Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Matematyczny Escape Room

Lubisz zagadki matematyczne? Próbowałeś kiedyś swoich sił w Escape Room'ie? Koło Naukowe Matematyków Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej przygotowało dla Ciebie niezapomnianą przygodę. Przyjdź i spróbuj uwolnić się ze świata matematycznych zagadek. Zasady:

• zbierz kilkuosobową drużynę miłośników łamigłówek matematycznych,
  • wybierz poziom trudności jaki preferuje drużyna: poziom łatwy - skierowany do najmłodszych, poziom średni lub poziom trudny,
  • zapoznaj się z regulaminem zabawy na miejscu,
  • wejdź do MiNI Escape Room'u i znajdź sposób, aby się z niego wydostać przed upływem czasu.

Zabierz rodzinę oraz znajomych i wpadnij do nas, a przekonasz się, jak matematyka potrafi być zabawna i intrygująca.

• sob., 2017-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe LEGO Matematyka

W poszukiwaniu form wyrazu myśli naukowej i popularnonaukowej dotarliśmy do filmów wykonywanych metodą poklatkową. Jako budulec scenografii posłużyły klocki LEGO©. Aktorami są figurki produkcji tej samej firmy, tzw. “Minifigs”. Dwoją się one i troją na ekranie, aby - poza sprawieniem przyjemności widzowi z samego oglądania żartobliwej animacji - przekazać jakąś ciekawostkę naukową. Tymczasem na warsztacie są ciekawostki matematyczne, jako że matematyka jest nam najbliższa. Będzie można dowiedzieć się jak paradoksalne wnioski można wyciągnąć z elementarnych nawet rozważań probabilistycznych (paradoksalne, jednak zgodne z eksperymentami), czy przekonać się, iż sprytne kodowanie problemu może umożliwić błyskawiczne rozwiązanie nawet złożonej zagadki. Poza prezentacją gotowych dzieł odsłonimy nieco kulisy ich powstawania.

• sob., 2017-09-23 12:00
Spotkanie festiwalowe Liczby na przestrzeni dziejów

W czasie wykładu omówimy w jaki sposób różne cywilizacje zapisywały liczby. Zaczniemy od nacięć na kościach (ok 30.000 lat p.n.e.) oraz pisma klinowego (Babilon, ok 6.000 lat p.n.e.). Następnie omówimy systemy hieroglificzne, używane przez różne cywilizacje. Na zakończenie opowiemy o ewolucji liczb arabskich zakończonej w X wieku naszej ery.

• ndz., 2017-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Magia matematyki

Na nietypowym wykładzie przedstawione zostaną "magiczne" sztuczki karciane, które w głównej mierze bazują na niepozornych i zaskakujących zasadach matematyki. Przekonamy się, że każdy z nas może stać się bez problemu matematycznym iluzjonistą.

• ndz., 2017-09-24 12:00
Spotkanie festiwalowe Wykład popularno-naukowy z przedstawieniem pt. "Wacław Sierpiński"

Celem aktywności koła artystycznego TeMat, działającego przy Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, jest zainteresowanie kulturą i sztuką młodych, ścisłych umysłów, przede wszystkim licealistów i studentów nauk technicznych. Nasz zespół składający się ze studentów, doktorantów, a także kilku pracowników Wydziału, bierze udział we wspólnych wyjściach do teatru, seansach filmowych, warsztatach o różnej tematyce, a także przedstawieniach popularyzujących matematykę. W tym roku przygotowania do naszego letniego projektu, nawiązującego do biografii Wacława Sierpińskiego, pragniemy zwieńczyć występem na XXI Festiwalu Nauki. Podczas wykładu opowiemy m.in. o konstrukcji i zadziwiających własnościach trójkąta Sierpińskiego, pojęciu fraktala i jego najbardziej znanych przykładach, a także najważniejszych wydarzeniach z życia matematyka, które miały wpływ na dorobek naukowy nie tylko Sierpińskiego, ale także wielu innych poważanych naukowców.

• ndz., 2017-09-24 14:00
Spotkanie festiwalowe Między Bachem a Banachem; matematyczne struktury w muzyce i sztuce

Tajemnicze powiązania między matematyką a sztuką fascynują ludzi od dawna. Na przykład, w muzyce Jana Sebastiana Bacha można dostrzec rozliczne przejawy matematycznych idei, takich jak symetria czy rekurencja. W sztuce współczesnej fenomen tej zadziwiającej interakcji nasila się. W trakcie wykładu przedstawię kilka spektakularnych przykładów bezpośredniego wykorzystania struktur matematycznych w muzyce, grafice i architekturze.

• śr., 2017-09-27 17:00