biologia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Anatomia układu ruchu człowieka - wprowadzenie

Na wykładzie zostanie zaprezentowana wiedza wprowadzająca w tajniki budowy układu ruchu człowieka. Anatomia jest nauką o makroskopowej budowie organizmu żywego. Nazwa pochodzi od greckiego słowa anatemnej – rozcinać, rozczłonkowywać i jest to podstawowa metoda poznania budowy. Metoda preparowania jest głównym środkiem poznania budowy, jednak musi zostać uzupełniona zrozumieniem budowy i funkcji żywego organizmu. W trakcie wykładu zostanie omówiony podział ciała ludzkiego na głowę (caput), szyję (collum), tułów (truncus) i dwie pary kończyn (membra), górną i dolną. W skład tułowia zaliczone zostaną: klatka piersiowa (torax), grzbiet (dorsum), brzuch (abdomen) i miednica (pelvis). Po krótkim wprowadzeniu zaprezentowane będą prawidłowe ruchy w stawach człowieka z demonstracją i wykonywaniem ich przez uczestników wykładu. Będą także omówione podstawowe mięśnie wykonujące ruchy w stawach. Wykład nastawiony będzie na zapoznanie słuchaczy z prawidłowym funkcjonowaniem układu ruchu człowieka i na przybliżenie tajników jego  budowy. Wykład będzie zawierał nie tylko demonstrację ruchów, ale także pokaz filmów prezentujących prawidłowe ruchy człowieka oraz najczęstsze błędy popełniane przez osoby aktywne fizycznie - błędy, które prowadzą do przeciążeń układu ruchu i konieczności interwencji medycznej. Zaprezentowane zostaną także metody pozyskiwania informacji z anatomii funkcjonalnej za pomocą systemu Vicon w postaci nagrań kinematycznych ruchów człowieka i ich analiza. Podsumowanie wykładu będzie wprowadzeniem w złożoność budowy i czynności ciała człowieka oraz zachęceniem do pogłębiania wiedzy anatomicznej jako bardzo przydatnej dla każdego człowieka.

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Kampinoskie krajobrazy

Zajęcia warsztatowe w formie wycieczki pieszej na trasie: Sieraków – Łomiankowska Droga – Łąki Sierakowskie – Na Miny - Stary Dąb - Sieraków

Długość trasy: 8 km, czas przejścia 4 godziny, liczba uczestników 25-30 osób

Trasa wycieczki pozwala na poznanie najatrakcyjniejszych przyrodniczo fragmentów wschodniej części Kampinoskiego PN. Prowadzi między innymi skrajem najstarszego i zarazem największego w KPN Obszaru Ochrony Ścisłej – Sieraków. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość pracy z kartami ćwiczeń.

Omawiane zagadnienia:
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej dla zachowania bioróżnorodności,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- przyroda w obliczu antropopresji,
- pozytywne i negatywne skutki ingerencji człowieka w krajobraz,
- elementy składowe krajobrazu i zachodzące między nimi zależności,
- typy krajobrazów: krajobraz pierwotny, naturalny, kulturowy i zdewastowany,
- estetyka i piękno krajobrazu,
- korytarze ekologiczne, ich rola i znaczenie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Las jako obiekt badawczy

Kampinoski Park Narodowy jest wyjątkowo cennym miejscem na Mazowszu. Ten niepowtarzalny teren w około 73% pokryty jest lasami. Drzewa pełnią istotną funkcję we właściwym funkcjonowaniu przyrody i egzystencji człowieka. Dzięki obecności obszarów ochrony ścisłej i czynnej na terenie Parku Narodowego możemy obserwować różnorodne zmiany zachodzące w lasach. Aby zrozumieć, jakie prawa natury są obecne w lesie, niezbędne jest dokładne przyjrzenie się drzewom, no co pozwalają prowadzone prace badawcze.

Spotkanie ma na celu przybliżyć uczestnikom metody badawcze i wybrane wyniki prac naukowych realizowane w drzewostanach KPN. Na spotkaniu spróbujemy odpowiedzieć na pytania:

- jak mierzy się wysokość drzew,

- skąd wiemy ile drzewo ma lat,

- co to jest pierśnica drzewa,

- czy woda może doprowadzić do śmierci drzewa,

- czy można określić kondycję zdrowotną drzewa,

- gdzie występują pionierskie gatunki drzew,

- dlaczego badamy lasy.

Podczas spotkania będzie można nauczyć się, jak rozpoznawać pospolite gatunki drzew.

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Od genu do szczepionki – co dziś potrafi biotechnolog?

Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stąd szczepionki to cudowny wynalazek naszych czasów, który pozwala zapobiec śmiertelnie groźnym chorobom. Pierwsza szczepionka pojawiła się w 1796 roku. Od tamtej pory nastąpił ogromny postęp w tej dziedzinie.

Wiedza z zakresu genetyki, immunologii, interakcji patogen-gospodarz oraz biologii patogenów pozwala na stosowanie coraz bardziej wyrafinowanych metod ochrony naszego zdrowia. Stąd szczepionki nowej generacji, które dziś opracowujemy w naszych laboratoriach, znacznie różnią się od tradycyjnych szczepionek. Ten nowy typ szczepionek to szczepionki podjednostkowe wytwarzane przy udziale metod inżynierii genetycznej.

W trakcie spotkania dowiecie się, czym są takie nowe szczepionki, dlaczego są takie dobre i bezpieczne. Dowiecie się, jaki jest przepis na szczepionkę i jak się ją przygotowuje. Odpowiemy na pytanie, czy można zrobić szczepionkę na każdy zagrażający nam wirus czy bakterię.

Powiemy też o najnowszym pomyśle biotechnologów, czyli o szczepionkach uniwersalnych. Czy marzenie ludzi o szczepionce uniwersalnej możemy już dziś zrealizować i czy będziemy mogli szczepić się przeciwko grypie tylko raz w życiu?

Uczestnicy w trakcie lekcji będą mieli możliwość zobaczyć laboratoria Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków, w których odbywają się poszczególne etapy urzeczywistniania pomysłów na szczepionki nowej generacji. 

  • pon., 2018-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Sport osób niepełnosprawnych – wyczyn czy rehabilitacja?

Sport osób niepełnosprawnych przeszedł w ostatnich 20 latach olbrzymią metamorfozę. Początkowo traktowany był jako forma rehabilitacji, lecz z czasem przeistoczył się w sport profesjonalny. Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mają możliwość uprawiania niemal wszystkich dyscyplin sportu, które są dostępne dla osób pełnosprawnych. Współzawodnictwo w sporcie niepełnosprawnych odbywa się na każdym możliwym poziomie: regionalnym, narodowym oraz paraolimpijskim. Technologia wspomagająca oraz rozwój metod treningowych sprawia, iż poziom współzawodnictwa stale rośnie, a niepełnosprawni sportowcy rywalizują razem z pełnosprawnymi. Aktualnie sportowcy z niepełnosprawnością mogą rywalizować na Igrzyskach Paraolimpijskich w 22 letnich i 6 zimowych dyscyplinach sportu. Od wielu lat Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się w tym samym roku i na tych samych obiektach co olimpijskie, ciesząc się wielkim zainteresowaniem kibiców oraz coraz większym mediów.

W przypadku wielu osób niepełnosprawnych sport stał się ich sposobem na życie. Zawodnicy w wielu dyscyplinach mają możliwość uprawiania sportu na poziomie zawodowym na wzór sportowców pełnosprawnych. Sport to również naturalne środowisko integracji osób pełno- i niepełnosprawnych. Sport jest jej bardzo ważnym środkiem. Niepełnosprawni sportowcy oraz ich sukcesy osiągane na zawodach najwyższej rangi motywują do podejmowania aktywności fizycznej innych niepełnosprawnych. Pokazują im, że ciężką pracą oraz wytrwałością w dążeniu do celu można osiągnąć sukces w sporcie, który może mieć realne przełożenie na sukcesy odnoszone w życiu. Dla pełnosprawnych są dowodem na to, że ograniczenia istnieją tylko w nas samych!

  • pon., 2018-09-24 10:30
Lekcja festiwalowa Dieta geniusza, czyli jak omega 3 poprawiają pamięć i koncentrację

Na zajęciach zostaną poruszone zagadnienia związane z żywieniem oraz jego oddziaływaniem na zdrowie. Kluczowym tematem będzie wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na organizm, pamięć i koncentrację oraz podkreślenie ich roli w poprawie efektywności uczenia się. Uczestnicy poznają korzystne funkcje oraz najbogatsze źródła, a także zaskakujące fakty i mity.

  • pon., 2018-09-24 13:00
Lekcja festiwalowa Zagadki pamięci przestrzennej

Wykład poświęcony zagadnieniom formowania i wykorzystywania pamięci przestrzennej. Jak rozpoznajemy i zapamiętujemy przestrzeń wokół nas? Jak trafiamy tam, gdzie chcemy? Dlaczego warto ćwiczyć pamięć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

  • pon., 2018-09-24 14:00
Lekcja festiwalowa Czy aktywność fizyczna może być szkodliwa dla naszej psychiki? Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

Wyniki badań naukowych jak i doświadczenie osób aktywnych fizycznie wskazują na wiele korzyści psychicznych płynących z systematycznych ćwiczeń fizycznych. Są one szczególnie dobrze widoczne w sferze emocjonalnej i obrazie własnej osoby. Ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój, zmniejszają ryzyko depresji. Osoby aktywne fizycznie mają bardziej pozytywny obraz własnego ciała niż niećwiczące. Istnieje jednak druga strona medalu - przekraczające granice zdrowia ćwiczenia fizyczne mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, także w sferze zdrowia psychicznego. Jednym z nich jest uzależnienie od ćwiczeń fizycznych, traktowane współcześnie jako uzależnienie od czynności. Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane w latach 70. ubiegłego wieku. Słuchacze zostaną zapoznani z objawami tego uzależnienia. Będą mogli ocenić, czy są nim zagrożeni, wypełniając Skalę Uzależnienia od Ćwiczeń Fizycznych i obliczając jej wyniki. Poznają fizjologiczne i psychologiczne mechanizmy, które prowadzą do tego uzależnienia. Dowiedzą się, kto jest najbardziej na nie narażony i jakie czynniki pozwalają przewidywać ryzyko uzależnienia. Przedstawione zostaną różnice między uzależnieniem pierwotnym i wtórnym, ich związek z zaburzeniami odżywiania i zaburzeniami obrazu własnego ciała. Słuchacze poznają objawy dysmorfii mięśniowej, nazywanej potocznie bigoreksją, która także prowadzi do nadmiernych, zagrażających zdrowiu ćwiczeń fizycznych. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie co robić, by uniknąć uzależnienia i maksymalizować korzyści psychiczne płynące z systematycznych ćwiczeń fizycznych.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Edycja genomu, terapia genowa - niedaleka przyszłość?

Ludzkość nękana jest ogromną liczbą chorób genetycznych i zakaźnych, na które wciąż nie ma skutecznych leków. Chociaż medycyna radzi sobie coraz lepiej, w wielu przypadkach choroby te nie są eliminowane, a jedynie poprawiany jest komfort życia pacjentów. Nowoczesna technologia, biologia molekularna i inżynieria genetyczna pozwalają coraz dokładniej manipulować materiałem genetycznym. Naukowcy wykorzystują precyzyjne narzędzia, które mogą zmieniać DNA organizmów, co daje nadzieje na naprawienie wadliwych genów, lecząc tym samym wiele chorób. Czy jest to realne? Jeśli tak, to kiedy? Czy jest to etyczne? Jakie nadzieje daje edycja genomu? Jakie niebezpieczeństwa ze sobą niesie? O tym wszystkim dowiedzą się uczestnicy warsztatów. W części praktycznej uczniowie sprawdzą obecność obcego DNA w bakteriach.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Fabryka białek 2.0

Białka są składnikami wszystkich żywych komórek, a ich nieustanna praca zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całych organizmów. Naukowcy starają się zgłębić tajniki białek, aby jak najlepiej zrozumieć mechanizmy komórkowe, w tym te odpowiedzialne za procesy chorobowe. Z drugiej strony, białka są wykorzystywane jako leki (np. insulina), a dzięki swoim zróżnicowanym właściwościom znajdują zastosowanie także w przemyśle, np. spożywczym i chemicznym. Zarówno niektóre cele badawcze (coraz lepsze poznawanie białek), jak i praktyczne zastosowania przemysłowe wymagają uzyskania wyizolowanych białek, oczyszczonych od innych składników komórkowych. W trakcie zajęć opowiemy o tym, jak skłonić bakterie, by produkowały dowolne (nawet ludzkie) białko oraz zaprezentujemy wybrane metody, które naukowcy stosują na co dzień do otrzymywania białek, ich oczyszczania i podstawowej analizy. W trakcie lekcji uczniowie będą również mogli przeprowadzić własnoręcznie (w kilkuosobowych zespołach) prostą procedurę eksperymentalną.

  • wt., 2018-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Techniki satelitarne i technologie kosmiczne w życiu codziennym

Obecnie trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez wykorzystania technik satelitarnych i technologii kosmicznych. Telewizja, nawigacja drogowa, prognozy pogody, dostęp do internetu w domach, telemedycyna – to tylko niektóre usługi, które nie byłyby możliwe bez użycia technik satelitarnych. Technologie kosmiczne nie są oderwane od rzeczywistości, jak się może potocznie uważać, lecz występują prawie w każdym aspekcie życia i korzystamy z nich często, chociaż nie zawsze  zdajemy sobie z tego sprawę. Na wykładzie dowiemy się więc, ile zawdzięczamy najnowszym odkryciom i wynalazkom naukowym w dziedzinie badań kosmicznych.

  • wt., 2018-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Ewolucja układu nerwowego kręgowców

Człowiek należy do świata zwierząt, dzieli z innymi przedstawicielami fauny wiele cech i umiejętności. Ale jednocześnie jest gatunkiem wyjątkowym i tej wyjątkowości należy upatrywać w funkcjonowania jego mózgu. Opowiem, jakimi krętymi ścieżkami ewolucji natura stworzyła nasz OUN.

  • wt., 2018-09-25 14:00
Lekcja festiwalowa Kampinoskie krajobrazy

Zajęcia warsztatowe w formie wycieczki pieszej na trasie: Sieraków – Łomiankowska Droga – Łąki Sierakowskie – Na Miny - Stary Dąb - Sieraków

Długość trasy: 8 km, czas przejścia 4 godziny, liczba uczestników 25-30 osób

Trasa wycieczki pozwala na poznanie najatrakcyjniejszych przyrodniczo fragmentów wschodniej części Kampinoskiego PN. Prowadzi między innymi skrajem najstarszego i zarazem największego w KPN Obszaru Ochrony Ścisłej – Sieraków. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość pracy z kartami ćwiczeń.

Omawiane zagadnienia:
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej dla zachowania bioróżnorodności,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- przyroda w obliczu antropopresji,
- pozytywne i negatywne skutki ingerencji człowieka w krajobraz,
- elementy składowe krajobrazu i zachodzące między nimi zależności,
- typy krajobrazów: krajobraz pierwotny, naturalny, kulturowy i zdewastowany,
- estetyka i piękno krajobrazu,
- korytarze ekologiczne, ich rola i znaczenie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Mózg - prawdziwy i sztuczny. Neurocybernetyka

Mózg jest najwspanialszym i najbardziej skomplikowanym procesorem wszechświata. Może analizować naraz miliardy bitów i również miliardy bitów naraz wysyła w odpowiedzi.
Nic więc dziwnego, że staramy się go skopiować. A chociaż jego część. Np. popularne dziś sieci neuronalne są klasyczną kopią działań małego obszaru mózgu. 
Nasz wykład pokaże - bez tajemnic - i przybliży główne schematy działania mózgu: co z tego rozumiemy, co możemy i powinniśmy naśladować.  

  • śr., 2018-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Zagraj w metabolizm

Zajęcia mają na celu przybliżenie zagadnień związanych z metabolizmem komórkowym. Po omówieniu podstaw oddychania komórkowego, uczestnicy zagrają w autorską grę planszową, dzięki której utrwalą sobie najważniejsze pojęcia z biochemii dotyczące szlaków metabolicznych.

  • śr., 2018-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Świat w mikroskali - nowoczesne mikroskopy świetlne w nauce i medycynie

Mikroskop to jeden z najważniejszych wynalazków naszych czasów. Zanim go skonstruowano nasze wyobrażenie o świecie ograniczało się do tego, co można zobaczyć gołym okiem lub za pomocą prostych soczewek skupiających. Mikroskop pozwolił ujrzeć zupełnie nową rzeczywistość. Pierwsze mikroskopy powstały u schyłku XVI wieku. Do celów naukowych zaczęto je używać nieco później. Dzięki genialnym pomysłom, przez następne 200 lat przesuwano granice poznania. Jednak nieubłagane prawa fizyki wynikające z właściwości falowych światła zatrzymały postęp pod koniec XIX w.

Dziś mikroskopia świetlna przeżywa swój renesans. Opracowanie metod przygotowania preparatów w oparciu o znaczniki fluoroscencyjne przyczyniło się rdo rozwoju mikroskopii fluorescencyjnej. Kolejnym sukcesem był równoległy rozwój samych urządzeń optycznych do wizualizacji preparatów barwionych fluorochromami, prowadzący do powstania mikroskopu konfokalnego.

Laserowa mikroskopia konfokalna jest jedną z najnowszych modyfikacji mikroskopii świetlnej, wykorzystującą elementy mikroskopii fluorescencyjnej. Obrazy otrzymane z użyciem takiego układu optycznego mają lepszą rozdzielczość i kontrast niż obrazy uzyskane w klasycznych mikroskopach świetlnych. Możliwa jest analiza cienkich warstw (przekrojów optycznych) położonych na powierzchni i w głębi grubych preparatów, co umożliwia ich trójwymiarową rekonstrukcję.

W ostatnich latach pokonano ograniczenia dyfrakcyjne i zbudowano przyrządy super rozdzielcze pozwalające zobaczyć w komórkach bardzo małe struktury lub pojedyncze cząsteczki. Nowe techniki obrazowania przyspieszyły rozwój biologii medycznej w badaniach podstawowych i klinicznych, co zilustrujemy obrazami i filmami.

  • śr., 2018-09-26 11:30
Lekcja festiwalowa Anatomia serca i układu krążenia ssaków

Uczestnicy lekcji festiwalowej zostaną zapoznani z ogólną budową serca oraz układu krążenia ssaków domowych. Na przykładzie serca wyizolowanego zostanie omówiona budowa zastawek, przedsionków, komór oraz worka osierdziowego. Następnie uczestnicy zapoznają się z przebiegiem głównych naczyń tętniczych oraz żylnych na  przykładzie konia oraz psa.

  • śr., 2018-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Co się kryje w głowie, czyli tajemnica powstania i budowy mózgu

Mózg to niezwykle złożony narząd, kierujący wszystkimi funkcjami organizmu.  Ze względu na swoje znaczenie dla całego organizmu oraz kruchość jego budowy, schowany jest pod kilkoma „warstwami” ochronnymi takimi jak opony mózgu i czaszka. Jest to główne centrum odbierające i przetwarzające docierające informacje ze środowiska i z wnętrza ciała. Mózg to bardzo skomplikowana struktura, w której każdy, nawet najmniejszy element jest niezbędny dla funkcjonowania całości. Dlatego bardzo ważny jest proces prawidłowego formowania się poszczególnych jego elementów. Wykład przybliży mechanizmy rozwoju ośrodkowego układu nerwowego kręgowców, a więc mózgu i rdzenia kręgowego. Omówione zostaną poszczególne etapy formowania się złożonej struktury od zarodka do dorosłości.  Przedstawione zostaną elementy mózgu. Omówione zostaną różne rodzaje komórek nerwowych i sposoby ich generacji, rodzaje podziałów, miejsce ich namnażania i przemieszczania się oraz sposób formowania funkcjonalnych połączeń.  Odpowiemy na pytanie, jakie geny kontrolują powstawanie tej struktury i czy można nimi sterować. Co robić aby rozwój mózgu przebiegał prawidłowo i warunkował niezaburzone jego późniejsze funkcjonowanie. Jak to jest, że mimo takiej samej budowy anatomicznej, każdy mózg ludzki jest inny.

  • śr., 2018-09-26 14:00
Lekcja festiwalowa Kampinoskie krajobrazy

Zajęcia warsztatowe w formie wycieczki pieszej na trasie: Sieraków – Łomiankowska Droga – Łąki Sierakowskie – Na Miny - Stary Dąb - Sieraków

Długość trasy: 8 km, czas przejścia 4 godziny, liczba uczestników 25-30 osób

Trasa wycieczki pozwala na poznanie najatrakcyjniejszych przyrodniczo fragmentów wschodniej części Kampinoskiego PN. Prowadzi między innymi skrajem najstarszego i zarazem największego w KPN Obszaru Ochrony Ścisłej – Sieraków. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość pracy z kartami ćwiczeń.

Omawiane zagadnienia:
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej dla zachowania bioróżnorodności,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- przyroda w obliczu antropopresji,
- pozytywne i negatywne skutki ingerencji człowieka w krajobraz,
- elementy składowe krajobrazu i zachodzące między nimi zależności,
- typy krajobrazów: krajobraz pierwotny, naturalny, kulturowy i zdewastowany,
- estetyka i piękno krajobrazu,
- korytarze ekologiczne, ich rola i znaczenie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej.

  • pon., 2018-09-24 09:00
  • śr., 2018-09-26 09:00
  • czw., 2018-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa Badania Kliniczne – jak sprawdzamy bezpieczeństwo i skuteczność nowych leków

Jeśli zastanawiałeś się, gdzie badane są nowe leki, czy są bezpieczne i skuteczne, zapraszamy na warsztaty podczas których pokażemy, jak funkcjonuje doświadczony ośrodek badań klinicznych faz wczesnych.

Badania kliniczne są jedyną drogą do uzyskania rzetelnych danych związanych z rozwojem leku, sprawdzeniem jego działania w organizmie ludzkim.

Nasze spotkanie podzielone będzie na trzy części.

Pierwsza część poświęcona będzie omówieniu podstawowych zagadnień dotyczących badań klinicznych. Wspólnie zastanowimy się, jakie są cele realizowania badania klinicznego, zastanowimy się, jakie elementy są najistotniejsze. Podczas tych warsztatów uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w grach i quizach związanych z omawianą tematyką.

Ważnym elementem dotyczącym bezpieczeństwa stosowania nowych – badanych leków jest laboratorium analiz medycznych. To tu sprawdzamy, czy i jak lek wpływa na podstawowe parametry krwi. Podczas tej części będzie możliwość zobaczenia pracy w laboratorium oraz chętni będą mogli sobie wykonać podstawowe badania laboratoryjne.

Ostatnią częścią będzie wycieczka po renomowanym Ośrodku Badań Klinicznych, specjalizującym się w badaniach faz wczesnych. Podczas tej części będzie możliwość wzięcia udziału w krótkim szkoleniu dotyczącym reanimacji.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym spotkaniu.

  • czw., 2018-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Co mi zrobisz, jak mnie wyhodujesz? (Wykrywanie i identyfikacja bakterii)

Bakterie to mikroorganizmy, które opanowały większość dostępnych na Ziemi środowisk. Dla człowieka największe znaczenie mają te drobnoustroje, które mogą powodować mniej lub bardziej groźne choroby, a także te, które stanowią jego naturalną florę (żyją na powierzchni ciała lub w jego wnętrzu, wspomagając procesy fizjologiczne i stanowiąc barierę przeciw inwazji innych organizmów).

Na co dzień mamy możliwość przekonać się, jak istotne są dla nas bakterie. Wykorzystujemy je w domu do celów spożywczych (fermentacja) i zdrowotnych - dla przywrócenia prawidłowego funkcjonowania organizmu (jogurty wzbogacone w kultury bakterii mlekowych). Nie można również pominąć ich wykorzystania na polu naukowym jako narzędzi w badaniach biologii molekularnej i medycyny. 

Na naszych zajęciach podczas ok. 2 godzin uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak hodować bakterie i jakie są sposoby ich identyfikacji.

  • czw., 2018-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Głębokie korzenie sztuki

Czy sztuka jest wrodzoną cechą gatunku ludzkiego? Kiedy narodziła się i jakie pełni funkcje. Najstarsze przejawy sztuki. Czy sztuka ograniczona jest do gatunku Homo sapiens?

Dr Marcin Ryszkiewicz, wybitny popularyzator nauki, autor licznych książek dla wszystkich, których interesują zagadki życia na Ziemi, ewolucja człowieka i biologiczne uwarunkowania kultury.

  • czw., 2018-09-27 11:00
Lekcja festiwalowa W laboratorium toksykologicznym

Wezwanie do nagłego przypadku, podejrzenie zatrucia, wywiad toksykologiczny, pobranie materiału do badań, przesłanie próbek do laboratorium, często wyścig z czasem……. Zapraszamy do świata toksykologii, w którym uczestnicy pod okiem prowadzących spróbują rozwikłać ciekawe zagadki zatruć. Uczniowie samodzielnie przygotują materiał do badań oraz wykonają izolacje substancji przy pomocy metod dostosowanych do właściwości fizyko-chemicznych szukanych trucizn. Na przykładzie całego toku postępowania podejmowanego w przypadku podejrzenia zatrucia udowodnimy, że toksykolog to człowiek wielu pasji: lekarz klinicysta, patolog, chemik, biolog i……detektyw!   

  • czw., 2018-09-27 11:00
Lekcja festiwalowa Anatomia radiologiczna ssaków i ptaków

Prowadzący wykład przedstawi zagadnienia dotyczące anatomii ssaków i ptaków na podstawie zestawu obrazów radiologicznych.  Wykład będzie szczególnie interesujący dla uczniów uczęszczających do klas o profilu biologiczno-chemicznym oraz techników weterynaryjnych. 

 

 

  • czw., 2018-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Dieta – moda czy konieczność?

Przedmiotem zajęć będzie omówienie najpopularniejszych diet szeroko dostępnych w internecie oraz często stosowanych przez młodzież szkolną. Celem wykładu będzie wskazanie plusów oraz minusów danego sposobu żywienia oraz wskazanie, które z nich są korzystne dla naszego zdrowia, a które stanowią jedynie modę

Krótki plan zajęć:

1. Przedstawienie się oraz krótka wzmianka o kole.

2. Wprowadzenie do tematu - przedstawienie najpopularniejszych diet.

3. Omówienie wad i zalet wybranych diet (m. in. dieta Dukana, diety eliminacyjne, dieta dr Dąbrowskiej...). Krótka ocena każdej z nich.

  • czw., 2018-09-27 13:00
Lekcja festiwalowa Jak poprawić sprawność układu oddechowego

To, jakim powietrzem oddychamy wpływa bezpośrednio na układ oddechowy i może powodować problemy zdrowotne. Szacuje się, że zanieczyszczone powietrze jest w Polsce przyczyną 45 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. Podczas lekcji omówimy, co jest potrzebne do prawidłowego działania naszego układu oddechowego, a co mu przeszkadza. Wyjaśnimy, co to jest astma, jak przebiega oraz jakie są jej objawy. Po krótkiej prelekcji wykonamy ćwiczenia praktyczne – uczniowie będą mogli ocenić swoją sprawność wentylacyjną płuc za pomocą spirometrii oraz przepływ powietrza w drogach oddechowych za pomocą pikflometru. Wyniki badań ochotników zostaną następnie wspólnie omówione, a na koniec zajęć zrobimy krzyżówkę podsumowującą zdobytą przez uczniów wiedzę.

  • czw., 2018-09-27 13:00
Lekcja festiwalowa Zbyt małe by zobaczyć, a jednak ważne. Rzęski w zdrowiu i chorobie

Rzęski to krótkie, przeważnie kilkumikrometrowe wypustki komórek, posiadające mikrotubularny cytoszkielet. Choć niepozorne, struktury te są niezbędne dla naszego prawidłowego rozwoju embrionalnego i funkcjonowania po narodzinach. To dzięki nim m. in. widzimy, swobodnie oddychamy i jesteśmy płodni. Ale gdy rzęski są uszkodzone lub ich brak, zaczynają się poważne problemy.

  • czw., 2018-09-27 14:00
Lekcja festiwalowa Wielki Szczyt Klimatyczny

Od 3 do 12 grudnia 2018 roku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja poświęcona zmianom klimatu. Jej celem jest znalezienie konsensusu, aby działalność ludzi nie przyczyniała się do pogarszania stanu środowiska. Celem debaty jest ukazanie jej uczestnikom ogromu zmian, które zachodziły i zachodzą w atmosferze, przyczyniając się do zmian klimatycznych. Poprzez ukazanie problemu i wyjaśnieniu zjawisk chcemy przyczynić się do zwiększenia świadomości ekologicznej ludzi, którzy żyją w dużych miastach. Wspólna troska o środowisko przyczyni się do zmiany postępowania, a to zaowocuje w przyszłości dla teraźniejszych i przyszłych pokoleń.

  • pt., 2018-09-28 10:30
Lekcja festiwalowa Sekcja mózgu

W trakcie zajęć dokonamy sekcji mózgu. Dokonamy praktycznych przekrojów w różnych płaszczyznach. Poznamy różne jego rejony oraz funkcje, za które odpowiada.

  • pt., 2018-09-28 12:30
Lekcja festiwalowa Od degeneracji do rekonstrukcji – tajemnice regeneracji mięśni Szkieletowych

Regeneracja to niezwykły proces prowadzący do odbudowy prawidłowej struktury mięśni szkieletowych po uszkodzeniu mechanicznym lub wynikającym z miopatii. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najnowsze doniesienia naukowe dotyczące regeneracji mięśni i badań nad wspomaganiem tego procesu oraz mobilizacji komórek macierzystych do uszkodzonej tkanki.

  • pt., 2018-09-28 13:00
Lekcja festiwalowa Sekcja serca

W trakcie zajęć dokonamy sekcji serca. Dokonamy praktycznych przekrojów w różnych płaszczyznach. Poznamy różne jego rejony oraz funkcje różnych jego części, za które odpowiada.

  • pt., 2018-09-28 14:30