Od pomysłu do gotowego wyrobu

Numer: 
737

Inżynieria odwrotna, polegająca na obrazowaniu obiektów rzeczywistych do postaci pliku STL, to obecnie dynamicznie rozwijająca się dziedzina techniki bazująca na skanowaniu detali umożliwiającym uzyskanie pełnej dokumentacji wymiarowej detalu. Połączenie metod obrazowania z innowacyjnymi technikami druku 3D daje wręcz nieograniczone możliwości  w obszarze wytwarzania elementów części maszyn i urządzeń o złożonych kształtach, bez konieczności uruchamiania drogiego procesu masowej produkcji.

Na lekcji zostanie przedstawiona zasada działania urządzenia wykorzystywanego do druku 3D elementów części maszyn i urządzeń z proszków metalicznych z wykorzystaniem promieniowania laserowego. Podczas pokazu będzie zaprezentowany proces druku 3D LENS rzeczywistego obiektu poddanego digitalizacji. W metodzie tej wykorzystuje się proszki metaliczne do wytwarzania gotowych elementów, które są topione punktowo wiązką lasera o dużej mocy  proszkowego materiału wsadowego. Głównym efektem planowanej prezentacji będzie wykonanie detalu z zastosowaniem metod skanowania, prototypowania i drukowania 3D rzeczywistego wyrobu. Lekcja w postaci wycieczki naukowej jest niepowtarzalną okazją do zapoznania się z technikami odwzorowania rzeczywistych obiektów za pomocą skanowania 3D i mikrotomografii komputerowej. W trakcie jej trwania zostanie zobrazowany fizyczny detal, a następnie na podstawie opracowanego modelu bryłowego odtworzony w postaci wydruku przestrzennego przy wykorzystaniu laserowej techniki druku 3D przeznaczonej dla materiałów metalicznych. W ramach przeprowadzonych warsztatów przewidziana jest również możliwość zapoznania się z trójwymiarowym modelowaniem i tworzeniem prototypów o złożonych kształtach z tworzyw termoplastycznych.

Termin: 
wtorek, 24 Września, 2019 - 10:00
czwartek, 26 Września, 2019 - 10:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Zostaną przedstawione nowoczesne techniki obrazowania obiektów rzeczywistych za pomocą skanera 3D i mikrotomografii komputerowej oraz laserowa technika druku przestrzennego LENS.
mgr inż.
Magdalena
Łazińska
mgr inż.
Michał
Ziętala
dr inż.
Anna
Antolak-Dudka
mgr inż.
Szymon
Łukasiewicz
Miejsce spotkania: 
ul. Kaliskiego 2
00-908 Warszawa
Budynek 34