O czym opowiada fotografia?

Numer: 
138

W roku 1839 po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano wynalazek fotografii. Technika masowej reprodukcji obrazów wpłynęła na nasze postrzeganie rzeczywistości. W tym kontekście mówi się o zwrocie wizualnym, a czasem nawet na wyrost o „cywilizacji wizualnej”. Paradoksalnie jednak, mimo swojej powszechności, medium fotografii pozostaje na marginesie refleksji zarówno w sferze publicznej, w systemie edukacji jak i naukach społecznych.

            Warsztaty rozpoczną się od krótkiego wprowadzenia podejmującego temat historii fotografii w kontekście jej społecznego oddziaływania i synergii z rozwojem mediów masowych. W czasie warsztatów przyjrzymy się również zdjęciom przyniesionym przez uczestników. Zwrócimy uwagę nie tylko na aspekt techniczny czy kompozycyjny, ale podejmiemy próbę refleksji nad znaczeniem fotografii, jej ograniczeń, czy wreszcie kwestią subiektywizmu spojrzenia i roli samego fotografa. Zastanowimy się jak na nasze postrzeganie zdjęć wpływają wszędobylskie reklamy, powszechna dostępność aparatów w postaci smarfonów, czy fenomen Instagrama, na którym konto ma już ponad miliard użytkowników, w tym ponad 20 procent Polaków powyżej 13 roku życia.

Typ spotkania: 
Forma: 
Termin: 
środa, 25 Września, 2019 - 17:00
Czas trwania: 
150 minut
Opis skrócony: 
W czasie warsztatu przyjrzymy się zdjęciom uczestników i poszukamy odpowiedzi na pytanie, jakimi środkami i o czym opowiadają. Tłem tych poszukiwań będzie historia fotografii i mediów masowych.
Dodatkowe informacje: 
zapisy od 18.09. pod adresem marek.m.berezowski@gmail.com uczestnicy przynoszą ze sobą na pendrivie 10-15 zdjęć
mgr
Marek
Berezowski
Miejsce spotkania: 
ul. Żurawia 4
00-503 Warszawa
s. 104