Kolorowy świat bakterii

Numer: 
428

Bakterie to maleńkie organizmy, których nie widzimy gołym okiem, tzw. mikroorganizmy. O ich obecności często możemy się przekonać; mogą być naszymi wrogami, gdyż są przyczyną wielu chorób (angina, borelioza, próchnica, tężec), ale także sprzymierzeńcami, ponieważ pomagają np. w produkcji szczepionek i leków, kiszonych ogórków, produktów mlecznych, kosmetyków czy w oczyszczaniu ścieków.

Bakterie wykorzystuje się również w nauce, jako organizmy modelowe w badaniach, a także w przemyśle, jako narzędzia do wytwarzania pożądanych substancji. Takie zastosowanie bakterii jest możliwe dzięki poznaniu ich fizjologii i materiału genetycznego oraz rozwojowi biologii molekularnej.

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z pracą w laboratorium, w którym przedmiotem badań są bakterie. Dowiedzą się, że są one najliczniejszą i wszędobylską grupą organizmów żywych na Ziemi, że mogą się poruszać, produkować pożyteczne enzymy i inne związki chemiczne, tworzyć kolonie oraz porozumiewać się ze sobą. Podczas warsztatów uczestnicy „pokolorują” bakterie i zobaczą je pod mikroskopem, wyhodują „własne” mikroorganizmy, a także przeprowadzą eksperyment z wykorzystaniem enzymu produkowanego przez bakterie i zobaczą skutki jego aktywności.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Dostępne od: 
10 lat
Dostępne do: 
13 lat
Termin: 
sobota, 30 Wrzesień, 2017 - 10:00
sobota, 30 Wrzesień, 2017 - 12:30
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z pracą w laboratorium, przeprowadzą eksperyment z wykorzystaniem enzymu produkowanego przez bakterie, wyhodują, wybarwią i zobaczą bakterie pod mikroskopem.
Dodatkowe informacje: 
Wymagane wcześniejsze zapisy, osoby chętne prosimy o przesłanie imienia i nazwiska oraz wieku dziecka na adres: anetab2@ibb.waw.pl.
Wykonawca
dr
Aneta
Bartosik
Wykonawca
mgr
Karolina
Kotecka
Wykonawca
mgr
Ewa
Lewicka
Wykonawca
mgr
Monika
Mitura
Wykonawca
mgr
Magdalena
Modrzejewska
Miejsce spotkania: 
ul. Pawińskiego 5a
02-106 Warszawa
blok A, I piętro, pok. 103, 104