Choroby rzadkie - osiem tysięcy zagadek medycznych

Numer: 
27

Celem prelekcji jest przybliżenie zagadnienia chorób rzadkich i ich szczególnej sytuacji w systemie ochrony zdrowia.

Choroby rzadkie to schorzenia, które występują bardzo rzadko  - nie częściej niż raz na dwa tysiąc osób. Wiele z nich uwarunkowanych genetycznie, a ich przebieg jest ciężki i często przewlekły.  Połowa z nich ujawnia w wieku dziecięcym. Problemem pacjentów z chorobami rzadkimi jest przede wszystkim mała wiedza na temat ich choroby. Proces diagnozy często trwa latami, dlatego nazywany jest odyseją diagnostyczną. Dla większości chorych nie ma żadnego leczenia, dla niektórych opracowane zostały tzw. leki sieroce, które bywają bardzo drogie. Nietypowe objawy powodują, że chorzy doświadczają trudności nie tylko w uzyskaniu opieki medycznej, ale także odpowiedniego wsparcia społecznego.

 

Obecnie znamy już około ośmiu tysięcy takich chorób; na niektóre z nich choruje tylko kilka osób w Polsce, na inne – kilka tysięcy. W sumie wedle szacunków dotykają one od 6% do 8% populacji, a to oznacza, że w Polsce na choroby rzadkie w Polsce może chorować nawet 2,3-3 mln osób. Skala problemu porównywalna jest więc z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca.

 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
18 lat
Dostępne do: 
80 lat
Termin: 
poniedziałek, 26 Wrzesień, 2016 - 17:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Celem prelekcji jest przybliżenie zagadnienia chorób rzadkich i ich szczególnej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Choroby rzadkie to schorzenia, które występują nie częściej niż na 2 tys .urodzeń.
Dodatkowe informacje: 
Możliwość wejścia do 100 osób Zapisy na mail: medycyna@lazarski.edu.pl
Wykonawca
mgr
Maria
Libura
Miejsce spotkania: 
Świeradowska 43
02-662 Warszawa
Wejście D, sala 130, 1 piętro