Ryzyko w działalności społeczno-gospodarczej

Numer: 
80

      Każda działalność ludzka zawiera w sobie element ryzyka – uświadamianego lub nieuświadamianego. Tadeusz Kotarbiński w Traktacie o dobrej robocie konstatował: „Ryzyko bywa większe lub mniejsze w odwrotnej zależności od stopnia prawdopodobieństwa skuteczności zastosowanego środka, zawsze jednak, jeśli czyn jest obiektywnie w pewnej mierze śmiały, ryzyko przy nim jakieś musi być, a więc obiektywna niepewność”. Naturalnym dążeniem człowieka jest redukcja tego ryzyka; ma ono bowiem pejoratywny charakter – ziszczenie się ryzyka oznacza częściową lub całkowitą nieskuteczność działań, jakiś niepożądany koszt (sensu largo). Identyfikacja, szacowanie i zarządzanie ryzykiem to współcześnie konieczność. Metody ograniczania ryzyka mogą być różne – od niepodejmowania działalności ryzykownej do ubezpieczenia się od ryzyka.

      Współcześnie mamy do czynienia z kilkoma obszarami ryzyka o strategicznym charakterze dla społeczeństwa. Są to: ryzyko bezpieczeństwa publicznego/państwowego, ryzyko działalności gospodarczej, ryzyko finansowe gospodarstw domowych i ryzyko działalności w sieci. Mówi się też o ryzyku politycznym danego państwa (np. ryzyko wojny, ryzyko nietrafnych wyborów władz, ryzyko niewłaściwych wyborów sojuszy politycznych  itp.).

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Dostępne od: 
14 lat
Dostępne do: 
100 lat
Termin: 
wtorek, 27 Wrzesień, 2016 - 18:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Każda działalność ludzka zawiera w sobie element ryzyka. Jak radzimy sobie z problemami (obszarami ryzyka), które sprowadził na siebie człowiek czyniąc społeczeństwo lepszym i wydajniejszym?
Wykonawca
prof. dr hab.
Jerzy
Kolarzowski
Wykonawca
dr
Małgorzata
Sidor-Rządkowska
Wykonawca
mgr inż.
Tadeusz
Berliński
Miejsce spotkania: 
ul. Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
sala 154