Kobiety-wojowniczki w historii i kulturze Rosji oraz Ukrainy

Numer: 
92

Wykłady będą poświęcone zjawisku kobiet-wojowniczek w kulturze, folklorze i historii Rosji oraz Ukrainy. Omawiane tereny od VIII wieku były zasiedlane przez wędrowne plemiona scytyjskie i sarmackie, co nie pozostało bez wpływu na późniejszą kulturę ukraińską i rosyjską. To właśnie wśród rzeczonych plemion poszukiwano mitycznych Amazonek, i to w ich przypadku odkryto archeologiczne dowody na istnienie walczących kobiet.

Słuchacze będą mieli niepowtarzalną okazję poznać oblicza bojowych kobiet ze wschodniej perspektywy: począwszy od kurhanów z pochówkami uzbrojonych kobiet, poprzez staroruskie eposy o pojedynkach bohaterów z wojowniczymi „polanicami”, a skończywszy na ludowych opowiastkach o „miastach kobiet” i piosenkach o „wojsku kobiecym”. Oprócz przeglądu źródeł folklorystycznych część wykładu zostanie poświęcona historycznym przykładom kobiet-wojowniczek na terenie Ukrainy i Rosji od czasów średniowiecznych, poprzez okres wojen i powstań kozackich, a skończywszy na XX wieku.

Pomimo ograniczenia prezentowanego materiału do rosyjskiego i ukraińskiego obszaru, omawiane zagadnienia zostaną zaprezentowane także w szerszym kontekście euroazjatyckim; zostaną przytoczone analogiczne przykłady występowania motywu kobiet-wojowniczek (z terenów Kazachstanu, Kaukazu, Mazowsza), będące efektem czerpania ze wspólnego scytyjskiego dziedzictwa albo lokalnymi modyfikacjami mitu o Amazonkach.

Typ spotkania: 
Forma: 
Dostępne od: 
16 lat
Dostępne do: 
60 lat
Termin: 
wtorek, 26 Wrzesień, 2017 - 15:00
wtorek, 26 Wrzesień, 2017 - 16:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Wykłady poświęcone będą kobietom-wojowniczkom w folklorze, kulturze i historii Rosji i Ukrainy. Zaprezentowany zostanie materiał folklorystyczny, pieśni, opowiastki ludowe oraz źródła archeologiczne.
Wykonawca
mgr
Daria
Ławrynow
Miejsce spotkania: 
Dobra 55
00-312 Warszawa
sala 01.076