Metody biologii molekularnej jako narzędzia w diagnostyce medycznej

Numer: 
300

Metody biologii molekularnej mogą się wielu z nas, tych niewtajemniczonym, wydawać się co najmniej tak obce i odległe, jak życie na Marsie. Nic bardziej mylnego! Obecne metody diagnostyczne stosowane na przykład w wykrywaniu zakażeń wirusami (HCV, HIV), bakteriami (gruźlica, borelioza) czy pasożytami (lambiozy) wykorzystują nowoczesne techniki biologii molekularnej takie jak ELISA, Western blot czy PCR.

Podczas spotkania w przystępny sposób zostaną wyjaśnione poszczególne metody, ich dobre i złe strony. Odpowiemy na pytania: co znaczy wynik fałszywie dodatni i fałszywie ujemny, co to jest czułość testu diagnostycznego, co sprawia, że otrzymany wynik jest wiarygodny.

Serdecznie zapraszam na wspólną podróż do świata metod biologii molekularnej w diagnostyce podczas, której udowodnię, że hasła typu ELISA, czy PCR nie są tylko domeną seriali science fiction.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
15 lat
Dostępne do: 
100 lat
Termin: 
sobota, 24 Wrzesień, 2016 - 10:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
ELISA, Western blot i PCR to metody powszechnie stosowane, zarówno w nauce, jak i diagnostyce np. zakażeń wirusami, bakteriami czy pasożytami. O współczesnych metodach diagnostycznych oczami biologa.
Organizator: 
im. M. Mossakowskiego
Wykonawca
dr
Małgorzata
Beręsewicz
Miejsce spotkania: 
ul. A. Pawińskiego 5
02-106 Warszawa
sala D 204, I piętro