Wydział Medyczny, Uczelnia Łazarskiego

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Tkanka tłuszczowa jako dziesiąty układ narządów

Tkankę tłuszczową należy obecnie uważać za odrębny układ narządów. Na układ ten składają się poszczególne elementy tkanki tłuszczowej w różnych okolicach ciała, zwane depozytami. Na wykładzie zostanie omówiona budowa anatomiczna, mikroskopowa oraz czynność fizjologiczna tkanki tłuszczowej. Zostanie także przedstawiona rola tkanki tłuszczowej w patogenezie chorób cywilizacyjnych: cukrzycy typu 2 i miażdżycy.

zdrowie i medycyna
  • pon., 2017-09-25 16:30
Spotkanie festiwalowe SPOTKANIE ODWOŁANE Choroby rzadkie - osiem tysięcy zagadek medycznych

Celem wykładu jest przybliżenie zagadnienia chorób rzadkich i ich szczególnej sytuacji w systemie ochrony zdrowia.

Choroby rzadkie to schorzenia, które występują nie częściej niż raz na dwa tysiąc osób. Wiele z nich uwarunkowanych genetycznie, a ich przebieg jest ciężki i często przewlekły. Połowa z nich ujawnia w wieku dziecięcym. Problemem pacjentów z chorobami rzadkimi jest przede wszystkim mała wiedza na temat ich choroby. Proces diagnozy często trwa latami, dlatego nazywany jest odyseją diagnostyczną. Dla większości chorych nie ma żadnego leczenia, dla niektórych opracowane zostały tzw. leki sieroce, które bywają bardzo drogie. Nietypowe objawy powodują, że chorzy doświadczają trudności nie tylko w uzyskaniu opieki medycznej, ale także odpowiedniego wsparcia społecznego.

Obecnie znamy już około ośmiu tysięcy takich chorób; na niektóre z nich choruje tylko kilka osób w Polsce, na inne – kilka tysięcy. W sumie wedle szacunków dotykają one od 6% do 8% populacji, a to oznacza, że w Polsce na choroby rzadkie w Polsce może chorować nawet 2,3-3 mln osób. Skala problemu porównywalna jest więc z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca

zdrowie i medycyna
  • pon., 2017-09-25 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy sieci neuronowe mogą pomóc lekarzowi?

Dzięki zastosowaniu wielu zdobyczy nowoczesnej techniki, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił w medycynie wręcz oszałamiający postęp. Dotyczył on rozmaitych technik diagnostycznych oraz supernowoczesnych technik leczenia. Niestety osiągnięcia te nie przełożyły się na zadowolenie pacjentów, chorych i ich rodzin z kontaktów z przedstawicielami systemów ochrony zdrowia. Wraz z pojawieniem się i upowszechnieniem Internetu zaczął także narastać kryzys zaufania do wiedzy i kompetencji lekarzy. Dzisiaj słynny „dr Google” jest pierwszym „konsultantem” dolegliwości milionów ludzi. Czy skuteczniejszym od lekarzy? Czy lekarze powinni korzystać z supernowoczesnych technik informatycznych wykorzystujących sztuczną inteligencję i sieci neuronowe? Jak będzie się zmieniać zmedykalizowany świat telemedycyny, medycyny spersonalizowanej, translacyjnej, czy „mobilnej”? Czy pojawią się „wirtualni lekarze”? 

zdrowie i medycyna
  • wt., 2017-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Pierwsza pomoc - naucz się ratować!

To krótkie zajęcia praktyczne, na których nauczysz się, jak udzielić pierwszej pomocy. Przećwiczysz uciśnięcia klatki piersiowej, użycie automatycznego defibrylatora oraz dowiesz się, jak skutecznie wezwać pomoc. Dowiesz się, co zrobić gdy ktoś się zakrztusi, skaleczy lub oparzy. Szybko i praktycznie zdobędziesz wiedzę, która może komuś uratować ludzkie życie.

zdrowie i medycyna
  • wt., 2017-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Oko a dzieło sztuki

Wielu artystów cierpiało na choroby oczu i zmiany zachodzące w oku związane z wiekiem. Miało to niewątpliwy wpływ na sposób komponowania i konstruowania ich dzieł. Temat zostanie omówiony na przykładzie twórczości wybranych, wybitnych artystów - malarzy.

zdrowie i medycyna
  • śr., 2017-09-27 16:00