Europejski kanon literacki. Część 2: Miejsce literatury rosyjskiej

Druga część wykładu (z prezentacją medialną) rzuca światło na miejsce i rolę w europejskim kanonie literackim dzieł pisarzy rosyjskich (w powiązaniu z periodyzacją historycznoliteracką i ze szczególnym uwzględnieniem klasyki XIX wieku, od Aleksandra Puszkina do Antoniego Czechowa). Główne miejsce zajmie odpowiedź na pytania o kryteria tworzenia kanonu literackiego oraz wynikające z nich szanse („kapitał intelektualny”) i zagrożenia („przeludnienie”/”nadreperezentacja”, przymus a przyjemność czytania itp.), a także specyfikę literatury rosyjskiej na tle europejskim. Obie części wykładu – pierwsza jako teoretyczna (z odwołaniem do prac czołowych znawców tematu, m.in. Harolda Blooma, Ryszarda Nycza, Tomasza Wroczyńskiego) i druga jako zawierające propozycje rozwiązań (z przywołaniem również literatury polskiej)  – dopełniają się wzajemnie: istnieje możliwość wysłuchania obu lub każdej z osobna.

Typ szkoły:
Liczba osób:
Klasa od:
Klasa do:
poniedziałek, 26 Wrzesień, 2016 - 11:00
Dodatkowe informacje:
Wykład rzuca światło na główne problemy związane z kanonem literackim (definicja, kanon literacki a spis lektur szkolnych itp.) oraz miejsce w europejskim kanonie literackim dzieł pisarzy rosyjskich.
dr hab.
Magdalena