Człowiek robi błędy, ludzie robią naukę. Nauka i technika okiem socjologa

Numer: 
318

Zazwyczaj gdy myślimy o nauce i technice, to wyobrażamy sobie wybitnych wynalazców i genialne badaczki. Jeśli jednak spojrzymy dokładniej na dowolne odkrycie naukowe lub konstrukcję techniczną, to zobaczymy prace całych zespołów, wpływy ekonomii i polityki. 

 

W trakcie naszego spotkania porozmawiamy o tym jak socjologia postrzegała naukowców i konstruktorki oraz jak definiowała zadania społeczne nauki i techniki. Zobaczymy czym społeczność fizyków cząstek elementarnych różni się od biologów. Zerkniemy też na to co o społeczeństwie mogą powiedzieć krętki syfilisu. Zerkniemy też w jaki sposób łaziki marsjańskie i lądowniki księżyowe pomagają tworzyć kawałki społeczeństwa. 

Na końcu wykładu przedstawię problemy etyczne z jakimi boryka się socjolog nauki. Spróbujemy wspólnie z publicznością zastanowić się nad ich możliwymi rozwiązaniami. 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Dostępne od: 
12 lat
Dostępne do: 
99 lat
Termin: 
niedziela, 24 Wrzesień, 2017 - 11:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Na ogół nauka kojarzy się z wybitnymi wynalazcami, jednak w rzeczywistości odkrycia są wynikiem pracy całych zespołów, czynników ekonomicznych, społecznych czy politycznych.
Organizator: 
Wykonawca
mgr inż.
Marcin
Zaród
Miejsce spotkania: 
Karowa 18
00-927 Warszawa