Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Płyny w stanie nadkrytycznym – wczoraj, dziś i jutro

Płyny w stanie nadkrytycznym charakteryzują się specyficznymi właściwościami fizykochemicznymi, co powoduje ich częste zastosowanie w technologiach przemysłowych. W szczególności są one stosowane w procesach ekstrakcji surowców roślinnych, przetwarzania żywności i leków, produkcji proszków i rusztowań kostnych, a także do utylizacji odpadów oraz oczyszczania i pokrywania powierzchni. Tematem wykładu są historyczne, aktualne i przyszłościowe praktyczne zastosowania płynów w stanie nadkrytycznym.

  • pon., 2019-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Mikrofale – czy można je wykorzystać tylko w kuchni?

Promieniowanie mikrofalowe jest fragmentem widma elektromagnetycznego zajmującego zakres częstotliwości między falami radiowymi a podczerwienią. Chociaż dokładny zakres mikrofalowy nie jest zdefiniowany, to najczęściej przyjmuje się, że zawiera się on w granicach od 300 MHz do 300 GHz. Temu zakresowi częstotliwości odpowiadają fale o długościach odpowiednio od 1 m do 1 mm.

Mikrofale kojarzą się głównie z zastosowaniami w telekomunikacji (telefonia komórkowa, Wi-Fi, telewizja satelitarna), radiolokacji i radionawigacji (radary, GPS) oraz radioastronomii (radioteleskopy). Ta grupa zastosowań korzysta z możliwości propagacji mikrofal w przestrzeni.

Druga ważna grupa zastosowań wynika z bezpośredniego oddziaływania mikrofal z materią. Efektem tego oddziaływania jest ogrzewanie się materiałów, które zachodzi na skutek polaryzacji dipolowej oraz mechanizmu jonowego. Dobrą ilustracją takiego rodzaju odziaływania jest podgrzewanie posiłków w kuchence mikrofalowej.

Polaryzacja dipolowa dotyczy związków polarnych, a więc tych, które posiadają niezerowy elektryczny moment dipolowy (np. woda, metanol, etanol). Dipole, pomimo niesymetrycznego rozłożenia ładunków elektrycznych, są elektrycznie obojętne. Jony mają natomiast swój dodatni bądź ujemny sumaryczny ładunek elektryczny. Obecność zmiennego pola elektrycznego w zakresie mikrofalowym powoduje ruch dipoli i jonów, co w rezultacie prowadzi do ogrzewania medium.

Taka bezpośrednia możliwość dostarczania energii daje potencjalną możliwość intensyfikacji wielu procesów, które są przedmiotem zainteresowań inżynierii chemicznej. W trakcie wykładu zostaną przedstawione wybrane przykłady tych zastosowań.

Nauki chemiczne
  • pon., 2019-09-23 15:00
Lekcja festiwalowa I ty możesz zostać tajnym agentem! Gra edukacyjna w klimacie filmów akcji

Na początku uczestnicy zostaną podzieleni na 4-5 drużyn (w zależności od liczby obecnych). Każda z drużyn powinna rozwiązać szereg zadań i zagadek doprowadzających je do ostatecznego pojedynku z czasem – rozbrojenia bomby. 

Poszczególne stacje będą oparte na doświadczeniach fizykochemicznych, których zasady działania będą wytłumaczone w trakcie gry. Zadania będą dotyczyły poniższych zjawisk: 

  • Kurs szyfrowania baterią - użycie procesu elektrolizy do zostawiania śladów na kartce zwilżonej roztworem jodku potasu.
  • Zakładanie podsłuchu – wykorzystanie faktury bawełny do odbijania baniek mydlanych od powierzchni materiału.
  • Pościg za złoczyńcą – ściganie się samochodzikami z zamontowanym magnesem po specjalnie przygotowanym torze. 
  • Odczytywaniu tajnych informacji – wyjawianie niewidocznej wiadomości zapisanej sokiem z cytryny poprzez podgrzewanie kartki. 
  • Zbieranie wskazówek z miejsca przestępstwa – wykorzystanie m.in. sztucznej krwi i odcisków palców. 
  • Pompowanie balonów przy użyciu reakcji chemicznej – zastosowanie reakcji, w której wydziela się gaz. 
  • Obwody elektryczne – sprawdzanie czy obwód jest zamknięty poprzez obserwację podłączonej żarówki. 

Wszystkie doświadczenia są w pełni bezpieczne i będą przeprowadzane pod czujnym okiem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej. 

  • wt., 2019-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Dyskretne modele skomplikowanych zjawisk w przyrodzie i technologii

Na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłości czasu i przestrzeni. Wiemy dobrze, że pomiędzy dwoma wybranymi chwilami czasu – choćby oddalonymi od siebie o ułamek sekundy - znajduje się nieskończenie wiele chwil pośrednich. Podobnie pomiędzy dwoma wybranymi punktami w przestrzeni – choćby nawet odległymi od siebie o ułamek grubości włosa - leży nieskończenie wiele innych punktów. Jednak możemy wyobrazić sobie zupełnie inny świat, świat dyskretny. W tym świecie każdy punkt ma ściśle określonych sąsiadów – i nie oddzielają go od nich żadne inne punkty. A zjawiska toczą się leniwie w rytm uderzeń metronomu, który wyznacza jedyne możliwe chwile czasowe. Automaty komórkowe wraz z ciągle ogromnie popularną, mimo upływu prawie pięćdziesięciu lat, grą w życie są chyba najbardziej znanym przykładem układów dyskretnych. Obserwacja ewolucji tych modeli, generowanych przez nie wzorków, może dostarczyć nam wielu wrażeń estetycznych. Czy jednak stanowią one jedynie tylko „zabawkę”, nieco kojarzącą się z grami komputerowymi?

Wcale nie! Zjawiska, które pojawiają się w tak uproszczonych, dyskretnych układach, mają swoje odpowiedniki w świecie rzeczywistym. Dlatego też układy dyskretne, o bardzo prostych regułach działania, od dawna służą nam do tłumaczenia całkiem skomplikowanych zjawisk, których jesteśmy często świadkami. Jak szybko następuje mieszanie wody w zbiorniku? Jak zmienia się kształt rozwiewanych wiatrem pustynnych wydm? W którą stronę i kiedy będzie rozbudowywać się miasto? Dlaczego wybory wygrała ta partia, a nie inna? Skąd się biorą epidemie, dlaczego wygasają i w jaki sposób trzeba przeprowadzić akcję szczepień ochronnych, aby im zapobiec? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi możemy znaleźć, przyglądając się układom dyskretnym.

Nauki chemiczne
  • wt., 2019-09-24 15:00
Spotkanie festiwalowe Nanowłókna - materiał przyszłości?

Czy nadal możemy mówić, że nanowłókna to materiał przyszłości? A może otaczają nas one w większej liczbie, niż jesteśmy tego świadomi?​

Te pytania stanowią wstęp do fascynującego świata nanowłókien polimerowych. Materiałów, które zdobywają nasze otoczenie coraz szybciej, w coraz bardziej zaawansowanych zastosowaniach. Historia nanowłókien jest krótka, ściśle związana z historią mikroskopii elektronowej i miniaturyzacji technologii. Zaczynając od krótkiego rysu historycznego, wykład poprowadzi Państwa przez różne, historycznie najpopularniejsze i najnowocześniejsze metody wytwarzania nanowłókien, wskazując najciekawsze i te, które już wyszły poza laboratorium i produkują materiały, które zmieniają niektóre gałęzie przemysłu. Te gałęzie to energetyka, ochrona środowiska i medycyna. Zastosowania nanowłókien w tych gałęziach to nie tylko fascynujące produkty, ale też rozwiązania przyszłości, takie jak hodowle tkanek i organów, ultra-wydajne filtry, czy też możliwe do naniesienia na wiele powierzchni rozciągające się elektrody do produkowania energii z odzieży.

Zpraszamy na krótką, ale wciągającą historię nanowłóknistymi ścieżkami nowych technologii!

Nauki chemiczne
  • śr., 2019-09-25 15:00
Lekcja festiwalowa Między magią a nauką – pokazy doświadczeń połączone z warsztatami

Na zajęciach dzieci przekonają się, że magię od nauki dzieli naprawdę niewiele – widowiskowe pokazy można wykonać, korzystając czasem nawet z przedmiotów użytku codziennego. Większość pokazów będzie można przeprowadzić samemu lub w grupach. 

Tematy prezentowanych doświadczeń:

  • Jak magicznie naprawić stłuczone probówki za pomocą oleju – wykorzystanie efektu załamania światła. 
  • Ping-pong z bańką mydlaną zamiast piłeczki – prezentacja napięcia powierzchniowego oraz wpływu faktury bawełny na wytrzymałość baniek. 
  • Czy da się pisać baterią po kartce? – demonstracja procesu elektrolizy przy użyciu roztworu jodku potasu. 
  • Jak wyczarować lawę w kuchni? – wykorzystanie tabletek musujących, barwników spożywczych oraz oleju do stworzenia efektu przypominającego lampę lawę. 
  • Spalanie pieniędzy bez ich niszczenia – porównanie spalania papieru zamoczonego w roztworze alkoholu do zwykłego spalania. 
  • Czy da się zrobić samolot z dwóch kubków? – wznoszenie się konstrukcji z kubeczków wprawianej w ruch obrotowy za pomocą gumki recepturki. 
  • Jak filmowcy tworzą krew? – stworzenie płynu imitującego krew przy użyciu soli żelaza. 

Wszelkie doświadczenia będą przeprowadzane pod nadzorem członków Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej oraz są całkowicie bezpieczne. 

Po każdym doświadczeniu zostaje wyjaśniona zasada jego działania w prosty i przystępny sposób. 

  • czw., 2019-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Podróż z laboratorium do szpitala, czyli długa droga naukowca do wdrożenia wyników badań

Ludzie chcą żyć coraz dłużej i w dobrym zdrowiu. W okresie ostatnich 100 lat średnia długość życia ludzi uległą podwojeniu, co nie nastąpiło nigdy wcześniej w naszej historii. Zawdzięczamy to głównie higienie, szczepieniom i antybiotykom – wynalazkom z dziedziny chemii, medycyny i biotechnologii. Ale chcemy, by długość naszego życia rosła dalej. Wytwarza to też presję na naukowców, by opracowywali nowe technologie i dalej wydłużali nasze życie. Niestety przenoszenie wynalazków z laboratoriów do firm, a potem do szpitali to bardzo trudny i długotrwały proces. Coraz większą rolę odgrywają w nim małe firmy tworzone przez naukowców na uczelniach. To one są obecnie jednym z głównych źródeł nowych pomysłów w technologiach informatycznych i biotechnologii medycznej. Na wykładzie przedstawimy, jak przebiega proces tworzenia takich firm i jakie na ich założycieli – naukowców – czekają wyzwania, przeszkody, problemy, ale też i nagrody!

  • pt., 2019-09-27 11:00