Jak robiono farby - pigmenty i spoiwa stosowane w dawnych wiekach

Na wykładzie omówione zostaną rodzaje materiałów używanych dawniej i dziś do produkcji farb artystycznych. Poznając materiał, w którym tworzy artysta i sposób malowania, możemy uzyskać cenne informacje o okresie i szkole, w której tworzył. Omówione zostaną wyniki badań technologicznych i materiałowych, które  zestawione z wiedzą z zakresu historii sztuki, umożliwią pogłębienie wiedzy o poszczególnych warsztatach artystycznych, stanowiących pomoc w atrybucji obrazów, datowaniu oraz rekonstrukcji ich dziejów, oraz przede wszystkim poznaniu warsztatu malarskiego. Każdy pigment użyte w mieszaninie ze spoiwem posiada pewne cechy charakterystyczne, których znajomość jest bardzo ważna podczas procesu malowania.

Dostępne od:
Dostępne do: