Wieczór z nauką

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Noc biologa
  1. NEURO

Świecący świat

Zjawisko fluorescencji i właściwości cieczy nienewtonowskiej

Neuron

Tajniki przekaźnictwa pomiędzy neuronami i organizację układu nerwowego.

Poukładaj swój Mózg

Trójwymiarowy model mózgu, funkcje jakie pełnią jego elementy.

 

  1. POSZUKIWANIE ZAGINIONEGO SZCZURA

Wykrywanie śladów

Procedura zbierania śladów biologicznych: pobieranie DNA, wykrywanie moczu.  

Biologia od kuchni: dlaczego szczur jest szczurem a nie bananem?

Izolacja DNA z banana.

Jak rozdzielić DNA?

Próbki z DNA na żelu i rozdzielanie DNA (transiluminatora UV).

Jaki jest Twój niepowtarzalny wzór?

Identyfikacja osobnika przy pomocy wyizolowanego DNA. Przeźrocza z wynikami analizy

. Jak rozpoznać zaginionego osobnika?

Za pomocą przeźrocza ze wzorem genetycznym poszukamy zagubionego szczura. Nagroda za dopasowanie

  1. POZNAJ ŻYCIE MRÓWEK

Różne gatunki mrówek w gniazdach obserwacyjnych i poznanie interakcji społecznych. Struktura i funkcjonowanie mrowiska.   

biologia
  • pt., 2017-09-29 17:00
Spotkanie festiwalowe Obserwacje zjawisk atmosferycznych i procesów klimatycznych

Seria 30-minutowych pokazów dla dzieci i dorosłych ilustrujących różnorodne procesy atmosferyczne z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych Zakładu Fizyki Atmosfery.

astronomia, fizyka, biofizyka
  • pt., 2017-09-29 18:00
Spotkanie festiwalowe Otwieramy kufer

Przyszedł czas, aby otworzyć kufer Aleksandry Piłsudskiej! Dział Zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego zaprasza na pokaz eksponatów ze swojej kolekcji.
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję obejrzeć szeroki profil zbiorów, wśród których znajdą się m.in. te, które pozyskujemy od naszych darczyńców. Kierownik Działu Zbiorów, starszy kustosz Roman Olkowski, oraz główny specjalista Działu Zbiorów, Łukasz Suska, zaprezentują m.in. kufer, w którym były przechowywane jedne z najcenniejszych pamiątek po Józefie Piłsudskim oraz artefakty przekazane przez rodziny legionistów. Goście będą mogli obejrzeć również maszynę drukarską „bostonkę” oraz ciężki karabin maszynowy Schwarzlose.

historia
  • pt., 2017-09-29 18:00
Spotkanie festiwalowe Jak przełamać opór w negocjacjach?

Negocjacje zaczynają się w momencie, gdy druga strona mówi „NIE”!!! Jedną z kluczowych umiejętności negocjatora jest przełamanie oporu drugiej strony i doprowadzenie do satysfakcjonującego ją porozumienia. Powstaje tylko pytanie – jak to zrobić?
W. Ury, amerykański praktyk i teoretyk negocjacji, zaproponował uniwersalną strukturę oraz instrumenty umożliwiające odpowiedź na tak sformułowane pytanie. Zaproponował kilka kroków odwołujących się zarówno do sfery emocjonalnej jak i ekonomicznej kalkulacji zysków i strat.
Przedmiotem naszego klubowego spotkania będzie trening wskazanych przez W. Urego kroków przełamywania oporów. Uczestnicy warsztatów zostaną podzieleni na kilka grup, w których dokonają wyboru przedsięwzięcia natury gospodarczej. Zadaniem przedstawicieli każdego zespołu będzie przekonanie pozostałych do pomysłu reprezentowanej grupy. Gra się będzie toczyć o 0,5 mld PLN!!! Pieniądze zostaną „przekazane” tylko wtedy, gdy wszystkie grupy zgodzą się na jeden pomysł. Jeżeli nawet jeden z uczestników powie „NIE”, to pieniądze przepadają. Albo wygrają wszyscy, albo nikt!!! Nawet brak porozumienia bywa pouczającym – warto wiedzieć dlaczego ludziom trudno jest dojść do wspólnych ustaleń. Warto też wiedzieć, jakich użyć narzędzi, by porozumienie stało się faktem – jak być skutecznym w przełamywaniu oporów w negocjacjach!

socjologia
  • pt., 2017-09-29 19:00
Spotkanie festiwalowe Nasze (nie)codzienne minerały

Co ma wspólnego z minerałami ząb kaszalota, jajko, okulary przeciwodblaskowe, liść bzu? Spróbujemy wyśledzić minerały w naszym najbliższym otoczeniu. Wiele z nich będzie można zobaczyć w czasie pokazu i zwiedzania muzeum Wydziału Geologii UW.

geologia
  • pt., 2017-09-29 19:00