Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe O czym opowiada fotografia?

W roku 1839 po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano wynalazek fotografii. Technika masowej reprodukcji obrazów wpłynęła na nasze postrzeganie rzeczywistości. W tym kontekście mówi się o zwrocie wizualnym, a czasem nawet na wyrost o „cywilizacji wizualnej”. Paradoksalnie jednak, mimo swojej powszechności, medium fotografii pozostaje na marginesie refleksji zarówno w sferze publicznej, w systemie edukacji jak i naukach społecznych.

            Warsztaty rozpoczną się od krótkiego wprowadzenia podejmującego temat historii fotografii w kontekście jej społecznego oddziaływania i synergii z rozwojem mediów masowych. W czasie warsztatów przyjrzymy się również zdjęciom przyniesionym przez uczestników. Zwrócimy uwagę nie tylko na aspekt techniczny czy kompozycyjny, ale podejmiemy próbę refleksji nad znaczeniem fotografii, jej ograniczeń, czy wreszcie kwestią subiektywizmu spojrzenia i roli samego fotografa. Zastanowimy się jak na nasze postrzeganie zdjęć wpływają wszędobylskie reklamy, powszechna dostępność aparatów w postaci smarfonów, czy fenomen Instagrama, na którym konto ma już ponad miliard użytkowników, w tym ponad 20 procent Polaków powyżej 13 roku życia.

Nauki humanistyczne
  • śr., 2019-09-25 17:00
Spotkanie festiwalowe Dzikie rośliny w spiżarni i apteczce mieszkańców środkowej Ukrainy

Podczas warsztatów inspirowanych kilkuletnimi badaniami relacji łączących ludzi i rośliny na Podolu wschodnim, poznamy rośliny zajmujące ważne miejsce w spiżarniach i domowych apteczkach mieszkańców środkowej Ukrainy. Dowiemy się co wpływa na to, że zbieranie i posiadanie dzikich roślin leczniczych i jadalnych we własnym domu i obejściu jest dla ludzi bardzo ważne. Przyjrzymy się relacjom kilku osób z ważnymi dla nich roślinami. Poznamy ludzko-roślinne historie: robinii akacjowej, pięciornika srebrzystego, babki większej, czy ostropestu plamistego. Postaramy się zrozumieć jak wpływają lokalne i globalne czynniki na kształtowanie się wiedzy o roślinach i praktyk z nimi związanych. Ponadto, poszukamy niektórych z tych roślin w pobliskim parku oraz skosztujemy ziołowych naparów przygotowanych według przepisów mieszkanek i mieszkańców Podola wschodniego.

Uwaga: zapraszamy z własnym kubkiem.

  • czw., 2019-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Karawitan - muzyczna sztuka indonezyjskiego gamelanu

Wykład dotyczy gamelanu - tradycyjnej muzyki indonezyjskiej, wywodzącej się z pałaców środkowej Jawy. Gamelan to duży zespół muzyczny złożony z metalofonów, czyli wykonanych z brązu rozmaitych gongów i instrumentów sztabkowych, jak również bębnów, instrumentów strunowych i fletów. Gamelan często towarzyszy tradycyjnym tańcom oraz teatrowi cieni. Muzyka gamelanu obejmuje również kompozycje eksperymentalne oraz utwory związane z islamem i religią chrześcijańską.  

Dopełnieniem wykładu będzie koncert muzyki indonezyjskiej w wykonaniu zespołu Warsaw Gamelan Group. Prezentowane utwory to tradycyjne lub bazujące na tradycyjnych kompozycje wykonywane współcześnie w Indonezji. 

Wydarzenie współorganizuje Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie. 

Nauki humanistyczne
  • pt., 2019-09-27 17:30