Dystrofie mięśniowe – prawdy i mity o chorobach mięśni

Numer: 
421

Dystrofie mięśniowe to grupa genetycznie uwarunkowanych chorób, które mogą prowadzić do znacznego ograniczenia sprawności ruchowej, dlatego budzą zrozumiały lęk. To sprawiło, że wokół dystrofii mięśniowych narosło wielu mitów – zarówno tych dotyczących istoty choroby, jej przebiegu, jak i dziedziczenia oraz możliwości terapeutycznych - także tych nowych, wykorzystujących najnowsze zdobycze nauki.

   Bardzo często umyka gdzieś fakt, że mięśnie szkieletowe nie chorują w sposób odosobniony: mogą dołączyć się objawy kardiologiczne, zaś gorsza sprawność ruchowa wpływa niekorzystnie na układ kostny, oddechowy i pokarmowy. Nie można tu także pominąć dobrostanu psychicznego chorego oraz jakości życia związanej z funkcjonowaniem społecznym, możliwością zdobycia wykształcenia oraz realizacji w życiu osobistym i zawodowym.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
18 lat
Dostępne do: 
100 lat
Termin: 
sobota, 1 Październik, 2016 - 12:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Dystrofie mięśniowe powodują ograniczenia sprawności ruchowej i zaburzenia funkcji narządów, budzą zrozumiały lęk. Stąd wiele mitów dotyczących przebiegu choroby, dziedziczenia oraz możliwych terapii.
Wykonawca
dr hab.
Agnieszka
Madej-Pilarczyk
Miejsce spotkania: 
ul. A. Pawińskiego 5
02-106 Warszawa
sala D204, I piętro