Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Programowanie dla każdego

Programowanie nie jest sztuką zarezerwowaną dla nielicznych. Zapraszamy dzieci na warsztaty gdzie każdy będzie mógł stworzyć własną aplikację - na przykład grę komputerową.

Programowanie wydaje się być sztuką zarezerwowaną jedynie dla nielicznych. Na szczęście nie jest to prawda i każdy może stać się twórcą programu komputerowego i stworzyć własną grę komputerową, animacje czy inną aplikację. ICM proponuje blok aktywności adresowany do uczniów, rodziców i nauczycieli polegający na możliwości stworzenia własnej aplikacji (na przykład gry komputerowej). Dzieci będą miały okazję do pracy w laboratorium komputerowym ICM.

• sob., 2017-09-30 09:00
  • sob., 2017-09-30 12:00
Spotkanie festiwalowe Kodowanie, programowanie, czyli co potrafią dzieci

Przedstawimy środowisko do programowania wizualnego SCRATCH oraz przykładowe projekty wykonane z jego pomocą. Pokażemy projekty stworzone przez uczniów w tym zgłoszone na konkurs Kodowanie w SCRATCHu.

Nauka programowania staje się coraz bardziej istotną umiejętnością, zaczyna wchodzić do szkół na całym świeci w tym w Polsce. W związku z tym jest wiele wątpliwości czy dzieci potrafią programować i czy wczesne nauczanie programowania ma sens. By rozwiać wątpliwości chcemy przedstawić najciekawsze projekty stworzone przez uczniów w trakcie zajęć szkolnych i pozalekcyjnych, w tym projekty zgłoszone na konkurs Kodowanie w SCRATCHu. Przedstawione zostanie środowisko do programowania wizualnego SCRATCH oraz przykładowe projekty wykonane z jego pomocą.

• sob., 2017-09-30 10:30
Spotkanie festiwalowe Programowanie dla każdego

• sob., 2017-09-30 09:00
  • sob., 2017-09-30 12:00
Spotkanie festiwalowe Rzecz o programowaniu równoległym

Spotkanie poświęcone programowaniu współczesnych wieloprocesorowych komputerów. Pokażemy jak z wykorzystaniem współczesnych narzędzi można prosto i efektywnie tworzyć aplikacje na superkomputery.

W mitologii greckiej Okeanos to jeden z tytanów a hydra to wielogłowy potwór. Są to jednocześnie nazwy wieloprocesorowych komputerów dostępnych w ICM UW. Dla większości, korzystanie z nich jest wyzwaniem analogicznym do walki z mitologicznymi potworami czy tytanami. Programowanie takich systemów rzeczywiście nie jest łatwe, jednak współcześni informatycy mają coraz więcej narzędzi pozwalających  na proste i efektywne programowanie dużych, wieloprocesorowych komputerów. Jest to o tyle ważne, że wzrost szybkości komputerów jest możliwy tylko dzięki zastosowaniu wielu procesorów, co widzimy już w komputerach osobistych, laptopach czy telefonach komórkowych.

• sob., 2017-09-30 13:30
Spotkanie festiwalowe Warsztaty z programowania równoległego

Zapraszamy uczestników na warsztaty, na których będzie można napisać własną aplikację równoległą w języku Java (lub innym) i uruchomić ją na komputerach ICM.

• sob., 2017-09-30 14:30
Spotkanie festiwalowe Indywidualne i społeczne konsekwencje upowszechniania internetu

Czy korzystanie z internetu ma pozytywny czy negatywny wpływ na różne sfery życia użytkowników? Jak pod wpływem upowszechnienia się nowych technologii zmienia się nasz społeczeństwo?

• sob., 2017-09-30 15:30