka stygmatyzacji osób z nadmierną masą ciała  i jej konsekwencji dla zdrowia psychicznego i fizycznego osób podlegających stygmatyzacji. Szczególna uwaga zostanie poświęcona mało znanym w Polsce, choć według statystyk stosunkowo szeroko rozpowszechnionym (dotykającym 11% kobiet), chorobom takim jak obrzęk tłuszczowy oraz inne choroby tkanki tłuszczowej, które często mylone są z otyłością a przez to w równym stopniu narażone na stygmatyzację.

psychologia
  • śr., 2016-09-28 19:00
Spotkanie festiwalowe Autoprezentacja, czyli jak pokazać się z najlepszej strony

Celem tego wykładu jest przekazanie podstawowej wiedzy o tym jak przygotowywać się do wystąpienia publicznego w postaci prezentacji i jak je przeprowadzić . Opowiedziane w nim będzie o mechanizmie pierwszego wrażenia, o rozkładzie uwagi  słuchacza w czasie, o zasadach konstruowania wypowiedzi, o języku prezentacji, zasadach przygotowywania slajdów ilustrujących wystąpienie oraz o pracy z rzutnikiem, tablicą  i mikrofonem. Omówione zostaną   także zasadnicze błędy popełniane najczęściej podczas prezentacji . Również poradzę jak dawać sobie radę z  tak zwanymi trudnymi pytaniami.

psychologia
  • czw., 2016-09-29 15:30
Spotkanie festiwalowe „Simsociety” – symulacje komputerowe w naukach społecznych

Programy komputerowe są pierwszymi w dziejach ludzkości systemami, nad którymi możemy mieć absolutną władzę. Nie krępują nas nawet prawa fizyki, niekiedy tylko dostępna moc obliczeniowa. Nauki przyrodnicze – od astronomii po mikrobiologie posługują się tym narzędziem odkąd tylko komputery stały się dostępne czyli już od ponad pół wieku! Współcześnie z symulacyjnymi komputerowymi ukrytymi pod postacią gier stykamy się na co dzień. Oczywiście odmienny jest cel – w nauce zrozumienie złożonych procesów, w grach naśladowanie dla lepszej rozrywki odbiorcy. Wśród tysięcy tytułów są też takie jak „The Sims” czy „Simcity”. Te mają wiele wspólnego ze sposobem w jaki używamy komputerów do modelowania w naukach społecznych – i o tym właśnie opowiem.

psychologia
  • czw., 2016-09-29 17:00
Spotkanie festiwalowe Psychologia miłości

Bliskie związki, a w szczególności związki romantyczne, są jednym z ważniejszych obszarów naszego funkcjonowania społecznego. Jakość relacji partnerskich niejednokrotnie wyznacza nasze priorytety życiowe i w dużym stopniu decyduje o ocenie jakości całego życia. Dla wielu osób, również jakość relacji rodzicielskich, ma istotne znaczenie w procesie wyznaczania celów życiowych. Satysfakcjonujące związki mogą stać się motorem intensywnego rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego. Natomiast brak porozumienia z partnerem życiowym i/lub dziećmi może przyczynić się do obniżenia funkcjonowania we wszystkich dziedzinach życia, włącznie z pogorszeniem zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Celem warsztatu będzie przedstawienie psychologicznych mechanizmów powstawania, utrzymywania oraz rozpadu bliskich związków. Prowadząca omówi na czym polega i kiedy kształtuje się styl przywiązania, który w znacznej mierze wyznacza jakość bliskich związków. Natomiast każdy uczestnik będzie miał możliwość sprawdzenia swojego własnego stylu przywiązania. Zostanie również poruszony wątek dynamiki związków intymnych oraz chemii miłości.    

psychologia
  • czw., 2016-09-29 19:00
Spotkanie festiwalowe Ryzyk – fizyk czyli jak nasze emocje wpływają na podejmowane decyzje

Chłodne spojrzenie, stalowe nerwy, pokerowa twarz – powszechnie uważamy, że powstrzymując nasze emocje, jesteśmy w stanie podjąć racjonalne, trafne decyzje. Badania psychologiczne udowadniają jednak, że incydentalne emocje często nie pozostają bez znaczenia podczas podejmowania decyzji. Nasze decyzje - od kupna akcji na giełdzie, przez wybór uczelni, po decyzję o ukaraniu dziecka są powiązane z naszym nastrojem. Na nasze decyzje ma wpływ zarówno pogoda - np. słoneczny czy zachmurzony dzień, jak i muzyka, której słuchaliśmy w drodze do szkoły lub pracy. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy świadomi, że emocje wywołane przez te poboczne zdarzenia mogą wpłynąć na nasze decyzje. Potwierdza to szereg badań, które pokazują, że emocje nie tylko potrafią zmodyfikować zrozumienie sytuacji, ale i wpłynąć na naszą percepcje ryzyka. A jeśli tak, to czy powinniśmy się starać pozbyć emocji? Czy faktycznie tylko przeszkadzają nam w procesie podejmowania decyzji?

W ramach bloku "Społeczeństwo - układ złożony"

psychologia
  • pt., 2016-09-30 15:00
Spotkanie festiwalowe Społeczeństwo - układ złożony

Ośrodek Badania Układów Złożonych ISS UW od ponad 20 lat zajmuje się analizowaniem i modelowaniem procesów społecznych.  Poza układami złożonymi czyli complex systems podstawę stanowią także: dynamiczna psychologia społeczna, biologia ewolucyjna, memetyka, ekonomia... Nasza działalność jest bardzo interdyscyplinarna - tzn. że inspirację czerpiemy z wielu źródeł, a także publikacje mamy w różnych dziedzinach: od psychologii i kulturoznawstwa, aż po fizykę i infomatykę.
Choć tematyka, a zwłaszcza metodologia naszych badań bywają trudne dla laików, postanowiliśmy w tym roku spróbować przybliżyć ją szerszej publiczności.
Pomoże nam gościnnie najlepsza w Polsce specjalistka od memetyki - prof. Uniwersytetu Śląskiego, pani Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska.

Będą bogato ilustrowane wykłady, pokazy symulacji komputerowych a także prezentacje "jeszcze ciepłych" wyników badań, a na koniec dyskusja panelowa.
Więcej infomacji na facebooku: https://www.facebook.com/ModelowanieProcesowSpolecznych/

psychologia
  • pt., 2016-09-30 15:00
Spotkanie festiwalowe Skąd się biorą nieporozumienia? Warsztat o komunikacji

"Ja tego nie powiedziałem - skąd się biorą nieporozumienia? Warsztat o komunikacji". W ciekawy sposób pokażemy jaka jest różnica pomiędzy tym co myślimy, a jak to zostaje zrozumiane przez odbiorców. Zapraszamy na warsztaty

psychologia
  • pt., 2016-09-30 15:30
Spotkanie festiwalowe Jak nowe technologie informacyjne zmieniają życie społeczne

Mało kto jest sobie w stanie wyobrazić życie bez internetu - a co dopiero telefonu komórkowego! A jednak te i inne rozwiązania technologiczne wspomagające komunikację i relacje z innymi rozpowszechniły się niespełna 20 lat temu. Fakt, że wydają nam się niezbędne do codziennego funkcjonowania jest świetnym dowodem na to, że ich rola w życiu społecznym jest niebagatelna. Na wykładzie pokażemy jak nauki społeczne - wspomagane metodami fizyki i matematyki - próbują rozgryźć, co dokładnie zmieniło się w życiu społecznym od czasu boomu komunikacyjnego i co jeszcze może się zmienić.

W ramach bloku "Społeczeństwo - układ złożony"

psychologia
  • pt., 2016-09-30 18:00
Spotkanie festiwalowe Co mówi o nas nasz sposób patrzenia? – okulografia w nauce i praktyce

Zajęcia dotyczyć będą okulografii, czyli metody badawczej pozwalającej na rejestrację ruchów oczu. W czasie warsztatu zaprezentowana zostanie teoria i zasady pomiaru na których opiera się działanie okulografii, omówione też będą jej liczne zastosowania naukowe (badania nt. procesu czytania, wykorzystanie okulografii w diagnozie psychiatrycznej) i
praktyczne (marketing, badania użyteczności stron internetowych, interfejsy mózg-komputer). Następnie uczestnicy zajęć będą mogli zajrzeć do laboratorium SWPS i zobaczyć "na żywo" jak wygląda pomiar okulograficzny.

 

psychologia
  • sob., 2016-10-01 15:00