Wybór międzyokresowy

Numer: 
85

Model wyboru międzyokresowego stanowi w mikroekonomii wstęp do wyprowadzenia matematyki finansowej oraz problemu dyskontowania hiperbolicznego. Zagadnienia te połączone w jednym wykładzie mogą dać obraz wielu błędów poznawczych, które dotykają zarówno pojedyncze osoby jak i stanowią problem dla instytucji. Zajęcia składać się będą z serii eksperymentów i ćwiczeń omawiających zagadania wartości pieniądza (dochodów) w czasie. Składać się będą z dwóch części:

1. Wstęp do matematyki finansowej i wyprowadzenie podstawowych definicji: wartości obecnej (PV), wartości przyszłej (FV), realnej/efektywnej stopy procentowej, wartości NPV. W prosty sposób pokazane zostaną pułapki, na które można trafić w różnych ( nie tylko finansowych) w sytuacjach życiowych nie znając tych pojęć. 

2. Omówienie problemu psychologicznego postrzegania wartości w czasie. Podczas wykładu na podstawie wyników prostego eksperymentu będzie omówiony problem dyskontowania hiperbolicznego oraz jak „szybkie” dyskontowanie może wpłynąć na nasze wybory życiowe.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Dostępne od: 
16 lat
Dostępne do: 
1 000 lat
Termin: 
wtorek, 27 Wrzesień, 2016 - 18:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Jak zmienia się wartość pieniądza (dochodów) w czasie? Warsztat stanowi wstęp do matematyki finansowej oraz oraz problemu dyskontowania hiperbolicznego. Konkurs z nagrodami!
Organizator: 
Wydział Nauk Ekonomicznych UW
Współorganizator: 
Labsee.pl
Wykonawca
dr
Tomasz
Kopczewski
Miejsce spotkania: 
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa