Zabytkowe Kolekcje a wyzwania konserwatorskie- Kolekcja Jana Branickiego

Dwa lata temu do jednej z pracowni konserwacji malarstwa na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, trafił obraz nieznanego autora z Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku przedstawiający portret Jana Klemensa Branickiego. Informacja o osobie uwiecznionej na obrazie, stała się punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Branicki był bardzo bogatym i wpływowym człowiekiem, miał ogromne ambicje polityczne. Okazało się, że wielką część swojej energii poświęcał kreowaniu własnego wizerunku. Znamy go jako twórcę między innymi białostockiej rezydencji zwanej " Wersalem północy" i jako znawcę mód swoich czasów. Ciągle zamawiał budowle, rzeźby, obrazy, utrzymywał teatr. Jego portrety malowane przez różnych artystów tworzą w tej autopromocji skodyfikowany typ magnata-sarmaty. Jaki związek mają one z naszym konserwowanym obiektem dowiedzą się Państwo podczas Festiwalu Nauki na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Dostępne od:
Dostępne do: