Motyle nocne: entomologia a kultura

Numer: 
102

W wielu kulturach ćmy były symbolami śmierci bądź życia w zaświatach. Często traktowano je jako zły omen, przypisywano im również właściwości nadprzyrodzone – wierzono, że ćmy to czarownice przemienione w owada. Motyle nocne wciąż fascynują i inspirują twórców kultury: wystarczy wspomnieć Milczenie owiec bądź powieści Suzanne Collins z serii Igrzyska śmierci. Przedstawienie tych owadów często odbiega od biologicznej prawdy - niemniej zdarza się, że ćmy posiadają dla twórców kultury nie tylko wartość symboliczną, lecz stają się również przedmiotem wnikliwej obserwacji biologicznej i dyskusji o relacjach pomiędzy człowiekiem a światem przyrody.

Podczas spotkania porozmawiamy o obecności motyli nocnych w kulturze, a następnie wykorzystamy wiedzę z dziedziny entomologii, by wymienić się spostrzeżeniami o fragmentach wybranych dzieł literackich. Przy okazji dowiemy się, między innymi, dlaczego ćmy tak naprawdę lecą do światła, oraz co się stanie, gdy ktoś po zmroku - na początku sierpnia – popłacze się w ogrodzie. Na koniec zastanowimy się, czy warto wykorzystywać wiedzę biologiczną, rozmawiając o dziełach kultury.

Typ spotkania: 
Dostępne od: 
15 lat
Dostępne do: 
100 lat
Termin: 
wtorek, 27 Wrzesień, 2016 - 15:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Ćmy od wieków pojawiały się w dziełach kultury – od mitologii starożytnego Egiptu, przez kino amerykańskie po poezję współczesną. Porozmawiamy o nich w ujęciu kulturoznawczym, jak i biologicznym.
Organizator: 
Wykonawca
mgr
Katarzyna
Fetlińska
Miejsce spotkania: 
Instytut Anglistyki, ul. Hoża 69
00-681 Warszawa
Sala 131