„Drobiazgi, które nosił przy sobie”. O pasjach i zwyczajach Bolesława Prusa

Numer: 
342

W latach 1923-1924 Oktawia Głowacka, wdowa przekazała do bibliotek i archiwów spuściznę oraz materiały po swoim mężu znanym jako Bolesław Prus.

Wśród rękopisów i maszynopisów były nie tylko pierwsze wersje utworów czy notatki pisarza (między innymi notatki twórcze do powieści, a także notesy uważane za jego warsztat pisarski), ale również zapiski jego żony, która porządkowała materiały zgromadzone w domowym archiwum. Znalazł się tam Spis pamiątek śp. Aleksandra Głowackiego „Bolesława Prusa” sporządzony ręką Oktawii (obecnie w Zbiorach Ikonograficznych i Fotograficznych Muzeum Narodowego w Warszawie, sygn. 3879/1). Jego częścią jest wykaz Drobiazgów, które [pisarz] nosił przy sobie. Zapiski te zawierają cenne informacje o zwyczajach i pasjach pisarza, o jego codzienności. Przede wszystkim jednak świadczą o jego fascynacji aparatem fotograficznym i fotografią.
Wiele mówią również o autorze Lalki i jego ostatnim etapie życia i twórczości pierwsze próby maszynopisania, które są przechowywane w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy opatrzone tytułem Nauka Prusa pisania na maszynie (sygn. 128 IV). Jak ważne było to dla pisarza narzędzie pracy świadczy choćby sam fakt odnotowania go w testamencie.

Typ spotkania: 
Dostępne od: 
16 lat
Dostępne do: 
100 lat
Termin: 
sobota, 23 Wrzesień, 2017 - 11:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Materiały pochodzące z archiwum Prusa, jakie zachowały się w zbiorach bibliotek obdarowanych przez wdowę po pisarzu Oktawię Głowacką mogą posłużyć jako źródło wiedzy o życiu i twórczości pisarza.
Wykonawca
dr
Agata
Grabowska-Kuniczuk
Miejsce spotkania: 
Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
sala im. A. Mickiewicza