BOHATEROWIE TRYLOGII SIENKIEWICZA W STARYCH DRUKACH

Trylogia to historyczna powieść przygodowa z gatunku „płaszcza i szpady”, w której fikcja literacka wpleciona została w wydarzenia historyczne, a postaci wykreowane przez autora współistnieją z prawdziwymi aktorami – królami, hetmanami, wojownikami – opisywanego ćwierćwiecza wojen: od powstania Chmielnickiego, przez najazd szwedzki Karola X Gustawa, po nie tylko upadek Kamieńca Podolskiego, ale i zwycięstwo Jana Sobieskiego pod Chocimiem. Przedstawimy te osoby i wydarzenia w książkach z epoki, np. dziełach historycznych Joachima Pastoriusa i Samuela Pufendorfa, czy relacjach Charlesa Ogier'a i Augustyna Kordeckiego.

Znana jest erudycja historyczna Henryka Sienkiewicza, jego obczytanie w siedemnastowiecznych diariuszach i pamiętnikach oraz dziełach heraldycznych. Celem pokazu starych druków ze zbiorów BUW jest przybliżenie książek siedemnastowiecznych, które mogły zainspirować pisarza, studenta naszego uniwersytetu.

Dostępne od:
Dostępne do:
środa, 28 Wrzesień, 2016 - 17:00
Gabinet Sarych Druków BUW przedstawi obiekty ukazujące historyczne pierwowzory bohaterów i wydarzeń z powieści Henryka Sienkiewicza.
Dodatkowe informacje:
Dzieci do lat 11 wyłącznie pod opieką doroslych